Reklama

Siły zbrojne

T-90 na południu Rosji. Nowe struktury w dywizjach

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak donosi rosyjski dziennik Izwiestija, powołując się na informację z Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, bataliony czołgów wchodzące w skład dywizji Południowego Okręgu Wojskowego mają już wkrótce zostać w całości przezbrojone w czołgi podstawowe z rodziny T-90.

Czołgi te mają trafić konkretnie do 19. i 20. Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych na południu Rosji. W skład każdego z tych dywizji ma wchodzić samodzielny batalion czołgów o zwiększonej strukturze do pięciu kompanii, a z kolei każdy z wchodzących w ich skład pułków strzelców zmotoryzowanych ma otrzymać klasyczny batalion czołgów. Tym samym będą one dysponowały większym potencjałem bojowym, niż klasyczne dywizje tego typu. Docelowo rozważane jest przezbrojenie je w najnowsze czołgi podstawowe T-90M, co najprawdopodobniej odbędzie się w ciągu najbliższych kilku lat w ramach realizowanego obecnie programu modernizacji T-90.

T-90M to najnowsza, zmodernizowana wersja rosyjskiego czołgu podstawowego T-90, która powstała w Biurze Konstrukcyjnym Budowy Maszyn Ciężkich (KBTM) w wyniku pracy rozwojowej o kryptonimie "Proryw-3". Zakres modernizacji tego czołgu dotyczył wszystkich trzech głównych obszarów jego zdolności, czyli siły ognia, ochrony i mobilności. Dotychczasowe uzbrojenie zostało wymienione na zmodernizowaną armatę gładkolufową 2A46M-5 kal. 125 mm wraz z nowym systemem kierowania ognia oraz zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia z karabinem maszynowym na stropie wieży.

Opancerzenie zostało wzmocnione poprzez montaż modułów nowego pancerza reaktywnego "Relikt" na kadłubie i wieży oraz pancerza prętowego z tyłu. T-90M ma również nową, spawaną wieżę o zmienionej konstrukcji. Zainstalowano także nowy silnik wysokoprężny W-92S2 o mocy 1130 KM z automatyczną przekładnią oraz generatorem APU.

Obecnie na wyposażeniu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej ma znajdować się około 200 egzemplarzy T-90 w rezerwie i 370 egzemplarzy T-90A w służbie liniowej. Co najmniej część z nich (przede wszystkim starsze wersje) ma być docelowo doprowadzona do standardu T-90M poprzez modernizację połączoną z remontem kapitalnym. W założeniu rosyjskiego resortu obrony do 2027 roku w ręce rosyjskich czołgistów zostanie przekazanych 400 T-90M, które to właśnie obok wozów T-14 Armata będą najnowocześniejszymi czołgami podstawowymi rosyjskiej armii.  Nadal jednak przytłaczającą większość posiadanej przez Rosję "floty" czołgowej stanowić będą starsze ale zmodernizowane T-72B3/B3M oraz T-80BWM.

image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama