Reklama

Siły zbrojne

Szwecja z kolejnymi "młotami Thora"

Fot. BAE Systems

Szwedzkie wojska lądowe otrzymają kolejne 20 samobieżnych moździerzy CV90 Mjölner kal. 120 mm, które trafią na wyposażenie jednostek do 2025 roku. Zwiększa to flotę tych pojazdów używanych przez Szwedów do 80 egzemplarzy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jest to już trzecia umowa podpisana między szwedzką administracją ds. materiałów obronnych (FMV) a koncernem BAE Systems (dokładniej spółką BAE Systems HB Utveckling AB) na pozyskanie samobieżnych wieżowych dwulufowych moździerzy kal. 120 mm osadzonych na podwoziu dobrze znanego bojowego wozu piechoty, jakim jest CV90. Wcześniej zamówiono odpowiednio 40 sztuk (2016) i 20 (2022), jednocześnie przy drugiej umowie zlecono modyfikację pierwszej partii polegającej na integracji ich z nowym systemem kierowania ogniem. Wartość umowy, której wykonawcą będzie zakład w Örnsköldsvik (należący do BAE Systems Hägglunds) wyniosła 30 mln USD. Lufy do tego systemu moździerzowego dostarcza słowackie przedsiębiorstwo Konštrukta-Defence (odpowiedzialne m.in. za produkcję kołowych armatohaubic Zuzana 2).

Czytaj też

„Ta nowa modyfikacja kontraktu na dodatkowe pojazdy moździerzowe gwarantuje, że żołnierze będą czerpać korzyści z tej krytycznej zdolności w najbliższej przyszłości" — powiedział Tommy Gustafsson-Rask, dyrektor zarządzający BAE Systems Hägglunds. „Z niecierpliwością czekamy na dalsze wspieranie wysiłków armii szwedzkiej w zakresie modernizacji i zwiększania jej siły bojowej".

Reklama

CV90 Mjölner/Grkpbv90 Mjölner to samobieżny wieżowy dwulufowy moździerz kal. 120 mm osadzony na podwoziu bojowego wozu piechoty CV90, opracowany przez BAE Systems Hägglunds. Uzbrojenie główne stanowi zdwojony moździerzMjölner kal. 120 mm (Patria AMOS) mogący zwalczać cele na dystansie 9-13 km w zależności od użytej amunicji. Może on używać szerokiej gamy efektorów, standardowych odłamkowo-burzących (9 km), z gazogeneratorem o wydłużonym zasięgu (13 km) czy inteligentnych typu Strix (5 km). Jako uzbrojenie dodatkowe może służyć karabin maszynowy/wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 5,56/12,7 mm. Szybkostrzelność stała uzbrojenia głównego określa się na 10 strzałów na minute, ale może zostać podniesiona do 16 wystrzałów przez pewien czas. Jednostka ogniowa wynosi 98 pocisków, znajdujących się w tylnej niszy wieży, ale wóz ten może w tylnej części kadłuba przewozić dodatkowe naboje.

Czytaj też

Grkpbv90/CV90 Mjölner podczas wystrzału.
Autor. Fot. BAE Systems
Reklama

Komentarze (6)

  1. Wuc Naczelny

    Prawie dwa razy wyższa szybkostrzelność niż rak na podwoziu kołowym, ponad dwa razy większy zapas amunicji niż kołowy rak, niska sylwetka, ale sposób ładowania....

  2. Tren

    CV90 to piękna platforma w każdej odmianie, jak zresztą każdy produkt szwedzkiej zbrojeniówki. Tam design nadąża za rozwiązaniami technicznymi.

  3. Kleofas06

    Podsumowując rąk 3 mln PLN a młot prawie 6$ mln

  4. Extern.

    Ten moździerz to świetny przykład jak bardzo można podnieść koszty i skomplikować prostą sprawę jeśli tylko bardzo się chce. :-). Dwulufowy, automatyczny, grawitacyjnie i odprzodowo ładowany krótko lufowy moździerz, dodatkowo umieszczony na mocno opancerzonym podwoziu BWPa w dedykowanej tylko do tego podwozia wieży.

  5. papa lebel

    Niezły mobilny wymiatacz okopów.

  6. Polak Mały

    Szwedzi mają "inteligentną" amunicję typu Strix (5 km) a kiedy nasz MON podpisze umowy na APR 120 i 155?

Reklama