Siły zbrojne

Sześć propozycji latającego tankowca dla Polski

Polska rozważa pozyskanie samolotów MRTT poprzez ich zakup lub eksploatację w systemie publiczno-prywatnym - fot. UK MoD
Polska rozważa pozyskanie samolotów MRTT poprzez ich zakup lub eksploatację w systemie publiczno-prywatnym - fot. UK MoD

Inspektorat Uzbrojenia zakończył przyjmowanie aplikacji w analizie rynku dotyczącej pozyskania możliwości strategicznego transportu powietrznego, ewakuacji rannych oraz zdolności tankowania w powietrzu. Zgłoszono sześć ofert, dotyczących zarówno opcji zakupu jak też partnerstwa publiczno-prywatnego.

W badaniu rynku będą analizowane propozycje następujących podmiotów:

  • Airbus Military
  • Boeing
  • Konsorcjum lotnicze IAI Ltd. Bedek wraz z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr. 2
  • Polskie Linie Lotnicze LOT
  • Instytut Metali Nieżelaznych oddział w Poznaniu
  • Megmar Logistic & Consulting

Najwięcej można powiedzieć na temat trzech pierwszych propozycji. Airbus Military jest producentem maszyn typu Airbus A330 MRTT, bazujących na pasażerskim A 330, ale jest też właścicielem firmy AirTanker. Przewoźnik ten świadczy usługi transportowe i tankowania w locie brytyjskim siłom powietrznym posługując się maszynami A330 Voyager.

Wraz z bydgoskim WZL-2 występuje z ofertą Israel Aerospace Industries LTD. Bedek Aviation Group - międzynarodowa grupa posiadająca szeroką ofertę konwersji i modernizacji maszyn cywilnych, specjalnych i wojskowych. Do polskich potrzeb najbardziej odpowiedni zdaje się samolot B767 MRTT, będący modyfikacją cywilnego płatowca Boeing 767. 

Polska może też wybrać oferowane przez amerykański koncern Boeing samoloty bazujące na tej samej platformie Boeing 767. Na przykład KC-767A lub jego rozwinięcie, czyli KC-46 który ma stanowić następce KC-135 w amerykańskich siłach zbrojnych. 

Niestety trudno powiedzieć coś o pozostałych trzech propozycjach. Z pewnością natomiast wynik analizy może mieć znaczący wpływ na możliwość operowania Polskich Sił Zbrojnych. Uniezależnienie się od sojuszników w zakresie tankowania w locie oraz transportu ludzi i sprzętu, jak również ewakuacji rannych w zasięgu strategicznym to duża zmiana na lepsze. Wojsko zyska ogromną elastyczność. Kwestią sporną pozostaje zapotrzebowanie na transport strategiczny w perspektywie "doktryny Komorowskiego". 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.