Reklama

Siły zbrojne

Sikorsky jednak będzie uczestniczyć w przetargu na śmigłowce?

Śmigłowiec UH-60M Black Hawk. Fot. Sikorsky via US Army.
Śmigłowiec UH-60M Black Hawk. Fot. Sikorsky via US Army.

Sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek poinformował, że konsorcjum oferujące śmigłowce Black Hawk chce wziąć udział w postępowaniu na dostawę wielozadaniowych wiropłatów dla Wojska Polskiego. Złożono wniosek o przedłużenie terminu składania ofert. Wcześniej konsorcjum Sikorsky Aircraft Corporation i PZL Mielec zapowiedział, że nie będzie uczestniczył w przetargu, dopóki jego warunki nie ulegną zmianie.

Minister Mroczek stwierdził w wypowiedzi przytaczanej przez Polską Agencję Prasową, że do MON wpłynęło pismo w którym Sikorsky deklaruje chęć wzięcia udziału w postępowaniu i prosi o przedłużenie terminu składania ofert. Stosowna decyzja resortu ma zostać podjęta w ciągu kilku najbliższych dni.

Wcześniej konsorcjum Sikorsky Aircraft Corporation i PZL Mielec zapowiedziało, że "nie jest w stanie złożyć oferty" w postępowaniu na śmigłowce wielozadaniowe, dopóki nie zostaną zmienione wymagania. W liście do szefa MON i prezydenta RP prezes Sikorsky Aircraft Corporation wskazał między innymi, że warunki postępowania są zbudowane w taki sposób, że może je spełnić tylko jeden z oferentów.

W odpowiedzi resort obrony stwierdził, że „to zamawiający, czyli Ministerstwo Obrony Narodowej określa to, czego potrzebują Siły Zbrojne, a nie oferenci wskazują, co mają do sprzedania". Według MON ostateczne wymagania na śmigłowce wielozadaniowe były znane od maja bieżącego roku, a „firma SAC dysponuje takimi śmigłowcami w palecie swoich produktów”. Zgodnie z oświadczeniem ministerstwa „inni oferenci” zapowiedzieli złożenie ofert zgodnie z wymogami.

W postępowaniu na dostawę 70 śmigłowców wielozadaniowych dla Wojska Polskiego uczestniczą konsorcjum Sikorsky International Operations Inc., Sikorsky Aircraft Corporation, Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. z maszynami Black Hawk, zakłady PZL Świdnik z wiropłatami AW-149 oraz konsorcjum „Program EC725 Caracal Polska” złożone z Airbus Helicopters i Heli Invest Sp z o.o. ze śmigłowcami EC-725 Caracal. Ostateczny termin składania ofert został na początku października br. przesunięty na 28 listopada 2014 roku. Zwycięzca postępowania ma zostać wyłoniony do końca lutego przyszłego roku, zgodnie z wypowiedzią ministra Mroczka na posiedzeniu Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Reklama

Komentarze (28)

 1. eri

  70 EC-725 Caracali dokupić 30 AW-149 i 10 CH-47 Chinook dla naszej armi by stykło

 2. marek

  sluchajcie - Black Hawk to: kawaleria, kon roboczy i na prawde dobra i uniwersalna maszyna....polska nazwa "WINETOU" - (SORRY ZA ZART) inne wiatraki sie dla WP po prostu nie nadaja......( pisalem, nie raz). Mi8 powinien byc zastapiony ciezszym smiglowcem i sprawa transportowych heli bylaby zalatwiona. Pozostaje AH64G i to o co "walcze", ale jakos nikt nie chce ze mna pogadac- tzn. maly OH, RAH plus dron......njlepiej na tej samej platformie. Aktualnie mam "pomysla" na pomniejszona o polowe wersje TIGERA lub Mangusty i wg moich szacunkow rynek swiatowy na dzien dobry lyknie ok 7000 szt.....na ile to mozliwe, a nie mam przeciez dostepu do dokumentacji siedze sobie nad "projektem"....:)

  1. Aeromobilny

   Toż to genialny pomysł. Musisz koniecznie zgłosić wraz z projektem do Insp. Uzbr. to zbijesz taką kasę że strach. Do końca życia wypoczywasz na Hawajach. Podłącz mnie to razem wystąpi efekt synergii i inne kraje padną na kolana. Szybko odpisz bo inni złapią pomysła. Pzdro

 3. anna

  Wybranie eurocoptera=prokurator

  1. Adam

   Eurocopter nawet nie startuje.

 4. b3rs

  The more the merrier.

  1. Przemek

   NIe do końca, mamy zastąpić M-8 w pierwszej kolejnosci, ale jego Blackhowk ani A149 nie zastąpią ... za małe, Sokoły wmiare nowe jeszcze polatają no i wchodzi na to ze francuz dał najbliszą ofertę do MI-8, teraz sie Amreykanie skapneli? Zamiast w ofercie dać dwa smigłowce dla M-8 zastepstwo i porem sokoły. ale woleli wciscąc to co mają czyli to co robią w polsce, w ofercie powinien być blackhowk i ... Sikorsky S-92 dla Mi-8 na zastepstwo ... ale tego w polsce nie produkują ... trzeba by nowe linie montarzowe zbudować i zainwstować a to im sie nie opłaca bo my tego z 20 sztuk bysmy potrzebowali reszta SI70. No i sie ciapło zrobiło Amerykanom (którym kibicuje) Włosi juz chyba oleli przetarg ....

 5. Wojmił

  zasłona dymna.... przecież od dawna wiadomo, że wygrają... głupie gierki aby udawać, że tak nie miało być...

  1. Silbermond

   Calkiem mozliwe. Po wlasciwie podjetej decycji i poswieceniu S70i wszyscy gromadnie pojda do kosciola..Ciekawe jaka nadzadza mu nazwe. UH60 JP2 ? :x LOL

 6. kosmos2

  I przed i po skodzie naród głupi , sami sobie tak ich wychowalnymi pieśniami pochwalnymi , wyuczyliśmy ignorancji względem nas . W interesach niema sojuszników są tylko własne cele do osiągnięcia , a sojusze to nie interesy tylko polityczne zapewnienia z którymi też rożnie bywa dlatego wybiera się ten produkt , który odpowiada nam a nie ten , który ktoś chciał by sprzedać .

 7. jastrząb

  Doszli do słusznego wniosku że duża kasa może przejść tuż przed nosem

 8. kosmos2

  I przed i po skodzie naród głupi , sami sobie tak ich wychowalnymi pieśniami pochwalnymi , wyuczyliśmy ignorancji względem nas . W interesach niema sojuszników są tylko własne cele do osiągnięcia , a sojusze to nie interesy tylko polityczne zapewnienia z którymi też rożnie bywa dlatego wybiera się ten produkt , który odpowiada nam a nie ten , który ktoś chciał by sprzedać .

 9. maurycy

  przedłużenie terminu = prokurator

 10. Oj

  A ja powiem tak; - jeżeli MON przedłuży ( co już zrobiono ) choć o jedną godzinę kolejny termin składania ofert to będzie oznaczało podkładanie się pod Sikorskiego - w odpowiedzi na list Sikorskiego ( próba zmuszenia do zmiany warunków ) MON powinien definitywnie wykluczyć Ich z przetargu Na dziś kryteria spełnia m/w tylko Caracal ale może w ostatniej chwili Sikorski i AW zaproponują inne maszyny (...). Pożyjemy zobaczymy......

  1. Adam

   H-92, NH90 i EH101 tez spełniają wymagania.

  2. zdzich

   Cracal na dzień dzisiejszy to ZŁOM.

 11. ursus

  Hmm, moim zdaniem SAC ma spore szanse, ale tylko jeśli zaproponuje inny, o lepszych parametrach, śmigłowiec - np. (H-92) S-92 Superhawk. Tak w ogóle to bardzo mnie dziwi, że nikt wcześniej nie złapał za telefon i nie zadzwonił do MON z zapytaniem które śmigłowce z ich oferty nas interesują Sytuacja wygląda tak, że cenowo najtańsze są kolejno wiropłaty: AW, SAC, EC. MON zapieprzył, bo trzeba było jasno określić w wymaganiach ładowność i oczekiwaną siłę ognia, a tak kupimy najtańsze, podczas gdy głównym kryterium powinna być dopuszczalna cena/możliwości. Śmigłowce jeszcze jakoś przejdą, byle tylko nie pakować się w Patriot-y.

  1. Adam

   AW149 chyba też nie spełnia wymagań, musieliby zaoferować NH90 albo EH101.

  2. Adam

   Poza tym H-92 jest droższy niz EC725.

  3. zibi

   Mon nic nie zapieprzyl tylko USA próbują wcisnac nam bubla

 12. lechu

  Śmieszni są i tyle.

 13. zbroja

  o jejku jakiz to horror zapewnil nam sikorski straszac nas ze nie wezmie udzialu w tym przetargu

 14. CBM

  Jeśli przetarg nie jest ustawiony to im więcej oferentów tym lepiej - konkurencja. Dlatego MON powinien przedłużyć termin składania ofert.

 15. Cenzor

  Czyli list prezesa Sikorsky'ego to jednak był szantaż i wywieranie presji. Ciekawe czy powrót "oferenta marnotrawnego" spowodowany jest tym, że nasz MON im jednak w czymś ustąpił...

 16. ser

  mali oszuści, chcieli wymusić zmianę a jak sie nie udało to się przeprosili i już chcą startować, nieładnie

 17. Willgraf

  bez jaj nie przedłużać terminów - bo to gra na czas - nie podadzą jakie typy chcą zaproponować a nie tak bez powodu - mieli sporo czasu i nas olali panowie z sikorskiego

 18. łysy40

  No to teraz juz wiem kto wygra przetarg.Długo trwalo namawianie SAC przez naszych wyslanników żeby się nie wycofalo z przetargu-bo i tak mają wygraną w kieszeni.żal mi tylko pozostałych oferentów-po co w ogóle startowali jak i tak było wiadomo kto wygra.

 19. sorbi

  Przecież ten przetarg - jak wiele innych to bzdura i pic na wodę - ustalenia już zapadły ,kwestia tylko uzyskania jak największego offsetu od z góry ustalonego zwycięzcy.

 20. K

  ja bym im termin składania wniosku przesunął - z zastrzeżeniem że dostaną za to punkty karne - będą chcieli wygrać - będą musieli dać lepszą ofertę - tylko na tym skorzystamy.

 21. Pit82

  Moim zdaniem nie powinni nic przedłużać, nie można nikogo faworyzować i nie ma powodów do specjalnego traktowania jednego z uczestników przetargu. Jeżeli jednak przedłużą to pozostali uczestnicy przetargu będą mieli argument to ewentualnego odwołania się od jego wyniku.

 22. obywatel

  Niech już wybiorą co chcą na śmigłowiec wielozadaniowy, byle nie kupili na OPL Patriota bo to będzie dopiero dramat, sami amerykanie już nie traktują go jako perspektywiczny.

 23. obywatel

  Niech już wybiorą co chcą na śmigłowiec wielozadaniowy, byle nie kupili na OPL Patriota bo to będzie dopiero dramat, sami amerykanie już nie traktują go jako perspektywiczny.

 24. BiałystokMan

  Przecież już wczoraj w wiadomościach podano nieoficjalne wyniki przetargu. Śmigłowiec wielozadaniowy biorą Francuzi, system OPL "Wisła" bierze Raytheon. Czyli innymi słowy przez politykę wybraliśmy gorszy wariant systemu OPL i gorszy wariant śmigłowca wielozadaniowego. Gdyby odwrócono wybory byłoby ok...

  1. 1125

   Pewnie, a dzisiejsza decyzja Sikorsky'ego to już zasługa wizyty Jarosława w Rzeszowie. Nie bądźcie śmieszni...

  2. fenix

   wszyscy wiedzą ze na przetarg systemu OPL "Wisła" Raytheon to statysta - tło ,bo ma żenująco kiepską ofertę !

  3. Culo

   Caracal to akurat świetny śmigłowiec i jedyny przypominający gabarytami i możliwościami mi-8 i mi-17

 25. marcin

  Ktoś wyjaśni o co chodzi SAC?

  1. outsider

   o kasę, zawsze chodzi o kasę, która i tak cała zniknie jak wyłączmy wszędzie prąd

Reklama