Reklama

Siły zbrojne

Trwa szkolenie na Abramsy

Autor. 1. Warszawska Brygada Pancerna

1.Warszawska Brygada Pancerna poinformowała w środę (tj. 19 października br.), że mechanicy oraz załogi czołgów M1 Abrams odbywają obecnie szkolenia, które są nadzorowane przez amerykańskich żołnierzy.

Reklama

Jak informuje na Twitterze 1. Warszawska Brygada Pancerna, w Akademii Abrams trwa kolejna edycja szkolenia mechaników (FMNET - Field Maintenance New Equipment Training) oraz pierwsza edycja szkolenia załóg czołgów M1 Abrams (OPNET - Operator New Equipment Training). Przyszli użytkownicy omawianego sprzętu realizują obecnie intensywne ćwiczenia kursu obsługowego pod okiem doświadczonych sojuszników z USA.

Reklama

Polska zamówiła 250 czołgów M1A2 SEPv3 Abrams w ramach pilnej potrzeby operacyjnej, aby zapewnić wyposażenie nowo formowanej 18. Dywizji Zmechanizowanej. Wniosek FMS do strony amerykańskiej wysłano w lipcu 2021 roku, a umowę ostatecznie podpisano w kwietniu 2022. Zamówienie czołgów przez służby podległe Pentagonowi (wojska lądowe USA) jest naturalnym krokiem w celu realizacji umowy FMS.

Czytaj też

Polska pozyska też 116 czołgów Abrams w starszej wersji M1A1 SA, które przeszły modernizację m.in. w zakresie systemu kierowania ogniem i ochrony wnętrza. Będą one zakupione wraz z całym pakietem wsparcia i zabezpieczenia. Ich pozyskanie zostanie co najmniej w części sfinansowane ze środków na pomoc wojskową, przekazanych Polsce przez USA w związku z wojną na Ukrainie.

Reklama

Czołg M1A2 Abrams SEPv3 ma masę od 65 do 70 ton, w zależności od konfiguracji. Wielkość ta jest porównywalna do najnowszych wersji Leoparda 2A7V czy Challengera 3. Czołg też otrzymał nową architekturę systemów elektronicznych i systemy generowania energii, pozwalające mu na łatwe instalowanie przyszłych usprawnień.

Czytaj też

Głównym producentem Abramsa jest koncern General Dynamics Land Systems. Polska podpisała jednak umowę międzyrządową, co oznacza, że – tak jak we wszystkich podobnych przypadkach – poszczególne elementy będą kontraktowane przez Pentagon bezpośrednio u producentów. Polska jest drugim po Australii państwem, które zdecydowało się na zakup Abramsów w wersji SEPv3.

Reklama

Komentarze (1)

  1. rwd

    Coś za długo marudzą. Ukraińcy takie szkolenie, z równym powodzeniem, odbyliby w drodze na front.

Reklama