Reklama

Siły zbrojne

Terytorialsi wesprą ochronę lotnisk

Fot. WOT
Fot. WOT

Zgodnie z wnioskiem prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej zostaną skierowani na polskie lotniska do wykonywania zadań w zakresie ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa - poinformował rzecznik fundacji ppłk Marek Pietrzak.

Decyzję o zaangażowaniu terytorialsów podjął dzisiaj minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Do wsparcia służb lotniskowych zostanie skierowanych ponad 300 żołnierzy WOT. Będą wśród nich ratownicy medyczni oraz żołnierze z uprawnieniami KPP.

Do zadań terytorialsów będzie należało wykonywanie pomiaru temperatury oraz gromadzenie i segregowanie kart lokalizacyjnych wszystkich pasażerów przylatujących do Polski.

Wsparcie będzie prowadzone na lotniskach w: Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Modlinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Szymanach, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Od czwartku, 12 marca br., od godz. 9.00 Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania, przechodząc z modelu szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Całość formacji jest obecnie w stanie 12 godzinnej gotowości do działania. Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych wchodzą w 6 godzinną gotowości do podjęcia działań.

Formacja już jest angażowana i gotowa do dalszych działań, które mają na celu zapobieganie i opóźnianie rozprzestrzeniania koronowirusa.

Na chwilę obecną WOT wspiera funkcjonariuszy Straży Granicznej na sześciu punktach kontrolnych na granicy województwa śląskiego. Na wniosek wojewody dolnośląskiego realizowane jest wsparcie transportowe. Na terenie całego kraju żołnierze WOT objęli opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Wsparcie polega na izolowaniu kombatantów od potencjalnych źródel zakażenia wirusem poprzez pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb (zakupy, transport).

Dowódcy Brygad OT utrzymują kontakcie z wojewodami i biorą udział w posiedzeniach WCZK.

W celu szybszej koordynacji przedsięwzięć z ramienia dowództwa WOT zostali delegowani oficerowie łącznikowi do Ministerstwa Zdrowia. Trwa planowanie dalszego zaangażowania.

Reklama

Komentarze (8)

 1. realista

  WOT pod żadnym względem nie jest przygotowany do takich działań, niestety dla polityków to pikuś ale to do czasu póki pierwszy żołnierz nie zachoruje. Wczoraj na Okęcie skierowano 260 żołnierzy WOT.

  1. marian

   Niby czemu nie jest przygotowany? To obsługa lotniska ma chodzić normalnie, a wot w maskach i kombinezonach? Jest służba, jest ryzyko, a jak już ktoś ma zachorować, to lepiej niech zachoruje ktoś młody, zdrowy, przebadany, niż schorowana babcia.

  2. Chemik

   A jak przrba jakość specjalnie przygotować kogoś kto ma zmierzyć temperaturę termometrem bez dotykowym i karze wypełnić ankietę?

  3. marian

   No ja nie wiem, dzisiejsze termometry to przecież sprzęt elektroniczny, a do nowoczesnego sprzętu, to trzeba kilkumiesięcznego szkolenia i to tylko zawodowców - tak słyszałem ;)

 2. SAS

  Przekładanie papierków i opieka nad kombatantami? To chyba jakiś żart.

  1. JSM

   Ktoś to musi zrobić. Wolisz żeby latali z karabinami i strzelali do wirusów?

  2. Ksu

   Może szykuje się zamknięcie granic , strażników skierują do innych zadań a jak pisali inni WOT może przejąć te mniej skomplikowane . Normalna rzecz. Przy ewentualnym zamknieciu granic podejrzewam że będą wspólnie ze strażą graniczną działać , na pewno SG niea tylu ludzi żeby zabezpieczyć stare przejścia graniczne i zieloną granicę

  3. Najgorsze że tylko tym się szczycą

 3. ccc

  Odpowie mi ktoś gdzie w Polsce podziała się Obrona Cywilna ??????

  1. Aleksander Chojnacki

   Już od dawna wszyscy zapomnieli o OC! Niby jest a w sumie jej nie ma!Tak/obecnie/ marginalna organizacja została utrzymana bez rozgłosu "ciort wi po co':)?Para militarna organizacja stworzona DAWNO temu tak samo jak LOK/ten to jednak DZIAŁA/ ,będąc "tworem" "zimnowejennych potrzeb" utrzymywania nawet "inwalidów":) w "stanie gotowości bojowej do walki z reakcjonistami":)!Nawet do "zwalczania stonki amerykańskiej":)Obecnie ,ponieważ jest to "komunistyczny" "twór"/wiem,trudne słowo/ miejsce dla "działaczy" w "walce Bezpieczeństwo Narodu".Jednak "coś w Tym jest" skoro ICH nie rozwiązano jak OTK!Pozdro!

  2. Ruskij sołdat-FR

   Została zlikwidowana. Nie ma takiej.

 4. Aleksander Chojnacki.

  No i bardzo dobrze!WOT jako służba pomocnicza powinna się przydać!

 5. Tylko pytam..

  To co ? Ratowników Medycznych co teraz pracują w PSP czy w Szpitalach zmobilizują ??

  1. marian

   Nie, tych mobilizują dopiero w czasie wojny, w czasie pokoju pierwszeństwo do tych ludzi mają szpitale itp. Do pomiaru temperatury chyba wystarczy krótki instruktaż, a nie wykształcenie medyczne ?

  2. Tylko pytam...

   @marian Czytałeś tekst powyżej ?

  3. marian

   Czytałem. "Będą wśród nich ratownicy medyczni " Ale nie każdy ratownik medyczny pracuje w swoim zawodzie.

 6. miki

  A kogo mają posłać jak w wojskach operacyjnych sprzętowa bida.

  1. Marek

   To chciałbyś obniżyć gotowość wojsk operacyjnych poprzez wysyłanie ich do takich zadań? Wiesz kto w USA zajmuje się teraz takimi rzeczami? Otóż Gwardia Narodowa. Tam też ogłasza się w poszczególnych stanach stany wyjątkowe. Illinois gdzie jest miasto lubiane przez Polonusów jest tego najlepszym przykładem.

  2. Wołodyjowski

   Ja juz mam17 L4 a wszystkie od żołnierek co jest zrozumiale ponieważ mają dzieci

  3. marian

   Jeżeli sytuacja się pogorszy i tak wyślą wojsko operacyjne, tak jak to robiono od wielu, wielu lat, kiedy wotu nie było. Poza tym co to jest kilkadziesiąt ludzi na powiat w sytuacji kryzysowej? Wielkie nic !

 7. Dominika

  To niepokojące, że dopiero teraz ktoś będzie kontrolował lotniska. Mówi się, że do tej pory karty lokalizacyjne trafiały do kosza, bo nie było komu ich oddać a zupełnie nikt nie mierzył temperatury przylatującym osobom. Na innych lotniskach ludzie są witani przez służby w maskach mierząc temperaturę i wyłapujące tych już chorych. Wszędzie tam są dostępne płyny do dezynfekcji rąk.

 8. brawo

  WOT to jednak bardziej potrzebna formacja niż wszyscy podejrzewali... nawet najwięksi zwolennicy...

  1. Dokładnie.

Reklama