Reklama

Siły zbrojne

Tajfun obroni polskie okręty

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. bsmt Michał Pietrzak/3. FO.
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. bsmt Michał Pietrzak/3. FO.

Zakłady Mechaniczne Tarnów poinformowały o podpisaniu umowy na wykonanie projektu i dostawę dziesięciu okrętowych wyrzutni przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych (OWPPZR) Tajfun. 

Przedmiotem umowy jest wykonanie projektu OWPPZR „TAJFUN” oraz dostawa dziesięciu kompletów wyrzutni. Łączna wartość przedmiotu umowy wynosi prawie 13 mln złotych brutto. Zamówienie ma zostać zrealizowane do 30 listopada 2022 r. Umowa jest objęta klauzulą poufności. Okrętowa wyrzutnia przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych pk. „TAJFUN” przeznaczona jest do montażu na okrętach i pomocniczych jednostkach pływających Marynarki Wojennej. OWPPZR „Tajfun” umożliwia celowanie, śledzenie i bezpieczny start rakiet Grom/Piorun.

Na razie nie wiadomo, jak dokładnie będzie wyglądać wyrzutnia Tajfun. Dialog techniczny w tej sprawie rozpoczął się w 2017 roku. W wymaganiach do dialogu zakładano m.in., że wyrzutnia zostanie oparta na kolumnie nośnej zaprojektowanej w ramach unifikacji na bazie podstawy słupkowej PS-12,7 do karabinu 12,7 mm WKM-Bm, również produkowanego w Tarnowie. Szczegóły nie są jednak znane, a same wymogi od czasu ogłoszenia dialogu technicznego mogły ulec zmianie. Nie ujawniono też, na które z okrętów Marynarki Wojennej trafią nowe wyrzutnie.

Zastosowanie tego rodzaju wyrzutni zwiększy zdolności wykorzystania przenośnych zestawów przeciwlotniczych Grom i Piorun (służących do zwalczania celów na dystansach do 5,5 oraz 6,5 km i pułapie do 3,5 oraz 4 km dla odpowiednio Groma i Pioruna) na okrętach. Obecnie na co najmniej części z nich stosowane są zestawy Grom odpalane bezpośrednio z ramienia, których zastosowanie w warunkach morskich wiąże się z pewnymi ograniczeniami, związanymi choćby z utrzymywaniem wyrzutni w gotowości przez dłuższy czas na pokładzie okrętu, manewrowaniem wyrzutnią podczas ruchu okrętu itd. itd. W przeszłości Marynarka Wojenna wykorzystywała okrętowe wyrzutnie dla przenośnych zestawów Strzała-2M (np. typu FASTA-4M), ale te ostatnie zostały już wycofane ze służby w WP. System Tajfun będzie więc w założeniu funkcjonalnym następcą tych systemów.

image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama