Reklama

Siły zbrojne

Słowacja odebrała drugiego Leoparda 2

Słowacki Leopard 2A4
Słowacki Leopard 2A4
Autor. Ministerstwo Obrony Słowacji

Słowackie ministerstwo obrony poinformowało o odebraniu drugiego czołgu Leopard 2A4 od Niemiec, które to dostarczą łącznie 15 tego typu wozów w ramach tzw. polityki Ringtausch. Pozostałe 13 wozów ma zostać dostarczonych do końca tego roku.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Słowacja otrzyma łącznie 15 Leopardów 2A4, które obecnie są remontowane przez niemiecki koncern Rheinmentall, w zamian za przekazanie na Ukrainę 30 bojowych wozów piechoty BVP-1. Pierwszy z dostarczonych czołgów przeszedł już testy weryfikacyjne wybranych parametrów taktyczno-technicznych w Wojskowym Instytucie Techniczno-Badawczym w Záhorie. Niedawno Czechy zakończyły proces testów i certyfikacji swojego Leoparda 2A4 również otrzymanego w ramach umowy Ringtausch, deklarując zakup w przyszłości kolejnych czołgów jednak w wersji 2A7.

Czytaj też

Leopard 2A4 to niemiecki czołg podstawowy produkowany od 1985 roku, jako kolejny wariant Leoparda 2, będący ostatnią jego wersją wdrożoną w czasie Zimnej Wojny. Uzbrojenie główne stanowi gładkolufowa armata Rh120 L/44 kal. 120 mm z jednostką ogniową wynoszącą 42 naboje. Sprzężony z nią został uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm, identyczny został umieszczony na stropie wieży.

Reklama

Jednostkę napędową stanowi 12-cylindrowy silnik MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM połączony z przekładnią Renk HSWL 354. Pozwala to na rozpędzenie czołgu do 68 km/h podczas jazdy do przodu oraz 31 km/h w czasie przemieszczania się w tył. Do tej wersji docelowo modernizowano wszystkie wcześniejsze wersje Leoparda 2 (A0-A3). Inne państwa, które zadeklarowały dostawę Leopardów 2A4 dla Ukrainy to Polska (już przekazano 14 czołgów), Hiszpania (ma zostać dostarczonych łącznie 10 wozów), Norwegia (osiem wozów).

Odbiór 1 z 15 Leopardów 2A4 przeznaczonych dla Słowacji.
Odbiór 1 z 15 Leopardów 2A4 przeznaczonych dla Słowacji.
Autor. Ministerstwo Obrony Słowacji
Reklama

Komentarze (4)

 1. Anty 50 C-cali

  A nieoceniony LMed naklikał w Lutym : "wiele państw nieogarniętych ( programowaną wyborczo) alergią teutońską potrafi z nimi współpracować na korzystnych obustronnie warunkach". Słowacy dostali Drugi czołg. Pierwszy Niemcy dali w Grudniu - uprzejmie donosi życzliwy Anty-. I teraz nie śmiesznie, po przeciekach sprzed 40 dni, z przełomu tegosz Lutego/Marca - o brakach amunicji. 155mm do haubic (na Ukrainie). Gdzie panzer, czołg znaczy w mokrej porze - zimowej! Central piece w jakiejkolwiek kontrofensywie. Terminy anglosaskie, kluczowe dla zrozumienia dla zmiany szkopskiego - nie - dla dostaw Leosi. A co do rozmachu...ile to do Bartoszyc przypłynęło , od grudnia...?

  1. LMed

   Anty drogi, ciekawe jak Słowacy oceniają to tempo? Może nie napalają się na szafy żelazne ze srogą rurą jak niektórzy? Jest tyle efektywniejszych środków obrony przecież.

 2. wert

  rozmach gebelsów normalnie POraża. Do kompletu ich główny Inspektor właśnie podał że zakładane wystawienie gotowej JEDNEJ dywizji do 2025 jest NIEREALNE. Lemingi rok temu przyswoili wielki scholzowy wzrost nakładów o 100 mld ale zamrożenia budżetu obrony na dotychczasowym poziomie już nie. Eksperci szacują że TYLKO!! utrzymanie w sprawności dotychczasowych sił wymaga 70 mld rocznie, wydają ok 50 mld. Jakim trzeba być durniem żeby wierzyć w ich mozliwości naszej obrony? "Naszych" davienoidalnych jurgieltników tłumaczy tylko kasa- temat niezmienny od hohenzzolernów i bismarcków

 3. raczek

  Normalne jaja 2 czolgi w odstepie 6 miesiecy no no z niemrami to wy wyjny nie wygracie Slowaki my drogi Anty 50 czekamy na Abramsy a nie Leosie zapomniales dopisac ze jak kupilismy leosie 2a4 to nawet dokumentacji nam przyjaciele za Buga nie dali tak ze 1 rok czekalismy na ta dokumentacje Slowaki napewno dostali bez dokumentacji wrazie awari na platforme i do niemiec placic trzeba za naprawe taki to interes z niemrami.

 4. Gremlin

  Mają rozmach, już można zająć Podhale jak w 39.

  1. thorshammer

   Masz na myśli terytorium, które Polska zajęła w '38 roku? Operacja "Łom" nie jest czymś, z czego można być dumnym.

  2. panstraszy

   Polska zajęła Słowację w 1938R ? Ciekawa koncepcja !

  3. panstraszy

   No dobra. To niech kolega wyjaśni, jakie terytorium Słowacji zajęła Polska w 1938r?

Reklama