Siły zbrojne
Twardy obok zmodyfikowanych T-72M w Nowej Dębie
Jak poinformowała 19. Lubelska Brygada Zmechanizowana, rozpoczęto szkolenie poligonowe trzech batalionów wchodzących w jej skład. Jednym z nich jest batalion czołgów, który rozpoczął właśnie kurs kierowców czołgów. Co ciekawe jednym z wykorzystywanych w celach szkoleniowych wozów jest PT-91 Twardy.
Wspomniane ćwiczenia odbywają się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Oprócz batalionu czołgów z Lublina szkolenie w zakresie przemieszczania się i zmiany położenia przechodzi także batalion dowodzenia brygady, a 3. batalion zmechanizowany ćwiczy z kolei zieloną taktykę. Na fotografiach dokumentujących przebieg szkolenia czołgistów uwieczniono cztery czołgi podstawowe z rodziny T-72 jakie znajdują się obecnie na uzbrojeniu batalionów czołgów wojsk lądowych SZ RP.
Wśród nich wymienić można trzy czołgi podstawowe T-72M1R, czyli egzemplarze, które w ostatnim czasie przeszły modyfikację i remont w Zakładach Mechanicznych "BUMAR-ŁABĘDY" S.A. Co warte podkreślenia nie jest to jednak bazowo wersja T-72M1, a konkretnie T-72M, która jest nieco starszą, eksportową oraz pierwszą masowo produkowaną i dostarczaną od 1981 roku do Wojska Polskiego wersją tego czołgu. W przeciwieństwie do późniejszego i nowszego T-72M1 produkowanego i dostarczanego od 1986 roku, czołgi tej wersji nie posiadają wkładów piaskowych w pancerzu wieży ani wzmocnionego 16 mm płytą ze stali o podwyższonej twardości pancerza przedniej części kadłuba. Dodatkowo najbardziej widoczną z zewnątrz różnicą jest także brak 12 wyrzutni granatów dymnych 902B kal. 82 mm zainstalowanych z przodu wieży.
Najciekawszym elementem był jednak towarzyszący wspomnianym trzem T-72M1R pojedynczy PT-91 Twardy, gdyż czołgi tego typu nie stanowią oficjalnego uzbrojenia batalionu czołgów 19. LBZ. W odpowiedzi na pytania zadane przez redakcję Defence24.pl rzecznik prasowy 18. Dywizji Zmechanizowanej mjr Przemysław Lipczyński poinformował, że czołg ten należy do 26. kompanii zabezpieczenia z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Pododdział ten we współpracy z czołgistami z batalionów czołgów 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej i 21. Brygady Strzelców Podhalańskich realizują wspólne szkolenie na etatowym sprzęcie swoich jednostek. Jednocześnie realizowane jest także szkolenie zamienne mające na celu zapoznanie poszczególnych załóg z innymi wersjami czołgów T-72 oraz nabycie umiejętności kierowania nimi.
Czytaj też: Lubelski batalion czołgów do 2022 roku
Czołgiści z Lublina w ostatnich miesiącach prowadzą nieprzerwanie intensywne szkolenie poligonowe w Nowej Dębie pod okiem czołgistów z 21. BSP i CSWL. Ma ono na celu kompleksowe przeszkolenie wszystkich członków załóg czołgów podstawowych z rodziny T-72, a następnie certyfikację zarówno w ich specjalizacjach jak i jako załogi. Współpraca z batalionem czołgów z Żurawicy ma także cel praktyczny ze względu na jego docelowe przekazanie z dotychczasowego podporządkowania do struktury 19. LBZ. W związku z tym bliska współpraca obu tych batalionów przełoży się na lepsze zgranie pododdziałów w tej najnowszej brygadzie w Wojsku Polskim. Równolegle batalion czołgów z Lublina obok batalionu czołgów 20. Brygady Zmechanizowanej z Bartoszyc jako pierwszy cały czas systematycznie otrzymuje zmodyfikowane T-72M1R.