Siły zbrojne

Turecki Roketsan i Saab wspólnie opracują pociski przeciwpancerne

Saab produkuje obecnie ppk Bill 2, zdolne m.in.  do atakowania celów opancerzonych z górnej półsfery. Fot. Copyright Saab AB.
Saab produkuje obecnie ppk Bill 2, zdolne m.in. do atakowania celów opancerzonych z górnej półsfery. Fot. Copyright Saab AB.

Turecki Roketsan i koncern Saab AB podpisały porozumienie dotyczące współpracy w zakresie rozwoju przeciwpancernych pocisków kierowanych krótkiego i średniego zasięgu.

Według komunikatu tureckiego koncernu, w czasie targów Eurosatory podpisano list intencyjny, który może posłużyć jako podstawa do opracowania w przyszłości nowych przeciwpancernych pocisków kierowanych krótkiego i średniego zasięgu wspólnie przez Saaba i Roketsan. Porozumienie może w przyszłości otworzyć nowe rynki eksportowe dla rozwiązań oferowanych przez obydwie firmy.

Turecki Roketsan prowadzi zaawansowane prace nad pociskiem przeciwpancernym Mizrak-U, o zasięgu od 500 do 8000 metrów. Ma on stanowić uzbrojenie nowych śmigłowców szturmowych T-129 ATAK, które są stopniowo wprowadzane na uzbrojenie sił zbrojnych Turcji. Nowy turecki pocisk będzie się charakteryzować między innymi termowizyjną głowicą samonaprowadzającą oraz możliwością przesyłu danych do i z pocisku w trakcie lotu.   W opracowaniu znajduje się także pocisk średniego zasięgu Mizrak-O, o zasięgu 4 km.

Saab wytwarza natomiast naprowadzane przewodowo ppk Bill 2, zdolne do rażenia stacjonarnych i ruchomych celów opancerzonych i nieopancerzonych z odległości do 2200 m. Szwedzkie pociski znajdują się na uzbrojeniu sił zbrojnych czterech państw i mogą razić cele opancerzone także z górnej półsfery, co pozwala na atakowanie słabszych punktów pancerza czołgów podstawowych. Nie jest zatem wykluczone, że współpraca Saaba i Roketsana pozwoli opracować i wdrożyć nową rodzinę przeciwpancernych pocisków kierowanych, przeznaczonych również dla użytkowników eksportowych. 

Komentarze