Reklama

Siły zbrojne

Szef Sztabu Generalnego z wizytą w Rumunii

Fot. Nicușor Comănescu/www.mapn.ro
Fot. Nicușor Comănescu/www.mapn.ro

Szef Sztabu Generalnego WP generał broni Leszek Surawski przebywał 27 lutego w Rumunii.

Podczas wizyty spotkał się z szefem sztabu rumuńskich sił zbrojnych generałem Nicolae-Ionel Ciucă, rozmawiał też z sekretarzem stanu i szefem Departamentu Obrony, Planowania i Polityki Zagranicznej, Mircea Dusha.

Jak poinformował Sztab Generalny, rozmowy szefów sztabów poświęcone były omówieniu stanu realizacji współpracy wojskowej oraz możliwościom jej pogłębienia, zarówno w relacjach dwustronnych, jak i wielostronnych. Dyskusja dotyczyła m.in. wymiany doświadczeń szkoleniowych oraz wspólnej służby polskich i rumuńskich żołnierzy w ramach misji eFP/enhanced Forward Presence w Polsce i tFP/tailored Forward Presence  w Rumunii.

Istotnym tematem rozmowy były też zagadnienia dotyczące implementacji postanowień szczytu NATO w Warszawie w lipcu 2016 roku. 

Szefowie sztabów dyskutowali również na temat dalszego wzmocnienia wschodniej flanki NATO, w kontekście zbliżającego szczytu Sojuszu w Brukseli. 

Generałowie Leszek  Surawski i Nicolae-Ionel Ciucă omówili również sytuację bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego oraz Morza Czarnego.

Reklama

Komentarze (1)

 1. Marek1

  Miejmy tylko nadzieje, że członkowie polskiej delegacji NIE zarażą Rumunów wirusem WPNZ(Wielka Polska Niemoc Zbrojeniowa), bo Rumunia idzie \"jak burza\" w kwestiach zakupów nowoczesnego uzbrojenia dla swej armii. I proszę mi tylko nie pieprzyć, ze oni kupują gotowce \"z półki\", a my ambitnie planujemy KIEDYŚ tam wszystko produkować. Kluczowe słowa - \"planowanie\" i \"kiedyś tam\" ... słyszymy to od lat. Ps. Ciekawe KTO dał polskim decydentom gwarancję, że przez następne 15-20 lat armia Polsce będzie niepotrzebna ? Gdyby jednak \"coś nie wyszło\", to chętnych do utworzenia kolejnego polskiego Rządu na wychodźstwie mamy mnóstwo. Nawet mają oni już czym błyskawicznie zwiewać z Kraju, by \"bohatersko\" walczyć za Polskę w gabinetach Londynu, Waszyngtonu. Dlaczego historia kopiąc Polaków przez ostanie 300 lat niemiłosiernie w zady, NICZEGO nie jest w stanie ich nauczyć ?????

  1. Grzesiek

   Może dlatego, że historia przestała nas nieco kopać dopiero niecałe 30 lat temu, a pokłosie tego kopania będziemy jeszcze trochę zbierać zanim do głosu dojdą Ci, którzy czegoś się nauczyli

  2. gowind

   Proszę o informację co do tej pory z tych publicznych zapowiedzi Rumuni realnie zakupili? No własnie. W kilku przypadkach (Patriot, HIMARS) ledwo co podpisano umowy ramowe, a nie kontraktowe. Co do innych kwestii \"burzowej drogi Rumuni\" (korwety) dotychczas podpisane deklaracje unieważniono i zaczynają od nowa. Skończcie pitolić banialuki jak to Rumunia Polskę w zbrojeniach wyprzedza bo to tak żałosne że aż żałosne.

Reklama