Reklama

Polityka obronna

Słowacja odbiera pierwszego Leoparda 2

Jest to pierwszy z 15 Leopardów 2A4 przeznaczonych dla Słowacji.
Jest to pierwszy z 15 Leopardów 2A4 przeznaczonych dla Słowacji.
Autor. Ministerstwo Obrony Słowacji

Słowacki minister obrony Jaroslav Naď odebrał pierwszy z 15 czołgów Leopard 2A4 otrzymywanych w ramach międzyrządowej umowy „Ringtausch”. Na jej mocy pojazdy te są dostarczone w zamian za 30 bojowych wozów piechoty BVP-1, które zostały wysłane na Ukrainę.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Przekazanie miało miejsce podczas ceremonii kordonu honorowego w poniedziałek 19 grudnia. Niemcy reprezentowała minister obrony Christine Lambrecht. Oprócz przekazania pierwszego Leoparda 2A4 Słowacji zapowiedziano również przetransportowanie na Słowację systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu w celu zwiększenia ochrony słowackiej przestrzeni powietrznej, po tym, jak tamtejsze S-300 zostały przekazane Ukrainie.

O umowie „Ringtausch" minister obrony Jaroslav Naď powiedział: „Dzięki temu programowi wymiany sprzętu pomogliśmy nie tylko Siłom Zbrojnym Ukrainy w ich uzasadnionej walce o wolność i demokrację w ich kraju, ale także Siłom Zbrojnym Słowacji w zakresie, w jakim wzmocniliśmy i będziemy wzmacniać słowacki batalion czołgów".

Reklama

Doceniając wsparcie militarne Słowacji dla Ukrainy, minister obrony Christine Lambrecht powiedziała: „Oczywiście musimy również pomyśleć o sposobach naprawy systemów uzbrojenia, które zostały dostarczone na Ukrainę, dlatego chcę podziękować za szybkie rozwiązanie tego problemu przez michalovckie zakłady".

Czytaj też

Minister obrony Niemiec chwaliła to rozwiązanie jako bardzo kreatywne i odbiurokratyzowane pozwalające na szybkie i skuteczne wspieranie Ukrainy. „Chcemy kontynuować w ten sposób. Jesteśmy dobrymi i godnymi zaufania partnerami" – powiedziała minister Lambrecht.

Leopard 2A4 (zdjęcie poglądowe)
Leopard 2A4 (zdjęcie poglądowe)
Autor. Kennyannydenny/Wikipedia
Reklama

Komentarze (7)

 1. szczebelek

  Kamizela pisał, że robimy szopkę przy 34 sztukach sprzętu, a jak to nazwać?

  1. Rain Harper

   Daj spokój, to taki #ErsatzDeutsche

  2. Rio

   Proszę nie wspominamy o tym Panu...

  3. Orangutan

   To też szopka.

 2. opozycja

  Slowacka flaga identczna jak Rosjaka widzie - bialo niebieska czerwoa

  1. Bender

   Słoweńska też, a Serbska do góry nogami.

  2. opozycja

   Ciekawe czy im przykro jak widza w TV jak np Ukraincy deptaja Rosyjska flage?

  3. Chyżwar

   @opozycja A czemu ma być. Wiedzą, że nie chodzi o słowacką flagę, bo debilami nie są. Poza tym na Słowacji żyją jeszcze ludzie, którzy pamiętają 1968r. Oni nie mają powodów, do kochania ruskich.

 3. farfozel

  Powinniśmy zmodernizować im te czołgi do poziomu 2A5

  1. Reo

   My modernizujemy do 2PL czyli poziom wyżej od 2A5

  2. Chyżwar

   @Reo Niby tak. Pod warunkiem, że wymieniono wkłady pancerne w kadłubach. Bo w naszej wersji A4 jest kicha. I jeszcze niemieckie podejście do tematu, polegające na tym, że bez ich zgody na naszych A4 nie wolno powiesić zdjęcia kobiety w negliżu. Dlatego choć mamy dobre pancerze specjalne nie możemy ich tam zastosować. Mam nadzieję, że w przypadku K2 będzie to możliwe, ponieważ w obecnej wersji proszą się o pancerz ceramiczny na bokach + lepszy od koreańskiego pancerz reaktywny.

 4. papa

  Słowacja popiera turystykę i wspomaga rozwój muzeów militarnych. Jak dostaną części do silnika to zorganizują nawet pokazy na poligonie.

 5. BrettOKeefe

  Proszę, można komentować. A co z postami o Granatowym Granatniku ?

  1. Wojciech Krolopp

   Jak to mówił Wojciech Jaruzelski w czasie jednego ze swoich wystąpień: "Oszczędźmy słów, niech pozostanie tylko Wielkie Milczenie".

  2. Marcyk

   Kolego służyłeś chyba ? Wiesz co to 'tajemnica" !

 6. Monkey

  Niemcy jako dobry i godny zaufania partner. Dobre sobie.

 7. Ma_XX

  silniki dowieziemy w 2040 :D

Reklama