Reklama

Siły zbrojne

Silni w sojuszach. Wielka defilada wojska i służb [WIDEO]

Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl
Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl

3 maja br. na Wisłostradzie w Warszawie odbędzie się wielka defilada Wojska Polskiego oraz służb mundurowych pod hasłem „Silni w sojuszach”, zorganizowana z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO i 15. rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Nad głowami gości przeleci prawie 80 statków powietrznych – samolotów i śmigłowców. Wśród nich najnowsze śmigłowce Policji S-70i Black Hawk oraz śmigłowce Wojska Polskiego.

Jak informuje resort, w defiladzie „Silni w sojuszach” weźmie udział blisko dwa tysiące osób, w tym żołnierze z pododdziałów Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych. Będą pododdziały formacji proobronnych, klasy mundurowe oraz poczty sztandarowe krajowe i zagraniczne. W tym roku, po raz pierwszy wraz z żołnierzami przedefilują funkcjonariusze innych służb, czyli Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Straży Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, a także Służby Więziennej i Krajowej Administracji Skarbowej. Defilować będą także pododdziały uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Lotniczej Akademii Wojskowej.

W defiladzie lądowej przejedzie ponad 200 pojazdów. Najnowszy sprzęt zaprezentuje Wojsko Polskie, Policja, Państwowa Straż Pożarna. Wśród pojazdów, które zobaczymy na Wisłostradzie pojawią się m. in.: samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, kołowe transportery opancerzone Rosomak, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne haubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad.

Pojawią się też brytyjskie pojazdy wielozadaniowe Panther (odmiana Iveco LMV), a także amerykańskie wozy Bradley. Wśród pojazdów gąsienicowych zaprezentują się czołgi: Leopard 2A5, amerykański M1 Abrams oraz wozy zabezpieczenia technicznego. Będą najnowsze pojazdy Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji i Straży Granicznej.

Nad głowami gości przeleci prawie 80 statków powietrznych – samolotów i śmigłowców. Wśród nich najnowsze śmigłowce Policji S-70i Black Hawk oraz śmigłowce Wojska Polskiego: Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi – 8. Zobaczyć będzie można także samoloty F–16, TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346.

Podniebną część defilady rozpocznie przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” w składzie sześciu maszyn, a zakończy przelot samolotów przeznaczonych do transportu najważniejszych osób w państwie: G550 oraz B737 w eskorcie myśliwców.

Defilada odbędzie się na warszawskiej Wisłostradzie, wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły. Parada wojskowa i służb mundurowych oraz przejazd pojazdów rozpocznie się o godzinie 14:00 na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ulicą Karową.

Reklama

Komentarze (30)

 1. Łukasz 36

  No tak su22 oraz MiG 29 nie będzie tak dla bezpieczeństwa uczestników parady, szkoda tylko że brak Mi24 piękne maszyny, niestety wszystko to muzeum...

 2. śmieszek

  A spieszenie husarze będą?

 3. Dyzio

  Kasztanka marszałka też się dobrze prezentowała na defiladaach i obrazach, ...

 4. Over here

  Kilka uwag odnośnie defilad na podstawie poprzedniej. 1) dopuście ludzi bliżej defilady. Od strony Wisły żeby mogli stać już na drugiej nitce jezdni, a nie dopiero za nią ( na defiladach w alejach była podobna bliskość widowni do defilujacych) 2) niech żołnierze i sprzęt trzyma szyk jeszcze z 500m przed i po trybunie dla vipow bo większość ludzi stoi dopiero dalej ze względu na wyłączanie dużego odcinka właśnie dla vipow i to średnio wygląda jak zaraz za trybuna cały sprzęt zjeżdża na jeden pas, a piechota się rozlazi. W końcu defilada jest dla publicznosci, a takie rozwiązanie nie powinno być chyba problemem 3) czy naprawdę konie nie mogą mieć podwieszanych worków na odchody? Nawet w formacja historycznych będzie wyglądało to lepiej niż cała zabrudzona ulica ( ewentualnie kilka osób które zaraz za konnica wbiegaly by na ulicę i ją sprzataly żeby to jakoś wyglądało, ale chyba w worki lepsze )

  1. dim

   defilady są, aby VIPy mogły fotografować się na ich tle. Mają zastępować faktycznie sukcesy.

  2. Gal

   100/100

 5. myk

  Nie oddamy ani guzika. To już było. No ale cóż robić jak trzy lata minęły. Z obiecanek nic nie zostało, a wybory za pasem...

 6. Dyktatorek

  Tak się zastanawiam czym obecna władza chce się chwalić na tej defiladzie ??? Jaki to nowy sprzęt będzie defliował zakupiony przez rząd Pis ??? 4 Śmigłowce BH dla Policji ??? Czy samoloty dla Vip-ów ???...bo nic innego nie widzę !!!....no chyba że będą wieźli na platformach ławeczki patriotyczne

  1. fsfs

   hahhaha racja . Chłopaki z Autosanu przyjadą - oni potrafia wszystko.

 7. Ok bajdur

  Kampania wyborcza trwa. Lepiej kupić za te pieniądze dodatkowe 10 szt. Terenowek lub kilkadziesiąt / kilkaset niwoczesnych quadów. Armia i służby skorzystałyby. Wystarczy jedna defilada rocznie. Chcę armii z najlepszym możliwym sprzętem i wyszkoleniem. Od defilad jest Pułk Reprezentacyjny i nuech on występuje.

  1. Box123

   Nie, nie lepiej. Promocja wojska i patriotyzmu jest więcej warta niż 10 terenowek

  2. GPAS

   Chyba żartujesz ?

 8. GPAS

  Defilady, defilady, a w jednostkach wojskowych Stary, BWPy i honkery się rozpadają. Nie ma czym jeździć. Busolki AK są tak stare że nie chcą wskazywać PN, a nowoczesnych przyrządów jak na lekarstwo ale defilada musi być.

  1. Gustlik

   To nie wisz, ze defilady są najlepszym lekarstwem na stare BWP-y i Honkery? To mało wiesz. 1. Do czego jest armia? Armia jest do tego żeby obywatel CZUŁ SIĘ bezpiecznie. 2. Od czego wzrasta poczucie bezpieczeństwa? Od ilości kamer termowizyjnych w czołgach i nowych pocisków do Leopardów i Krabów w garnizonach czy od widoku pięknie maszerującego wojska w błyszczących butach? Amen.

  2. m p

   Pan/Pani jesteś żołnierzem i nie masz swojej prywatnej busoli? Dla mnie to dziwne.

 9. Takitoja

  Ciężko czytać.... Nie artykuł... komentarze. Wiadomo, każdy Polak Patriota chce silnej armii, oraz bezpiecznej Polski. Nie ma bezpiecznej Polski (i umówmy się... Nie będzie), bez silnych sojuszy. Nie będzie silnych sojuszy bez modernizacji... Nie będzie jednego i drugiego bez kupowania sprzętu od sojuszników. Wiadomo, można olać pragmatyzm i kupić 100 karakali za sto miliardów (w cudzysłów to weźmy)... Wyprzedajmy polskie spółki i kupujmy nie to co trzeba (ogólnie, nie militarnie), a to co dyktuja sąsiedzi z lewa i prawa (wschodu/zachodu)..., brzydzą mnie te antypolskie komentarze... Wstyd.

  1. Sam sobie zaprzeczyłeś w swoim komentarzu... Wracając do meritum - bezpieczna Polska i silna armia to pochodna dwóch funkcji: odpowiednio wysokiego finansowania i umiejętnego zarządzania tymi finansami. W naszym położeniu geopolitycznym 2% PKB to za mało aby zmodernizować i utrzymać adekwatnie silną armię a cywilny, wyłoniony politycznie (czytaj kiepski) menadżer w postaci aktualnego (i byłych) ministrów MON nie posiada odpowiednich kwalifikacji aby przeprowadzić proces

  2. brawo

 10. dim

  Marnie kojarzy mi się to hasło, jako motto dla defilady. Defilady - kiepskiego przedstawienia dla ukrycia smutnej karykatury współczesnych dobrych wojsk, w państwie z budżetem rozrywanym właśnie prywatą i interesami partyjnymi, z partiami bez wspólnej sprawy obrony narodowej, ale zwłaszcza w konotacji do znanego plakatu sprzed września '39. Tego, który następnie przedrzeźniano "silni w pysku, zwarci przy korycie, gotowi do ucieczki".

 11. Podbipięta

  ..tak krytykujecie Panowie te defiladę.. to ja zapytam? Kto z was nie zechce jej oglądać? Ja tam czekam na nią z utęsknieniem...

  1. Kościuszko

   Ja, jak co roku od 5 lat pojadę na NATO Days pod ostravę. Tam mozna przynajmniej zobaczyć jak normalne państwo popularyzuje tematykę wojskowości.

 12. provincjal

  no no, "zakończy przelot samolotów przeznaczonych do transportu najważniejszych osób w państwie: G550 oraz B737 w eskorcie myśliwców" dno dna !

 13. mar

  w 39r tez bylismy silni w sojuszach

 14. Kosciuszko

  To ja się pytam z kim my to jesteśmy w silnym sojuszu??? Z amerykanami póki kupujemy wyroby gotowe, czy może z jakimś bliższym sąsiadem. Pomóżcie bo nie widzę chętnych.

 15. Covax

  Te "zalane" A5 bedą brały udział w defiladzie ? Szkoda ze nie bedzie "oldskulowych" T72 ktore kazesz doprowadzic do standardu "jezdzi" szkoda też ze Honkerów i BWP1 nie będzie. Silni zwarci gotowi :-/ najciekawszy element to przelot Vipolotów w osłonie myśliwców....to takie ćwiczenia na wypadek "W" ?

  1. Han

   Ciekawe czy Bedą leopardy 2 PL

  2. Covax

   Bedą na lawecie w bumarze, choc raczej podejrzewam ze na Lini bo na lawete nie wjada.

 16. ooo

  Co za żenada... Prężenie cudzych muskułów jeszcze nikomu nie wyszło na zdrowie. Na dodatek Polacy powoli zaczynają dostrzegać, że ten cały sojusz z USA jest nic nie warty i jesteśmy traktowani jak jacyś buszmeni, vide ustawa 447 czy ustanowienie nad nami kurateli w postaci jakiejś podstarzałej łowczyni bogatych mężów zamiast prawdziwego dyplomaty - co jest jak wymierzenie siarczystego policzka narodowi polskiemu; nie wiem czy bardziej można by było okazać pogardę.

 17. ooo

  Hah, Migi nie przelecą, bo się PiS boi, że widzom te samoloty - tak pieczołowicie i fachowo remontowane w polskich i ukraińskich zakładach ((zamiast u producenta) - na głowy pospadają. I słusznie, też bym się bał.

  1. zenek rock

   Sam się wyremontuj u producenta. MiGi 29 to już stare maszyny i szału nie zrobią , więc nie płacz. Jedze byś ruskim dawał kasę za remonty? Ty na pewno z tego kraju , raju ?

  2. Fort

   To po piszesz ten komentarz? Może byś chciał żeby były remontowane w Rosji?

  3. Zaleszczyki

   Oczywiście, skoro korzystamy z akurat tego typu samolotów, to powinny być one serwisowane u producenta. No chyba, że nasz gdzieś życie pilotów.

 18. spodlasa

  dlaczego my nie możemy być po prostu Silni

  1. skrakowa ;

   O to chodzi... :/

  2. Szalom

   Sam sobie odpowiedziałeś. Bo NIE MOŻEMY. Silni mają być ci co są silni. Nowych silnych nikomu nie potrzeba.

  3. Zmechol

   Bo jesteśmy beznadziejnie słabi. Niech mi ktoś wytłumaczy po co na defiladzie funkcjonariusze lasów państwowych, skarbówki czy sokisci? Ćwiczą musztre na co dzień? Są w tym tak dobrzy, że warto zobaczyć? A może mają super sprzęt, który warto pokazac?

 19. As

  Na poprzedniej defiladzie komentatorzy i specjaliści z TV omówili wszystko co szło, jechało, czołgało się i leciało ale nie wykryli lęcących nad Warszawą F22. Szczęściem kamerzyści mają lepszy system wykrywania to chociaż zdążyli przybliżyć. Może specjaliści z tv nie mieli dopisanych na kartce tych maszyn z nazwy, bo zapadła długa cisza. Dobrze też, że ostatnio przodem nie puścili kawalerii, żeby koniki mogły postawić pole minowe piechocie.

  1. Bernard

   F 22 Raptor wg. mojego kolegi instruktora z Dęblina był niespodzianką i dlatego tak wyszło jak wyszło.

  2. orel

   Nie zapowiadali wcześniej w żaden sposób że F-22 będą (jakby zapowiedzieli niebo i ziemie bym poruszył żeby dotrzeć do warszawy, do dzisiaj sobie pluje w brodę :( ) więc mogli tego nie mieć

  3. bender

   Od wielu, wielu lat poziom komentatorów TVP przybliżających defilady społeczeństwu jest bliski absolutnemu zeru. Prowadzący nie posiadają żadnych informacji o strukturze Sił Zbrojnych, nie mają pojęcia o technice wojskowej, przeoczają naprawdę interesujące kwiatki (jak wspomniany przez Ciebie przelot F-22) ale za to pierniczą bez składu takie farmazony, że nie da się tego słuchać. Stawiam dolary przeciw orzechom, że w tym roku będzie dokładnie tak samo i 3 maja, i 15 sierpnia.

 20. woit

  Będą też potencjalni operatorzy systemów WISŁA z aplikacjami Flightradar na nowiuśkich Iphoneach, przyszłość naszej radiolokacji...

 21. Burack

  Czekam na tysiące dronów, śmigłowce wojskowe, okręty i inne obiecane cuda niewidy.

 22. Karol

  Para w gwizdek.

 23. men

  Skomentować to można tak: póki co bezbronni w plot, ppanc, wre, rozpoznaniu dalekodystansowym, MW, lecz w defiladach, pułkach i orkiestrach reprezentacyjnych to potęga, na marginesie kiedy to była defilada w maju? przedwyborcze pląsy i tyle.

  1. zeus89

   20 lecie w NATO?

 24. dropik

  nie ma nowego uzbrojenia , ale defilady jak przed wojną. ciekawe ile to leoparów zalało w wesołej i ile bedzie kosztować ich naprawa

  1. Marek

   Przed wojną akurat było uzbrojenie. Najlepsze, na jakie było nas stać.

 25. KAR

  Hasło "Silni w sojuszach", to praktycznie oddanie walkowerem polskiej polityki obronnej i zbrojeniowej.

Reklama