Reklama

Siły zbrojne

Ukraińska stacja radarowa pod Mariupolem została zniszczona

Autor. ZOKA/Twitter

Trwa pierwsza faza inwazji Federacji Rosyjskiej na terytorium Republiki Ukrainy. Powiązane jest z tym niszczenie infrastruktury wojskowej przeciwnika. Jednym z takich sytuacji jest niszczenie ukraińskich stacji radarowych wczesnego ostrzegania.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W pierwszych godzinach operacji, na Twitterze pojawiły się doniesienia dotyczące zniszczenia bazy radarowej położonej na zachód pod pobliskiego ukraińskiego Mariupola, znajdującego się nieopodal linii frontu i granicy z separatystyczną, tzw. Doniecką Republiką Ludową i 50 kilometrów od granicy Rosyjsko-Ukraińskiej. Stacja radarowa znajdowała się także w bliskiej odległości od mariupolskiego portu lotniczego.

Krótkie nagranie wideo opublicznione w internecie pokazuje zniszczenia wynikające z ataku rakietowego.

Reklama

Jednocześnie korespondenci przebywający w mieście donosili o wielu eksplozjach dochodzących z terenów przedmiejskich, które były efektem uderzeń na ukraińską infrastrukturę wojskową i lotniczą. Zwracali też uwagę na uciekających ludzi z miasta.

Zniszczone stacje radarowe należą do systemu radiolokacyjnego wczesnego ostrzegania. Prawdopodobnie były to dwuwspółrzędne poradzieckie radary wczesnego ostrzegania P-14 i pozwalają na wykrycie zbliżającego się statku powietrznego lub pocisku na dystans do 1 kilometra. Zniszczeniu uległy również mniejsze stacje radarowe.

Należy spodziewać się, że podobne stacje radarowe są likwidowane za pomocą rosyjskich systemów rakietowych na terenie całego kraju.

Reklama

Komentarze (2)

 1. hermanaryk

  P-14 "pozwalają na wykrycie zbliżającego się statku powietrznego lub pocisku na dystans do 1 kilometra"? To chyba już lepiej zamiast tego ustrojstwa kupić parę lornetek :)

 2. Chyżwar

  Przykre, że nie bardzo mają czym odpowiedzieć.

  1. Tani35

   Dalej jeszcze chcesz fregat? Dziwisz się?

  2. Pirat

   Fregata może się zawsze obronić.

Reklama