Reklama

Siły zbrojne

Śmigłowce dla Czech za darmo, ale nie bez kosztów

Uh-1Y Czech
Czeskie malowanie śmigłowców Viper i Venom.
Autor. Bell/Textron

Departament Stanu USA udzielił Republice Czeskiej zgody na zakup pakietów remontowo-modernizacyjnych dla 6 śmigłowców uderzeniowych Bell AH-1Z Viper i 2 wielozadaniowych maszyn Bell UH-1Y Venom. Są to maszyny, które Praga otrzyma nieodpłatnie za przekazanie Ukrainie własnych śmigłowców Mi-17 i Mi-24/35.

Reklama

Informacja na ten temat została opublikowana przez Agencję Współpracy Obronnej DSCA (ang. Defense Security Cooperation Agency) 3 maja i dotyczy całościowego pakietu dla ośmiu wiropłatów, które zostaną przekazane w ramach procedury EDA (Excess Defense Article) z zapasów US Marines.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zezwolenie w ramach FMS obejmuje m. in. 22 silniki General Electric T-700-GE-401C, 14 zestawów rozszerzonej nawigacji EGI/GPS z pakietem PPS (Precise Positioning Service), 4 karabiny maszynowe M240 kalibru 7,62-mm i 24 kodowane radiostacje AN/ARC-210. Do tego również sprzęt komunikacyjny, środki bojowe, sprzęt pomocniczy, kontenery transportowe, wyposażenie do szkolenia w locie, trenażer wsparcia naziemnego, części zamienne i remontowe, narzędzia i osprzęt testowy, usługi wsparcia technicznego i logistycznego itp. Całość została wyceniona maksymalnie na 650 mln dolarów, jednak DSCA zaznacza, że ostateczna wartość umowy będzie niższa.

Czytaj też

Jest to kwestia powiązana bezpośrednio z decyzją o przekazaniu śmigłowców w ramach programu EDA (Excess Defense Article) dotyczącego „nadwyżek" wyposażenia i uzbrojenia sił zbrojnych USA. Jest ono przekazywane za darmo, ale „obdarowany" musi pokryć koszty rozkonserwowania, modernizacji a często również transportu z USA. W ramach podobnej procedury Polska pozyskała m. in. samoloty C-130H Hercules.

Czechy zdecydowały się w 2019 roku na zakup 4 AH-1Z Viper i 8 UH-1Y Venom fabrycznie nowych maszyn, natomiast kolejne 8 administracja USA zdecydowała się przekazać w zamian za sprzęt dostarczony walczącej Ukrainie. Bardzo możliwe, że również część kosztów ujętych w dokumentach DSCA i związanych z przywróceniem śmigłowców do służby zostanie pokryta przez USA z innych funduszy wspierających inicjatywy obronne i strategiczne.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (7)

 1. Kremlin

  Mamy najszczodrzejszy rząd na świecie.... ale wolałbym zdecydowanie czeski.

 2. Andybuba

  Jedni dostają w użytkowanie (dzierżawę). A inni dostają za darmo na zawsze. Jaka moc negocjacyjną, takie efekty.

 3. marian123

  Ile Polska dostanie czołgów/myśliwców za darmo od USA za przekazany na Ukrainę sprzęt? USA nie ma problemu,żeby zostawić w Afganistanie sprzętu za 90 mld dol.,a dla swego 'wiernego sojusznika' nic.

 4. Bren2

  Inaczej nie rozumiem skąd ta fałszywa wiadomość, że Czesi przekazali Ukrainie śmigłowce Mi 17. To bzdura, mają tylko kilka ostatnich sztuk śmigłowców Mi 17, które planują wykorzystać w bazie transportu lotniczego w Praga-Kbely do końca ich okresu użytkowania. Znacznie młodsze maszyny bojowe Mi 24V trafiły na Ukrainę, które służyły w śmigłowcowej bazie lotniczej Vicenice pod miastem Náměšť nad Oslavou.

 5. Bren2

  Niestety artykuł nie jest do końca dokładny. Powodem tak dużej kwoty są przede wszystkim starania czeskich sił powietrznych, aby przekazane maszyny używane (ok. 7-8 letnie) były jak najbardziej zbliżone do nowo wyprodukowanych. Tak więc silniki zostaną wymienione na fabrycznie nowe, płatowiec śmigłowca i inne podzespoły zostaną wyremontowane, a sprzęt łączności nowszy niż zwykle używany w maszynach USMC. Czesi zamówili nowe śmigłowce z nieco innym wyposażeniem łączności (nowocześniejszym) niż standard USMC. Ponad połowę kwoty (pułap 650 mln USD na pewno nie zostanie osiągnięty) ACR spłaci z dotacji finansowej w wysokości ok. 300 mln USD, którą otrzymał od USA.

 6. Ma_XX

  jednym słowem MY Naród zgadzamy się abyście oddali swój sprzęt a za nasz w sumie i tak zapłacicie

  1. Beton

   Jednym słowem albo jesteś atakowany przez kremlowskiego klauna z bunkra albo współpracujesz z jankesami.

 7. Weneda 1977

  Może by nasze Mi-17/8 wymienił dając Ukrainie a USA nam używane Black hawk używki nawet w wersji M praplasta naszych z Mielca.

Reklama