Reklama

Siły zbrojne

Pancerne Boxery dla British Army. Więcej i szybciej

Fot. British Army (OGL v1.0)
Fot. British Army (OGL v1.0)

Brytyjczycy aktywowali prawo opcji w kontrakcie na dostarczenie KTO Boxer w liczbie 523 wozów. Zakładała ona dodatkowe 100 wozów co sprawi, że docelowo wojska lądowe Wielkiej Brytanii będą posiadać 623 Boxery.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Niemcy, obecnie posiadają ponad 400 KTO Boxer, które od ponad 10 lat znajdują się w ich siłach zbrojnych. Są to jednak starsze wersje pojazdu, niż będzie produkowany dla Wielkiej Brytanii. Sukces tej konstrukcji w Wielkiej Brytanii oznacza, że nadal będą rozwijane jego nowe warianty.

Nowoczesne, zdigitalizowane pojazdy opancerzone mogą być używane do transportu żołnierzy na linię frontu i mogą być szybko rekonfigurowane, aby pełnić różne role na polu bitwy. Wielka Brytania i Niemcy ściśle współpracowały przy programie Boxer dla armii brytyjskiej

Reklama

Czytaj też

W tych trudnych czasach nasze partnerstwo w zakresie głębokiej obrony daje pewność naszym ludziom i całemu światu, zapewniając jednocześnie gotowość do reagowania na nowe zagrożenia.- powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson

Ten wspólny program zapewni naszym siłom zbrojnym najnowocześniejszy sprzęt, ponieważ inwazja na Ukrainę wstrząsa fundamentami europejskiego pokoju i bezpieczeństwa.

Czytaj też

Tymczasem trwa produkcja Boxerów dla armii brytyjskiej. Pierwsze 117 pojazdów powstaje na niemieckich liniach produkcyjnych, a brytyjskie zakłady w Telford i Stockport przygotowują się do budowy 506 wozów. Według Brytyjczyków wykorzystanie opcji ma pozwolić na przyspieszenie dostaw transporterów.

Pierwsze pojazdy Boxer pojawią się w jednostkach w 2023 r., a ogólny program zapewni 1000 miejsc wysokokwalifikowanych pracy w całym kraju. Warto zaznaczyć, że obecnie większość wozów ma zostać dostarczonych jako kołowe transportery opancerzone, a nie bojowe kołowe wozy piechoty.

Łącząc to z fiaskiem pomysłu modernizacji starzejących się BWP FV510 Warrior i znacznymi opóźnieniami kosztownego programu Ajax, daje to niezbyt dobry ogląd brytyjskich wojsk zmechanizowanych i zmotoryzowanych. Dodatkowa partia ma zapewne zastąpić częściowo FV510 Warrior, które w najbliższym czasie mają być wycofane (co może doprowadzić do sytuacji, że brytyjska armia będzie bez kołowych BWP). Najpewniej będą podpisywane kolejne kontrakty na dostawy Boxerów, ponieważ zapotrzebowanie British Army na nie określa się na poziomie 1500 wozów.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (2)

  1. Buka

    Myślę że wszystko co można trzeba kupować w Polsce a czego nie mamy kupić od Stanów Zjednoczonych Wielkiej Brytanii Izraela lub Skandynawów byle nie u Niemca.. powinniśmy dokupić 72 f-16 i oddać Ukrainie migi i su poprosić USA o 160 bradlejow i oddać Ukrainie 100 t72 i 60 bwp jako ekwiwalent brygady pancernej .

    1. Pucin:)

      @Buka - rozsądna propozycja - no może mała korekta co do ilości F-16 nie 72 szt a 22 szt. bo na tyle nas stać!!!!! :)

  2. KrzysiekS

    Polska powinna zamówić co najmniej 300 szt. KTO ROSOMAK z ZSSW30 nawet po to żeby pozbyć się części BWP1.

    1. Monkey

      @KrzysiekS: Niezły pomysł, ale to zajmie trochę czasu. Raczej powinniśmy się skoncentrować na modernizacji BWP-1 według projektu WZM, bo wydaje mi się, że czasu zaczyna nam brakować. W międzyczasie (miejmy nadzieję) Borsuk z ZZSW-30 zacznie wchodzić do służby. Co do KTO Rosomak uważam, iż powinniśmy pomyśleć o stopniowym, przynajmniej częściowym zastąpieniu wież Hitfist-30 przez ZSSW-30. A zdemontowane sprzedać komuś. Pozyskane środki finansowe z pewnością się przydadzą.

    2. boomer

      Włąsciwie mamy juz owe trzysta sztuk, tylko wieże do nich jeszcze nie powstały. Pewnie taki był zamysł, aby na nich zamontować ZSSW30, ale jak to bywa - kadłuby są, a wieże jeszcze nie zamówione. Obecnie mogą służyć jako opancerzone busy do wożenia żołnierzy. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego wieże jeszcze nie są produkowane. Chyba nie musza czeać na Borsuka, bo wtedy kolejka po wieże będzie jeszcze dłuższa.

    3. Madderdin

      Zobaczcie na Francję wszystko na kołach i czołgi,ja też uważam że można część bwp1 wysłać na wschód a w ich miejsce przesunąć jednak nowoczesne KTO aż pozyskamy BWP Borsuk. ja nie wiem czy bwp to nie jest trumna w porównaniu z Rośkiem ,tego zawsze można dopancerzyć. Zobaczcie konkurencje na kołach wszystko ma podobną lub mniejszą wagę. KTO Boxer : Silnik silnik wysokoprężny MTU 8V 199 TE20 o mocy 710 KM (530 kW) Długość 7,93 m[1] Szerokość 2,99 m[1] Wysokość 2,37 m[1] Prześwit 0,50 m[1] Masa 25,2 t Kto Rosomak: Silnik jeden silnik wysokoprężny z turbodoładowaniem, 6-cylindrowy Scania D1 12 56A03PE o mocy 360 kW (490 KM) przy 2100 obr./min.; M = 1,97 kNm Poj. zb. paliwa 304 l Pancerz warstwowy Długość 7,77 m Szerokość 2,83 m Wysokość 2,36 m / 2,99 m Prześwit 0,43 m Masa bojowa: około 22 000 kg

Reklama