Reklama

Siły zbrojne

Erdogan: uruchomimy S-400 w kwietniu

Fot. Соколрус/CC BY-SA 4.0
Fot. Соколрус/CC BY-SA 4.0

Jak przekazał mediom prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w czasie swojej czwartkowej wizyty w Moskwie zakupiony przez Turcję rosyjski system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej S-400 Triumf ma zostać uruchomiony w kwietniu br.

Obecnie zgodnie z harmonogramem ma dobiegać proces szkolenia tureckich żołnierzy do obsługi tych systemów. W ostatnim czasie w związku z turecką interwencją wojskową w syryjskim Idlibie przeciwko syryjskim wojskom rządowym tureckie władze zwróciły się do USA z prośbą o rozmieszczeniu na południu kraju elementów systemu Patriot. Jednocześnie jednak zapowiedziano kontynuacje programu nabywania i uruchomienia rosyjskiego systemu S-400.

Jesteśmy w pełni w ich posiadaniu, [S-400] zostały w pełni i zostaną aktywowane w kwietniu. [...] Ale powiem to jeszcze raz, jeśli Amerykanie chcą sprzedać nam systemy Patriot, kupimy je.

- prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Dostawy zakupionych elementów rosyjskiego systemu S-400 Triumf do Turcji miały zostać według doniesień medialnych w pełni zakończone na początku grudnia 2019 roku. Umowa z Rosją na dostawę do dwóch dywizjonów wraz z 120 pociskami przeciwlotniczymi, sprzętem pomocniczym, częściami zamiennymi i pakietem szkoleniowym została zawarta we wrześniu 2017 roku za kwotę ok. 2,5 mld USD. Kontrakt nie obejmowała żadnej umowy offsetowej ani jakiegokolwiek transferu technologii dla tureckiego przemysłu.

W terminie zakończenia dostaw w ramach pierwszego kontraktu, media na całym świecie obiegła informacja o planach zawarcia drugiego kontraktu na kolejne elementy systemu S-400 Triumf. Tym razem jednak umowa ma obejmować dodatkowo transfer technologii dla tureckiej zbrojeniówki, który może zostać wykorzystany w opracowaniu rodzimych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Wybór i zakup rosyjskiego systemu jako głównego elementu kluczowego systemu uzbrojenia przez Turcję, będącą drugą siłą militarną NATO, spowodował gwałtowną reakcję USA i pozostałych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. W odpowiedzi na tureckie działania po wielokrotnych ostrzeżeniach zawieszono udział Turcji w międzynarodowym programie rozwoju i produkcji myśliwca wielozadaniowego 5 generacji F-35 Lightning II. Tureckie siły powietrzne według wcześniejszych planów miało zakupić nawet ponad 100 egzemplarzy tych maszyn.

Reklama

Komentarze (7)

 1. Rafal

  A jak pisalem przy artykule o Turcji proszacej o Patrioty, ze S-400 nie jest jeszcze gotowy do sluzby to ekspercik Davien mnie wysmial.

  1. Davien

   Panei rafal, to przedstaw dowód ze tak pisałem a nie zmyslaj jak zwykle.

 2. Charlie

  uśmiałbym się gdyby USA jedna sprzedało im system Patriot :)

  1. Herr Wolf

   Dlaczego ? Przecież to biznes ...

  2. Mix

   A co w tym śmiesznego?

  3. Skoro to biznes, do dlaczego im nie sprzedają ani patriota ani F-35?

 3. rozczochrany

  Widzicie. Tak się robi politykę. Turcy walczą z Rosjanami w Syrii a mimo to kupują od nich broń i technologię. W polityce i biznesie nie ma sympatii i przyjaźni. Są tylko interesy. I polscy politycy oraz społeczeństwo powinno się tego nauczyć. Przyjaźnie i sojusze kończą się powtórką z roku 1939. Umiesz liczyć, licz na siebie.

  1. Bill kill

   Proszę nawet tak nie myśleć! Bo sankcje wprowadzę

  2. bender

   Chyba wiem do czego zmierzasz, ale i tak bym się tą realpolitik nie zachwycał. Po stronie kosztów są jak najbardziej realne trupy. Kiedyś wyjdą z szafy.

  3. spoko

   To teraz napisz mi jaka polityke mielismy prowadzic przed 1939 Sa Niemcy hitlerowskie Rosja bolszewicka i Francja \Anglia Co bys wtedy zrobil w polityce miedzynarodowej polski ?

 4. KÓKÓŁKA

  Spokojnie nasze decydenckie kuluary we współpracy Norwegów uruchomiły procedowanie rewitalizacji rakiet Wega w nowe silniki i cyfrowe systemy naprowadzania , oparte o doświadczenia z moderki Os i elementów Piorunów oraz norweskich systemów rakietowych nabytych dla Polski w ramach NDR ,nowe Polskie Wegi mają być posadowione na platformach kołowych i być uzupełnieniem nabytych Patriotów

  1. prawie

   czekamy na rewelacyjne wieści o rewitalizacji ... MiG 21 :))))))))))))))))))))))), będzie szybszy niż Su 35, prawie jak F-35 :))))))), choć prawie czyni wielką różnicę :))))))))))))))))))

 5. Milutki

  Niestety państwa NATO zdradziły Turcję wspierając wrogie Turcji komunistyczne bojówki w północnej Syrii, państwa NATO nie okazały też przyjaźni po pokonaniu puczystów w Turcji w 2016 roku, jak widać demokracja i wolą tureckiego narodu nie jest dla nich ważną. Z drugiej strony Rosja też nie dotrzymał zobowiązań z Astamy, jest chwiejnym sojusznikiem nastawionym na dominację. Turcja jest skazana na dywersyfikację sojuszy i dostaw sprzętu wojskowego, w ten sposób nie będzie podatna na zdrady i szantaże z jednej strony .

  1. Arslan

   NATO intensywnie wspierało Turcję w walce z PKK od lat 70. Wszyscy są już zmęczeni faktem, że Turcja uczyniła sobie z Kurdów tzw. "wroga wewnętrznego" i kozła ofiarnego na użytek polityczny. Erdogan, który wygrał wybory dzięki przymilaniu się do Kurdów, mimo chwilowej odwilży też zaczął walić w nacjonalistyczne tony. Turcja jest krajem niestabilnym na własne życzenie. Komunistyczne bojówki itp to skutek arbitralnego narzucenia konstruktu tureckiej tożsamości wieloetnicznemu społeczeństwu ogniem i mieczem. Ten kraj został zbudowany na ludobójstwie i ucisku.

  2. Milutki

   Każdy kraj ma swoją politykę wobec mniejszości która może się zmienić. Turcja te politykę zmieniła rozzuchwaliło to jednak komunistów i zachęcił do dalszej walki, dodatkowo wykorzystując konflikt w sąsiedniej Syrii. Państwa NATO zamiast wspierać Turcję to zaczęły wspierać wrogów, takie postępowanie jest zdradą. W każdym kraju był ucisk, Polska też nie jest krajem monoetnicznym bo mniejszosci zgodzily sie na to wolontaryjnie

  3. Rocco Siffredi

   A jak ta "polityka" wobec Kurdów zmieniała się od drugiej połowy XXw.? Bo Turcja tak samo ich gazowała jak Saddam.

 6. Johann

  Wydaje się logiczne ...kupiłeś , to włącz - by to działało .

 7. easyrider

  Turcja przeszła na wrogą stronę. W Sojuszu jest tylko formalnie. Powinna zostać wykluczona bezzwłocznie i nikt nie powinien jej już sprzedać nawet śrubki, nie mówiąc o Patriotach. Z Rosją i tak wejdzie na wojenną ścieżkę, bo mają od wieków zbyt dużo sprzecznych interesów.

  1. Fanklub Daviena

   Ale wiesz komiku, że Traktat NATO nie przewiduje usunięcia z sojuszu inaczej, niż tylko za zgodą usuwanego, czyli Turcji? I który punkt traktatu NATO zabrania kupowania uzbrojenia w Rosji? :)

  2. Sekretarz generalny NATO

   Właśnie bezwzednie wykluczyliśmy Turcję. Wszystkie klucze zostały skonfiskowane zgodnie z artykułem 12b NATO i NATAMTO. Pozdrawiam.

  3. Siostra Emaptia Od Serduszka WOŚP

   W każdej chwili można wywrzeć presję na Turcji aby wypełniła zapis artykułu 13 Traktatu Północnoatlantyckiego. Ponadto sam Traktat to nie wszystko. Jest jeszcze Karta Narodów Zjednoczonych na mocy której ratyfikowano Traktat Północnoatlantycki (Waszyngtoński). Co do kupowania militariów od Rosjan to żaden z tych dokumentów nie określa tego wprost. Jednakże można uprzykrzyć nieco Erdoganowi życie wywierając presję, nakładając sankcje ekonomiczne etc. Jest wiele narzędzi aby nauczyć tego pana pokory.

Reklama