Siły zbrojne
Trzeci rosyjski „boomer” wchodzi do służby

Do bazy morskiej Wiluczyńsk na Kamczatce wpłynął trzeci w serii strategiczny okręt podwodny o napędzie atomowym z rakietami balistycznymi „Władimir Monomach”.
„Władimir Monomach” to trzeci w serii i drugi służący we Flocie Oceanu Spokojnego okręt projektu 955 typu Boriej (razem z drugą jednostką: „Aliksandr Newskij”). Natomiast w składzie Floty Północnej jest jak na razie tylko pierwsza, prototypowa jednostka „Jurij Dołgorukij”. Uzupełnić ją mają dopiero budowane obecnie: czwarty, piaty i szósty okręty typu Boriej („Kniaź Władimir”, „Kniaź Oleg” oraz „Generalissimus Suworow”).
„Władimir Monomach” wpłynął do Wiluczińska 26 września br. i zacumował przy nabrzeżu, specjalnie przygotowanym dla okrętów projektu 955. Oznacza to, że proces budowy tej jednostki trwał tak naprawdę ponad 10 lat („położenie stępki” miało miejsce 19 marca 2006 r.), a samo wprowadzanie okrętu do linii – dwa lata. Wcześniejsze plany wskazywały na rozpoczęcie służby przez „Władimira Monomacha” już w połowie grudnia 2013 r. We wrześniu 2014 r. z okrętu tego odpalono na Morzu Białym rakietę balistyczną systemu Buława, ale i tak nie zakończyło się to wprowadzeniem okrętu do linii.
Każdy Boriej przenosi 16 takich pocisków międzykontynentalnych transportujących po 6 do 10 głowic atomowych.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.