Siły zbrojne
Szef MON w Brukseli. "Wschodnia flanka, dowodzenie, rozpoznanie i cyberobrona"
Szef MON Antoni Macierewicz wziął udział w dwudniowym spotkaniu ministrów obrony krajów NATO w Brukseli. W jego trakcie dyskutowano między innymi o wzmocnieniu wschodniej flanki, rozbudowie systemów rozpoznania, czy wydatkach na obronność.
Spotkanie ministrów obrony NATO. Wzmocnienie wschodniej flanki i reforma dowodzenia
Podczas sesji roboczych ministrowie rozmawiali m.in. na temat: wysuniętej stałej obecności wojsk na wschodniej flance NATO (eFP) oraz wzmacnianiu flanki południowej. Szef MON Antoni Macierewicz wziął również udział w spotkaniu ministrów, podczas którego omówione zostały kwestie związane z Kanadyjską Grupą Bojową na Łotwie. Szefowie resortów zdecydowali ponadto o wprowadzeniu następcy systemu AWACS.
Czytaj więcej: NATO: Będą następcy AWACS-ów. Odpowiedź na rosyjskie Kalibry?
Odbyło się także spotkanie szefa MON z gen. C. Scaparrottim, dowódcą sił NATO w Europie (SACEUR). Podczas rozmów, szef MON podziękował gen. Scaparrottiemu za osobisty wkład NATO i Stanów Zjednoczonych w rozmieszczenie na obszarze Polski Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) oraz przygotowywany przerzut wojsk w ramach batalionowej Grupy Bojowej NATO.
Czytaj więcej: Koniec z europejską "jazdą na gapę" w NATO [ANALIZA]
Ze swojej strony, gen. Scaparrotti wyraził zadowolenie, ze współpracy z Polską i podkreślił swoje znakomite doświadczenia ze służby z polskimi żołnierzami w Iraku i Afganistanie. Rozmówcy przedyskutowali także kwestię dalszych perspektyw obecności wojsk USA i NATO w Polsce oraz łańcucha dowodzenia dla batalionowych grup bojowych w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP) NATO w Polsce. W tym kontekście omawiano możliwości jakie w tej materii daje dowództwo wielonarodowej dywizji Północny Wschód w Elblągu. Temat jest szczególnie istotny, z racji raportu na temat natowskiego systemu dowodzenia, przygotowanego przez SACEUR, który wskazuje na liczne potrzeby jego adaptacji do potrzeb operacyjnych Sojuszu.
Konieczność wsparcia wschodniej flanki NATO i sprostanie temu, co zagraża naszemu bezpieczeństwu to główne tematy podejmowane w czasie dzisiejszych rozmów ministrów. Zgodziliśmy się, że trzeba zmobilizować wszystkie siły NATO, USA tak, aby te zagrożenia zostały powstrzymane. NATO potwierdziło swoją spójność, determinację, jednolitość działania, a Stany Zjednoczone swoje absolutne przekonanie o konieczności przeciwstawienia się jakiejkolwiek agresji zagrażającej pokojowi europejskiemu i bezpieczeństwu państw NATO.
Podczas wizyty w Brukseli odbyły się także bilateralne spotkania szefa MON z m.in. z ministrem obrony Chorwacji Damirem Krstičevićem, ministrem obrony Wielkiej Brytanii Michaelem Fallonem oraz ministrem obrony Estonii Margusem Tshakna. Ministrowie obrony Polski, Litwy, Łotwy i Estonii podpisali porozumienie dotyczące uproszczenia procedur przemieszczania się wojsk między krajami.
Amerykańskie wezwanie do zwiększenia wydatków obronnych w europejskich państwach NATO należy interpretować jako zapowiedź wsparcia dla państw, które wypełniają swoje zobowiązania. To dobre dla Polski.
Z udziałem szefa MON odbyły się także rozmowy ministrów państw, które zaangażowane są w koalicję na rzecz walki przeciwko Państwu Islamskiemu. Minister Macierewicz odniósł się także do kwestii związanych z systemem dowodzenia.
Jeśli chodzi o system dowodzenia jest specjalny raport, który pokazuje dotychczasowe słabości, jak i kierunki niezbędnej naprawy. Stanowisko Polski jest zupełnie jasne – musi być jednolity łańcuch odwodzenia, tak żeby było jasne jaka jest relacja pomiędzy jednostkami i kto nimi dowodzi w razie zagrożenia.
Aktualizacja planu obrony w Cyberprzestrzeni
Jednym z tematów poruszanych na spotkaniu ministrów obrony państw NATO w drugim dniu obrad była kwestia cyberbezpieczeństwa oraz współpraca NATO – UE. Ministrowie obrony NATO zaakceptowali w czwartek w Brukseli zaktualizowany plan obrony w cyberprzestrzeni.
Dziś zaakceptowaliśmy zaktualizowany plan obrony w cyberprzestrzeni oraz mapę drogową wcielenia w życie decyzji o uznaniu cyberprzestrzeni za domenę działań operacyjnych. To zwiększy naszą zdolność do wspólnej pracy, rozwijania kompetencji i dzielenia się informacjami. Cyberobrona jest częścią odpowiedzi NATO na wojnę hybrydową. Ataki hybrydowe mogą zadać straty naszym gospodarkom, sieciom transportowym i komunikacyjnym i naszemu bezpieczeństwu energetycznemu. Środki, które dziś zaaprobowaliśmy, pomogą naszym społeczeństwom być bardziej odpornym i lepiej przygotowanym
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie