Reklama

Siły zbrojne

Studentka WAT laureatką konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”

Autor. Katarzyny Kurkiewicz

Katarzyna Kurkiewicz, studentka pierwszego roku kierunku obronność państwa na Wydziale Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarzadzania WAT została laureatką III edycji ogólnopolskiego konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Scenariusz lekcji poświęconej zbrodni katyńskiej, który przygotowała został wyłoniony spośród dwóch tysięcy zgłoszonych prac w czterech kategoriach.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Konkurs „Polskie serce pękło. Katyń 1940" organizowany jest od trzech lat z inicjatywy Marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Uczestniczą w nim uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci. Katarzyna Kurkiewicz zajęła VI miejsce w kategorii skierowanej do studentów – scenariusz lekcji. Młodzież ze szkół rywalizowała w trzech kategoriach: plastycznej, literackiej i tekstu piosenki.

Czytaj też

Zadanie konkursowe dla studentów polegało na przygotowaniu scenariusza 45-minutowej lekcji pt. „Katyń – Pamiętamy". Studentka Wojskowej Akademii Technicznej ujęła w swojej pracy najważniejsze aspekty zbrodni katyńskiej. „Przygotowując lekcję dążyłam do tego, aby materiał był w pełni zrozumiały i przejrzysty. Zależało mi, aby każdy uczeń mógł przyswoić gruntowną wiedzę, począwszy od tego, jak do zbrodni doszło, jej przebiegu i skali, poprzez najważniejsze pojęcia, po kształtowanie w uczniach poczucia przynależności do narodu i państwa oraz sprzeciwu wobec wszelkich przejawów totalitaryzmu. Zaproponowałam metody nauczania takie jak: wykład, dyskusja, samodzielna praca domowa, opis zdarzeń i ćwiczenia. Dodatkowo urozmaiciłam pracę w środki dydaktyczne – karty pracy, materiały ikonograficzne oraz maind-mapę" – wyjaśnia Katarzyna Kurkiewicz.

Reklama
Autor. Katarzyna Kurkiewicz

Laureatka podkreśla, że do sukcesu niewątpliwie przyczyniły się studia w Wojskowej Akademii Technicznej. „Studia w WAT sprzyjają udziałowi w konkursach historycznych. Poziom kształcenia jest tu bardzo wysoki, a dodatkowo Akademia stwarza studentom możliwości rozwijania różnych zainteresowań i pasji, także tych historyczno-patriotycznych. Studiowanie w tak prestiżowej Uczelni jest czymś niezwykłym i motywującym do działania. Próbowałam swoich sił w konkursie w poprzednich edycjach, lecz to właśnie teraz, gdy jestem na pierwszym roku studiów w Wojskowej Akademii Technicznej udało mi się zająć VI miejsce i znaleźć wśród dziesięciu laureatów z całej Polski w kategorii adresowanej do studentów" – mówi Katarzyna Kurkiewicz.

Czytaj też

Podczas uroczystej gali w Sali Kolumnowej Sejmu RP, prezentowanej 2 maja 2022 r. przez Telewizję Polską, Katarzyna Kurkiewicz odebrała dyplom gratulacyjny z rąk Marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz podziękowanie od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W uroczystości uczestniczyli Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński i Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Autor. Katarzyna Kurkiewicz

Celem konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940" jest pielęgnowanie pamięci o dokonanej przez sowiecką Rosję zbrodni i jej ofiarach. „Nie możemy pozwolić, by pamięć o tamtym okrucieństwie zniknęła. Przeciwnie, mamy obowiązek przenosić ją na następne pokolenia. Bo ci, którzy umierali w dramatycznych okolicznościach w Katyniu, bali się, że nikt o tym się nigdy nie dowie, nikt nie będzie pamiętał, nikt nie odnajdzie ich grobów" – powiedziała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Podkreśliła, jak ważne jest upamiętnienie zbrodni katyńskiej w dobie trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainie. „Dzisiaj mamy powtórkę na Ukrainie. To jest ostrzeżenie pokazujące, że ten reżim nie zmienił się, nie zmieniły się też metody" – mówiła Marszałek.

Czytaj też

Katarzyna Kurkiewicz przyznaje, że wyróżnienie w konkursie to dla niej bardzo duża satysfakcja i motywacja do podejmowania kolejnych zadań. „Jestem niezmiernie dumna i zaszczycona tym, że miałam okazję być osobiście w Sejmie RP oraz zobaczyć tak wspaniałe osoby. Przyznane wyróżnienie jest dla mnie bardzo ważnym osiągnięciem i zarazem motywacją do dalszego działania. Jestem bardzo szczęśliwa, że znalazłam się wśród laureatów konkursu oraz że moja praca została doceniona" – podsumowuje laureatka.

Do trzeciej edycji konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940" zgłoszono ponad dwa tysiące prac. Uczestnicy z całego kraju przygotowali  prace plastyczne, wypracowania, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęcone historii zbrodni katyńskiej. Przewodniczącym Komitetu Honorowego konkursu był Prezydent Andrzej Duda, a jego członkami Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

Autor: Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT

Reklama

Komentarze (1)

  1. andys_2

    Oczywiście gratuluje sukcesy młodej studentce. Chce być dobrze zrozumiany, jednak chciałbym, aby na Wydziale Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT (uczelnia wojskowa) powstawały przede wszystkim prace poświęcone dzisiejszym problemom naszego wojska. Wojna w Ukrainie pokazuje, że kwestie zarządzania, logistyki maja zasadnicze znaczenie we współczesnych konfliktach. Najlepszy nawet sprzet, duza jego ilosc nie pomoga jesli nie dopracujem się efektywnych rozwiazania i nie bedziemy weryfikować ich z doświadczeniami innych. . To bardzo odpowiedzialna praca i wymaga wielkiego wysiłku.

Reklama