Reklama

Siły zbrojne

Tureckie czołgi Altay trafią do produkcji seryjnej?

Fot. Karaahmet/wikipedia.org/CC BY-SA 4.0
Fot. Karaahmet/wikipedia.org/CC BY-SA 4.0

Turecka firma Otokar poinformowała o gotowości do rozpoczęcia seryjnej produkcji czołgów podstawowych Altay. Armia turecka planuje zakup co najmniej 250 pojazdów tego typu, docelowo może być pozyskanych nawet tysiąc czołgów.

Choć prototyp czołgu Altay zaprezentowano 12 listopada 2012 roku w Adapazarı, natomiast pierwszy etap realizacji kontraktu dotyczącego prac rozwojowych i budowy prototypu zakończył się dopiero w styczniu bieżącego roku przekazaniem tureckiemu Podsekretariatowi ds. Przemysłu Obronnego wniosku o zgodę na uruchomienie produkcji seryjnej. Ostateczna decyzja o jej rozpoczęciu ma zostać podjęta po ocenie wyników trwających obecnie prób prototypu.

Czołg podstawowy Altay stanowi narodowy produkt armii tureckiej, mający zastąpić dotychczas używane starsze konstrukcje zachodnie, takie jak M48/M60 Patton czy Leopard 1. Pojazd posiada masę ok. 65 t i klasyczny układ konstrukcyjny. Czteroosobowa załoga ma siedziska przeciwwybuchowe, opancerzenie jest modułowe i kompozytowe. Główne uzbrojenie stanowi gładkolufowa armata 120-mm/L55 stanowiąca odmianę broni opracowanej przez Rheinmetall, ze sprzężonym karabinem maszynowym 7,62 mm. Ponadto Altay posiada zdalnie sterowane stanowisko km 12,7 mm krajowego przedsiębiorstwa Aselsan.

Początek programu budowy czołgu podstawowegom określanego jako narodowy (Milli Tank Üretimi Projesi - MITÜP), datuje się na 2007 rok, kiedy to przyznano kontrakt koncernowi Otokar – największej  prywatnej firmie wchodzącej w skład tureckiego przemysłu obronnego.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (8)

  1. Miś

    Wszystko zgoda, tylko porównuje kolega demonstrator technologii do finalnego produktu przypominam. Co więcej o ile wiem, to te elementy, nie zostały w Andersie zamontowane z powodu tego, ze elementy po prostu nie zdążyły dojść zanim projekt został uwalony. Sama z resztą idea kapsuly została pierwszy raz zastosowana właśnie w tym modelu, a co do układu jezdnego, nie mogę się wypowiedzieć ponieważ na tym elemencie sie nie znam wiec sie nie wypowiem . Wiem tylko, ze za te pieniadze i na tym etapie to byl majstersztyk...wystarczyło projekt dopracować...ponieważ działał

  2. Teodor

    Te 1000 czołgów Altay nie zastąpią nawet przestarzałych M48. A patrząc na te 2300 czołgów M48 i M60, to chyba czasy T54 i T55 definitywnie w Polsce zakończyły się. Pewnie jako wsparcie piechoty spokojnie dałyby radę, kwestia w tym że one są chyba gorsze od nie modernizowanych T72. Turcy zatem mają na co wydawać pieniądze.

  3. Ari

    Wiadomo ile kosztuje???

  4. Piotr34

    Beda mieli czym atakowac Europe.

  5. Tom_BYDG

    Nie wszedł jeszcze do produkcji seryjnej, a już koncepcyjnie jest przestarzały........

    1. kombajn

      Niby dlaczego przestarzały? Prosze uzasadnić. Czołg powstał we współpracy z Koreańczykami i dzieli część rozwiązań z czołgiem K2 Black Panther czyli obecnie najnowocześniejszą konstrukcją na świecie(w aktywnej służbie).

  6. Realista33

    dlaczego ten Altay przypomina mi Andersa??

    1. Vvv

      Bo anders to mistrzostwo swiata we wszystkim od t-14 po m1a2 sep3 itp itd. Co z tego ze podwozie z t-72m oraz nie miał pancerza :) altay bazuje na rzeoazaniach k1a1/k2 bo w wielszosci to dzieło Koreańczyków

  7. TTT

    Piękny nie nachylony pancerz wieży.

    1. lol

      Dyletancie, pooglądaj sobie przekroje takich czołgów. To co widać na zewnątrz nijak ma się do pancerza właściwego. To są w większości doczepiane moduły z pancerzem reaktywnym pod spodem mające osłabiać, lub zatrzymać różne rodzaje pocisków przed trafieniem we właściwy pancerz. Wydaje ci się, że jak pograłeś w wot, to już rozumy wszystkie pozjadałeś?

  8. Logik007

    Ale jaki sens robienia czegoś takiego? Przecież to zwykły Leo 2A5/6 na licencji? Nie taniej było kupić po prostu Leopardy, które są i tańsze i dużo lepsze? Czy po prostu Erdogan musiał się dowartościować, że "sami" robią czołgi z cudzego projektu?

    1. Znawca ten prawdziwy

      To nie leo a6 znawco tylko K2 z korei znawco z niemiecka armata ktora tez jest w k2

    2. rebeliant80

      A my niby się nie dowartościowujemy poprzez wychwalanie Kraba jako polskiej myśli technicznej, który to w rzeczywistości jest składakiem z zagranicznych części?

    3. szwej

      Po pierwsze mogą je sprzedawać gdzie chcą np do Omanu (z silnikiem MTU Niemcy nie zablokowali) Po drugie to wyprawka do czołgu następnej generacji Po trzecie mimo czerpania z koreańskiego K2 czy izraelskiej sabry pojazd powstał od podstaw według ich specyfikacji i będzie dzielił bardzo dużo podzespołów z bwp Tulpar czyli turecka armia dostanie rodzinę czołg-bwp-podwozie pod zabudowy specjalistyczne na dwóch pojazdach ale max ujednoliconą po czwarte Altay zastępuje pojazdy jeszcze starsze niż T-72 M-48/60 Leo-1(pojazdy z armatami 105 mm nie licząc Sabry) więc przejście na odpowiednika Leo2 A6(i okolice) się opłaca strach z takimi starociami czekać na 4 generacje MBT a skala produkcji szacowana jest nawet na 1 tys sztuk

Reklama