Reklama

Siły zbrojne

Turcja testuje pocisk balistyczny Tajfun

Tayfun missile Roketsa
Wyrzutnia pocisków Tajfun na lotnisku Rize-Artvin.
Autor. SavunmaSanayi/Youtube

We wtorek nad Morzem Czarnym przeprowadzono udany test pocisku balistycznego Tajfun - rakiety o największym zasięgu w arsenale Turcji - poinformowała agencja Anatolia.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pocisk balistyczny krótkiego zasięgu został przetestowany po raz drugi. Pierwszy test odbył się w październiku 2022 roku; pocisk trafił wtedy w cel oddalony o 560 km.

Czytaj też

Producentem rakiety jest turecka firma Roketsan. W ostatnich miesiącach do armii Turcji trafiły m.in. pierwsze wyprodukowane przez rodzimy przemysł czołgi podstawowe nowej generacji oraz lotniskowiec przeznaczony do przenoszenia dronów Bayraktar.

Reklama
YouTube cover video

Czytaj też

Ismail Demir, dyrektor tureckiej agencji odpowiedzialnej za zakup sprzętu wojskowego, ocenił wcześniej w tym roku, że przemysł rodzimy może zaspokoić 80 proc. potrzeb kraju. Dodał, że w roku 2022 eksport zbrojeniówki osiągnął wartość 4 mld dolarów.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Był czas_3 dekady

  Jeszcze inne państwo realizuje wzorcowe działania w kierunku rozwoju własnych konstrukcji dla armii https://defence24.pl/sily-zbrojne/iran-przetestowal-nowy-pocisk-balistyczny

 2. easyrider

  Tylko taka droga rozwoju ma sens. Własna produkcja, własna myśl techniczna. Można oczywiście słuchać dyrdymałów i wierzyć, że Niemiec będzie pragnął rozwoju polskiego przemysłu tak samo jak i swojego, że nie będzie wyższymi płacami podkupował pracowników z Polski a fundusze, które nam przydzieli łaskawie, będą przeznaczone na nasz rozwój i konkurencję dla niego. Równie dobrze można wierzyć, że Mikołaj da nam prezenty. Rozwijać możemy się w ramach NATO i korzystając z jego ochronnej siły. Mamy dostęp do technologii i nie jest nam potrzebna czyjaś zgoda na uregulowanie rzeki czy budowę portu lotniczego. W kwestii uzbrojenia też do wszystkiego możemy dojść sami. Mamy potencjał, mamy zdolnych ludzi, potrafimy pracować.

  1. Był czas_3 dekady

   Słusznie prawisz. Trzeba dać ludziom szansę. Nasi robotnicy, technicy, inżynierowie to olbrzymi potencjał i nie można go zmarnować zakupami z półki.

 3. Był czas_3 dekady

  A u nas jakie pociski balistyczne testujemy?

 4. Thorgal

  Można tylko pozazdrościć......

  1. Buczacza

   To dla tego, że Turcy byli dłużej pod okupacją amerykańską niż my teraz.

  2. Thorgal

   Buczacza Na horyzoncie pojawia się szansa, więc trzeba ją wykorzystać... ale to Polska i Komunistyczny beton jeszcze nie do końca się rozleciał...

Reklama