Reklama

Siły zbrojne

Test systemu przeciwrakietowego US Army

Wyrzutnia MML. Fot. US Army.
Wyrzutnia MML. Fot. US Army.

Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych przeprowadziły test wielozadaniowej wyrzutni Multi-Mission Launcher, jaka ma zostać wykorzystana w perspektywicznym systemie przeciwrakietowym krótkiego zasięgu.

W trakcie próby wystrzelono trzy pociski rakietowe, w tym AIM-9X Sidewinder, oraz Mini Hit-to-Kill i Low Cost Active Seeker. Dwa ostatnie wykonały loty balistyczne, podczas gdy rakieta Sidewinder przechwyciła cel o parametrach bezzałogowego środka latającego.

Wyrzutnia MML jest częścią rozwijanego przez siły zbrojne USA systemu przeciwrakietowego krótkiego zasięgu Indirect Fire Protection Capability Increment 2-Intercept (IFPC Inc 2-I), który w założeniu ma służyć do zwalczania pocisków artyleryjskich, rakiet manewrujących oraz bezzałogowych systemów powietrznych w zakresie 360 stopni. 

IFPC Inc 2-I będzie rozwijany stopniowo. W pierwszej kolejności ma zostać dopracowana wyrzutnia MML wraz z systemem kierowania ogniem oraz stosownymi modyfikacjami dla radiolokatorów Sentinel. W ramach IFPC Inc 2-I Block 1 Amerykanie zamierzają wykorzystywać jeden lub więcej typów pocisków przechwytujących. Jako uzbrojenie oferowane są m.in. Miniature Hit-to-Kill rozwijane przez koncern Lockheed Martin oraz bazujące na rakietach Sidewinder systemy AI3, promowane przez koncern Raytheon.

Wprowadzenie IFPC Inc 2-I do jednostek liniowych przewidywane jest na 2019 rok.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (4)

  1. AndyP

    Tak się rozwija obronę plot. Perspektywicznie. A nie kupuje się coś gotowego "z półki" (operacyjność!!!) z zamiarem wprowadzenia za kilka lat...

    1. jjj

      "A nie kupuje się coś gotowego" a co ma miejsce to Izraelski system testowany przez Amerykanow. Amerykanie sa wspolwlascicielem technologii to oni sponsorują wszystkie badania w Izraelu. Ja się dziwie czemu jeszcze Stunnera nie testują w parametrach konkurencje zostawia w tyle

    2. say69mat

      Zwróć uwagę na podobieństwo z koncepcją Iron Dome. Od jakiegoś czasu wypływają informacje o współpracy USA i Izraela w pracach nad modyfikacją i wdrożeniem systemu Iron Dome na wyposażenie US Army.

  2. tadek

    na dzisiaj najlepszy system to 100 kW laser z radarem na podwoziu ciężarówki bezlitośnie zwalczający automatycznie co znajdzie się w jego zasięgu...to już jest przetestowane i wkrótce będzie wprowadzone do jednostek

    1. Ja

      A na 10 dalszych ciężarówkach elektrownia do zasilania tego... Ogarnij się, Tadek.

    2. jjj

      oraz wykluczasz deszcze i mgly które neutralizują laser z działania??? oraz nowa taktyka samolotow to wystrzeliwanie pociskow ze srodkiem dymnym...powstaje sciana pylista która jest naturalna bariera dla lasera.

  3. dec

    Caly czas sie dziwie, ze nie ma jakiegos systemu na bazie R73/74. Przy starcie z ziemi osiagnie 8-10km pulapu i tyle samo zasiegu. Obsluga banalna nawet dla goscia w sandalach. Misje CAS zablokowane.

  4. qwas

    No i to jest coś do uzupełnienia Wisły jak najbardziej.

Reklama