Reklama

Siły zbrojne

Siły Powietrzne kupują kolejną partię środków bojowych

Bomba oświetlająca SAB-100MN podczepiona do samolotu M-28. Fot. kmdr ppor. Czesław Cichy/www.bl.mw.pl
Bomba oświetlająca SAB-100MN podczepiona do samolotu M-28. Fot. kmdr ppor. Czesław Cichy/www.bl.mw.pl

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił przetarg na dostawę lotniczych środków bojowych – w tym bomb odłamkowo–burzących i bomb oświetlających dla samolotów Su-22 i M-28. Niestety, nie chodzi w tym przypadku o uzbrojenie precyzyjne.

Siły powietrzne podzieliły zamówienie na cztery części, dopuszczając składanie ofert częściowych. W sumie planuje się pozyskać 170 bomb oświetlających SAB-100MN, 150 bomb odłamkowo–burzących OFAB-250-270, 500 spłonek KW-9 i 100 zapłonników 9-BM-623.

Wszystkie zamówione środki bojowe mają zostać dostarczone w latach 2016-2018 do 2. Składu 1. Regionalnej Bazy Logistycznej w Toruniu. W przypadku bomb oświetlających założono dostawę: 50 szt. do 31.10.2016 r., 50 szt. do 31.10.2017 r. i 70 szt. do 31.10.2018 r. W przypadku bomb odłamkowo–burzących dostawy mają być rozłożone w następujący sposób: 100 szt. do 31.10.2016 r. oraz 50 szt. do 31.10.2018 r. Wnioski dopuszczające do udziału w postępowaniu mogą być składane do 14 stycznia 2016 r.

Lotnicze bomby oświetlające SAB-100MN

Inspektorat Uzbrojenia chce pozyskać bomby oświetlające SAB-100MN (w komplecie z zapalnikami do bomb pozwalającymi na ich zastosowanie bojowe) lub równoważne, które byłyby dopuszczone do eksploatacji na wykorzystywanych w Polsce samolotach Su-22 i M-28. Bomby te mają być przeznaczone do oświetlania terenu (akwenów) podczas nocnych lotów rozpoznawczych i nocnych bombardowań.

Składają się one z korpusu, dna korpusu, komory ładunku wyrzucającego, uszczelniacza, siedmiu ładunków oświetlających, oraz układów spadochronowych z mechanizmami rozłączającymi.

Lotnicze bomby odłamkowo – burzące OFAB-250-270

W przypadku bomb odłamkowo–burzących chodzi o uzbrojenie (w komplecie z zapalnikami do bomb pozwalającymi na ich wykorzystanie bojowe) dopuszczone do eksploatacji na wykorzystywanych w Siłach Zbrojnych RP samolotach Su-22. Bomby OFAB-250-270 są przeznaczone do niszczenia sprzętu wojskowego, transportów kolejowych, instalacji przemysłowych oraz siły żywej przeciwnika.

Składają się one z grubościennej skorupy stalowej (której wewnętrzna powłoka jest pokryta nacięciami ułatwiającymi jej fragmentaryzację i zwiększające ilość odłamków), głowicy, statecznika i ładunku wybuchowego. Każda bomba posiada przednią i tylną tuleję z pobudzaczami. Tuleja przednia ma być przystosowana do wkręcenia zapalników o średnicy gwintu 52 mm, natomiast tylna – dla zapalników o średnicy gwintu 36 i 52 mm.

Zapłonniki 9-BM-623

Przedmiotem zamówienia Inspektoratu Uzbrojenia są zapłonniki, które „muszą być dopuszczone do likwidowania zacięć typu „niewypał” działek GSz-301 (kalibru 30 mm) eksploatowanych na samolotach MiG-29.

Każdy z zapłonników 9-BM-623 składa się z łuski, która jest wypełniona materiałem pirotechnicznym. W momencie zacięcia się działka („niewypał”) zapłonniki są uruchamiane poprzez podanie impulsu elektrycznego zapalającego mieszankę pirotechniczną.

Spłonki KW-9

Spłonki KW-9 są wykorzystywane w procesie sprawdzania poprawności działania mechanizmów strzałowych zabudowanych na samolotach MiG-29 eksploatowanych w Siłach Zbrojnych RP. Sprawdzenia takie wykonuje się przede wszystkim w czasie obsług okresowych.

Spłonki składają się z łuski wypełnionej mieszaniną pirotechniczną. Podobnie jak w przypadku zapłonników, uruchomienie spłonki następuje przez podanie impulsu elektrycznego wywołującego zapalenie mieszaniny pirotechnicznej.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (12)

  1. wolf

    ....150 bomb odłamkowych przez 2 lata?

  2. ryszard56

    ale uzbrojenie masakra

  3. Wutrzy

    Brakuje mi do tego zakupu kilku przekrojów tych bomb, symulatora i różnych pomocy szkoleniowych. To żeśmy się dozbroili.

  4. Martinez

    A teraz czekamy na info, za jaką kwotę zakupiono , tak oszałamiającą liczbę , i tak oszałamiająco nowoczesną amunicję. Zapewne to będzie taka wisienka na torcie. Że jak się dowiemy, to szczęki będziemy zbierać przez tydzień z podłóg

    1. Francis de Asis

      A jak inaczej zamierzasz wydać 130 mld i się nie dozbroić? Kupuj farbę do malowania bomb w cenie nowoczesnych bomb kierowanych. Kupuj przekroje, slepaki itp. A potem powiedz Obywatelom, że armia ich nie obroni i niech się sami obronią w OT.

    2. tak tylko...

      Tak, wiemy. W Rosji jest super i armia radziecka jest najwspanialsza....

  5. dasss

    po co w ogóle w dzisiejszych czasach bomby oświetlające?

    1. Extern

      Nawet najbogatszą armię świata nie stać dziś na kupienie noktowizora czy termowizora dla każdego żołnierza.

  6. BabaJaga

    Pytanie do zawodowców. Proszę o wytłumaczenie "lopatologicznie" do jakich celów na polu walki w XXI wieku używa się takich bomb oswietlajacych. Wydawało mi się ze technika obserwacji w podczerwieni takze jej emisje czyli termowizja niweluje potrzebę zrzutu świeczki na spadochronie.

  7. APA

    Doprawdy porażająca informacja. Aż 150 bomb OFAB-250 !! Czyli dla 15 wylotów Su-22M4 w wariancie z 10 takimi bombami. No i termin dostaw tych relatywnie prostych bomb rozciągnięty w czasie aż do 2018 r. No faktycznie, jest się czym chwalić.

    1. patriota

      koleżko, myślisz, że mamy mieć na stanie tylko te 150 bomb?? Wiesz ile ich mamy? Ja też nie wiem, ale na pewno znacznie więcej. Pozdo ;)

    2. m

      PR to obecnie norma, wystarczy przewertować nagłówki kilkunastu podobnych artykułów i porównać owe tytuły z treścią.

    3. Teodor

      Jeden lot, jedno bombardowanie, jeśli się uda, szanse na powrót chyba niewielkie, jak pokazują losy Su24.

  8. Boruta

    Kompletna głupota. Zamiast wysłać Suki i Migi do Syrii, żeby zutylizowały co jeszcze z amunicji do nich nadaje się do użytku, dokupywanie uzbrojenia dla obiektów muzealnych.

    1. m

      Gdyby programy modernizacyjne były spójne i wykonywane z odpowiednim wyprzedzeniem (choćby nawet powodowało to pewne redukcje), to większość wyposażenia WP dawno rozjeżdżałaby piaski pustyni lub strzegła nieba gdzieś bliżej równika :) Względnie pojedyncze egzemplarze stanowiłyby ozdobę ekspozycji plenerowych muzeów (w moim mieście chociażby mieści się taki z dość bogatym zbiorem).

  9. AS

    Czy dalo by sie zrobic M-28 samolot wsparcia ogniowego cos w stylu AC-130 ? czy bardziej oplacalo by nam sie przerobic c295 ?

    1. Rocco

      one są za małe.....gdzie tam chcesz to wszystko upchnąć?

    2. Azuxet

      1. Nie nie da się ( jest za mały) 2. Szkoda casy i kasy, przy nasyceniu pola walki bronią plot, taki samolot to tylko.i wyłącznie cel dla opl nie mówiąc już o mysliwcach. 3. Po co nam taka maszyna?

  10. Wafel

    Koledzy czy nowy minister Kownacki nie potrzebuje linka do tego portalu, wyglada na to ze producent pociskow dogadal sie z logistyka i to przed faza prztargow, a Co na to kontrwywiad

  11. wojo

    Bomby oświetlające ? To jest technika rodem z II Wojny Światowej.I taki jest poziom technologiczny naszej armii.

  12. mireks

    Więcej ,,bomb,,oświetlających a nie flar bo tak się wcześniej nazywały?, niż niż bojowych. To sabotaż czy jeszcze bezmózgowie.To już niema nowoczesnych środków nocnej obserwacji?.W jakiej epoce wiedzę zdobywały te ,,pustostany ,,między wężykami na pagonach.

Reklama