Siły zbrojne
Szkolenie rotacyjne wielkopolskich terytorialsów
W miniony weekend w ramach comiesięcznych szkoleń rotacyjnych żołnierze batalionu lekkiej piechoty z Leszna współdziałali z saperami. Tym razem w ramach tzw. szkoleń zdolnościowych terytorialsi poznali zasady organizacji przepraw na łodziach i transporterach pływających.
Celem tego typu szkoleń jest budowa indywidualnych i zespołowych zdolności tzw. podwójnego zastosowania, czyli takich, które mogą być przydatne podczas konfliktu, ale też w czasie pokoju, czy kryzysu, na przykład przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych czy katastrof.
Przykładem podobnych szkoleń zdolnościowych prowadzonych w ostatnim czasie przez żołnierzy wielkopolskiej brygady OT były techniki linowe, które z jednej strony można wykorzystać do pokonywania przeszkód terenowych, czy też transportu, np. w działaniach nieregularnych, a z drugiej strony mogą okazać się niezbędne w sytuacjach klęsk i katastrof, gdzie trzeba asekurować czy też ewakuować poszkodowanych.
Szkolenie wodne, w którym brali udział żołnierze WOT z Leszna, było możliwe dzięki współpracy z 5 Kresowym Batalionem Saperów z Krosna Odrzańskiego, szkolenie to było tylko jednym z wielu ciekawych zajęć, w jakich uczestniczyli w miniony weekend wielkopolscy terytorialsi.
Formowanie 12 Wielkopolskiej Brygady OT im. gen. bryg. Stanisława Taczaka rozpoczęło się w 2018 roku. Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie. Brygada w swojej strukturze posiada w tej chwili dwa bataliony lekkiej piechoty, w Śremie oraz w Lesznie. Kilka tygodni temu rozpoczął się proces formowania batalionu w Skwierzynie, który do czasu utworzenia brygady OT na terenie województwa lubuskiego, będzie podlegał pod brygadę wielkopolską. Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.
Paweł
A w Poznaniu nie ma chętnych do WOT?
Miś
Szkoda gadać ludzie odchodzą