Siły zbrojne

Trzech chętnych w przetargu na BWP dla czeskiej armii

Celem przetargu jest wyłonienie następcy dla BVP-2. Fot. Czech Army
Celem przetargu jest wyłonienie następcy dla BVP-2. Fot. Czech Army

Czeskie ministerstwo obrony poinformowało, że w ramach rozpisanego przetargu na dostawę 210 gąsienicowych bojowych wozów piechoty (BWP) otrzymało we wtorek wstępne oferty od trzech spośród czterech firm, do których zwrócono się w tej sprawie.

Chodzi tu o największy pod względem wartości zakup sprzętu dla czeskich sił zbrojnych. Planowany kontrakt ma mieć szacowaną wartość ok. 50 mld koron czeskich. Według komunikatu resortu obrony, wstępne oferty przedstawiły firmy BAE Systems Haegglund AB, GDELS - Santa Barbara Sistemas SA oraz Rheinmetall Landsysteme GmbH.

Natomiast firma PSM Projekt System and Management GmbH (joint-venture niemieckich spółek Rheinmetall Landsysteme i Krauss-Maffei Wegmann) powiadomiła listownie, że zaadaptowanie produkowanego przez nią bojowego wozu piechoty Puma do warunków kontraktu byłoby zbyt kosztowne i dlatego rezygnuje z udziału w przetargu.

Fot. Ministerstwo obrony Holandii
CV-90. Fot. Ministerstwo obrony Holandii

Po przeanalizowaniu wstępnych ofert potencjalnymi dostawcami zostaną podjęte wieloetapowe rozmowy w celu wprowadzenia ulepszeń jakościowych do złożonych propozycji, a następnie zostaną oni poproszeni o przedstawienie swych warunków finansowych - czytamy w komunikacie.

image
BWP ASCOD w specyfikacji proponowanej czeskim siłom zbrojnym. Fot. B. Sulik

W swej obecnej wersji bojowy wóz piechoty Puma nie spełnia wymogów przetargu odnoszących się do liczby przewożonych żołnierzy i zamontowanego uzbrojenia. Do wyboru pozostają zatem trzy konstrukcje: produkowany przez BAE w Szwecji CV-90, wytwarzany przez zakłady amerykańskiej spółki General Dynamics European Land Systems (GDELS) w Austrii i Hiszpanii pojazd Ascod (znany w Austrii i Hiszpanii jako - odpowiednio- Ulan i Pizarro) oraz wóz bojowy Lynx niemieckiej firmy Rheinmetall Landsysteme.

Fot. Paweł K. Malicki.
Lynx. Fot. Paweł K. Malicki.

By zastąpić przestarzałe BWP, produkowane w dawnej Czechosłowacji na radzieckiej licencji, czeskie siły zbrojne chcą nabyć 210 nowych pojazdów tej samej kategorii w siedmiu różnych wersjach: podstawowej, wozu dowodzenia, wozu rozpoznawczego, wozu obserwacji artyleryjskiej, wozu saperskiego, wozu zabezpieczenia technicznego i wozu ewakuacji medycznej.

Źródło:
PAP

Komentarze