Reklama

Siły zbrojne

Siemoniak z szefem sztabu armii Izraela o obronie powietrznej i bezzałogowcach

Spotkanie ministra Tomasza Siemoniaka i szefa sztabu armii Izraela (fot. MON)
Spotkanie ministra Tomasza Siemoniaka i szefa sztabu armii Izraela (fot. MON)

Tomasz Siemoniak spotkał się z gen. broni Bennym Gantzem, Szefem Sztabu Generalnego Izraelskich Sił Obronnych. Rozmowy dotyczyły współpracy w zakresie obrony powietrznej, technologii BSL oraz wspólnych projektów przemysłów obronnych. 



- Agenda naszej współpracy jest bardzo bogata, zwłaszcza w przypadku wymiany doświadczeń technologicznych - powiedział minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Rozpoczynając spotkanie szef resortu obrony powiedział, że wysoko ocenia obecną współpracę z Izraelem.  - Miałem okazję być w waszym kraju w czerwcu ubiegłego roku. Naszą współpracę i waszą otwartość oceniam bardzo wysoko - podkreślił minister Siemoniak.

Więcej: Szef Sztabu Generalnego Izraela spotka się z gen. Cieniuchem i ministrem Siemoniakiem

Minister dobrze ocenił m.in. współpracę w kontekście obrony powietrznej i bezzałogowców. - Kwestie, jakie poruszamy podczas wzajemnych spotkań, także niższego szczebla pokazują, jak wiele nas łączy. Mam nadzieję, że oba kraje są usatysfakcjonowane wzajemną współpracą - dodał minister.

Szef Sztabu Generalnego Izraelskich Sił Obronnych gen. broni Benny Gantz podkreślił, iż docenia obecny stan wzajemnej współpracy wojskowej. Generał wskazał na obustronną kooperację w odniesieniu do przemysłu obronnego. 

Więcej: Spór o system antyrakietowy trwa. Izraelska tarcza nie dla Polski?

Podczas spotkania poruszone zostały także kwestie dotyczące bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, konfliktu w Syrii oraz aktywności sił obronnych Izraela w Strefie Gazy. Minister wspomniał także o kontaktach młodych żołnierzy obu państw. - Chcemy, aby polscy żołnierze mieli możliwość odwiedzania miejsc pamięci także w Izraelu. - To dobra inicjatywa. To także dobry sposób do nawiązywania kontaktów młodych ludzi w mundurach - zaznaczył minister.

Więcej: Izrael potrzebuje nowych okrętów do ochrony kosztownych instalacji gazowych

Polsko-izraelska współpraca wojskowa opiera się na corocznie uzgadnianych planach bilateralnych, które podpisywane są podczas odbywających się raz w roku spotkań (tzw. Annual Meeting). Ostatnie polsko-izraelskie spotkanie miało miejsce w grudniu 2012 r.
w Izraelu, gdzie uzgodniono i podpisano plan dwustronnej współpracy obronnej na 2013 rok. Zawiera on kilkadziesiąt przedsięwzięć obejmujących: kontakty na szczeblu kierownictw resortów, przedsięwzięcia szkoleniowe, zagadnienia z zakresu współpracy wojskowo-przemysłowej, kontakty w ramach wymiany doświadczeń na szczeblu rodzajów sił zbrojnych oraz instytucji wojskowych. Współpraca wojskowo-przemysłowa realizowana jest w oparciu o rekomendacje Polsko-Izraelskiej Wspólnej Komisji ds. Współpracy Przemysłów Obronnych. Ostatnie posiedzenie tego forum odbyło się w marcu 2012 r.

Źródło: MON

 
Reklama

Komentarze

    Reklama