Reklama

Siły zbrojne

Siemoniak: „Stabilny przyrost” wydatków obronnych od 2016 roku

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym. Fot. Departament Stanu USA.
Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym. Fot. Departament Stanu USA.

Szef MON Tomasz Siemoniak w wywiadzie dla Polskiego Radia stwierdził, że „budowanie stabilnego przyrostu” wydatków obronnych ma odbyć się w okresie od 2016 roku. W przyszłym roku nakłady na obronę mają być na wyższym poziomie z uwagi na płatności za myśliwce F-16.

Według ministra Siemoniaka proces trwałego zwiększania wydatków obronych w Polsce może się rozpocząć od 2016 roku. W nachodzącym roku przypadają bowiem płatności za samoloty wielozadaniowe F-16, co w naturalny sposób spowoduje zwiększenie łącznych nakładów na obronę. 

(…)w roku 2015 przypadają płatności związane jeszcze z programem samolotu F-16, więc na pewno ten budżet będzie wyższy, natomiast od roku 2016 rozmawiamy na ten temat, w jaki sposób budować tutaj stabilny przyrost wydatków. Być może do tych 2%, o których wspominali prezydent i premier

Szef MON Tomasz Siemoniak dla Polskiego Radia

Tomasz Siemoniak odniósł się w ten sposób do zapowiedzi prezydenta Komorowskiego o podwyższeniu polskich nakładów na obronę do poziomu 2 % PKB, złożonej podczas wizyty prezydenta USA Baracka Obamy w Polsce. W odniesieniu do przyszłorocznych wydatków obronnych w podobnym tonie wypowiedział się wcześniej minister Mateusz Szczurek. Szef resortu finansów stwierdził, że łączny udział nakładów na obronę w polskim PKB przekroczy w 2015 roku 2 % z uwagi na płatności za myśliwce F-16, a znalezienie dodatkowych funduszy dla zwiększenia środków na obronę o 0,05 % PKB w kwocie ok. 800 mln zł stanowi duże obciążenie dla budżetu.

Deklaracja ministra Siemoniaka o „stabilnym przyroście” wydatków obronnych to kolejny sygnał dążenia polskiego rządu do podniesienia nakładów na obronę w świetle kryzysu ukraińskiego. Szef MON nie potwierdził jednak jednoznacznie deklaracji Bronisława Komorowskiego o zwiększeniu finansowania Sił Zbrojnych do  poziomu 2 % PKB. W obecnej sytuacji należy oczekiwać podjęcia przez polskie władze konkretnych działań, które przyczynią się do spełnienia deklaracji Prezydenta RP. W innym wypadku wiarygodność zapowiedzi o podniesieniu podwyższeniu nakładów na obronę w Polsce może stanąć pod znakiem zapytania, co byłoby niekorzystne zarówno z punktu widzenia przebiegu modernizacji Sił Zbrojnych, jak i działań podejmowanych przez Polskę na arenie międzynarodowej, w tym w strukturach NATO. 

Reklama

Komentarze (24)

 1. Elf

  tak samo mówiono w 2007 roku...

 2. Wlad

  Mnie wkurza odwlekanie w czasie prawie wszystkich przetargów! Każdy ma co najmniej dwuletni poslizg! Nie wierzę, że w ciągu 3-4 lat nie można opracować podstawowych wymagań technicznych oraz zasad i kryteriów przetargów. Źle to świadczy o strategach, analitykach i logistykach w MON i wojsku, a także politykach (zarówno z PO, PiS, jak i innych).

 3. Podbipięta

  Jeśli ktoś jeszcze z obserwatorów z tej strony głosuje na PO to jest ćwierćinteligentem, zboczylachą, albo po prostu wrogiem naszej ojczyzny. Jak można tak kłamać ws wydatków na obronność, a zrazem mówić, że to moskale nas podsłuchują a nie grupka kelnerów. Kłamcy, kłamcy, kłamcy.Jak powiedział pan Zagłoba. Po stokroć kłamcy.

  1. z prawej flanki

   - inaczej powiedzial ,chociaź równie dosadnie a na jedno wychodzi...

 4. kamieni kupa

  takie gadanie jest warte tyle ile polskie inwestycje, minister Sienkiewicz okreslil by to dosadniej

 5. Kelner

  Stabilny wzrost żarcia i gorzały za moje pieniadze złodzeje .Sowa i czerwone kó......

 6. Wojak

  Dla wszystkich inteligentnych inaczej. Proszę najpierw zapoznać sie z planami i informacjami dotyczącymi konkretnych tematów a dopiero później sie wypowiadać. Dyskusja na jakiś temat ma sens tylko wtedy gdy obie strony posiadają odpowiedni zasób wiedzy. Inaczej jest to po prostu pier... głupot. Wiedza Panowie wiedza!!!

 7. podbipięta

  Tak mało komentarzy, a to najważniejsza informacja na tym portalu od kilku miesięcy. Powtórze jeszcze raz, Ci co rządzą nami to złodzieje naszego bezpieczeństwa i naszej obronności. Kim oni są? Ja nie wiem. Zacytuje tylko to co powiedział Henryk Rzewuski ustami Soplicy. Żadnemu takiemu który by choć rok jeden Moskalowi służył, nie wierzcie/...../ Wypędźcie jego z waszej ziemi, bo nigdy z niego prawy Polak nie będzie.

 8. Amoroso

  Jakim cudem spłaty F 16 są liczone jako procent PKB na obronność skoro były finansowane spoza MONu? Druga sprawa to kłopoty w znalezieniu 800 mln, co zakrawa na kpinę. 800 mln można by ściągnąć z konkordatu czy z głupiej administracji (np skasować ministerstwo administracji i cyfryzacji). Kolejna rzecz to zapewnienia o roku 2016... No proszę Pana kto w to uwierzy? Żeby to chociaż było poparte analizą przewidywanego budżetu na następne lata, to może by się ktoś nabrał. Tutaj jednak nawet jednej cyferki z jakichkolwiek wyliczeń nie ma. Na koniec chciałem przypomnieć o zaleceniach NATO dot. budżetu na obronność. Przecież mienimy się wzorowym członkiem Sojuszu a głupich finansów na rekomendowanym poziomie nie umiemy utrzymać. Kraj tak doświadczony wojnami, znajdujący się pomiędzy dwoma mocarstwami odpuszcza sobie kasę na wojsko... To jest obraza nas Polaków i zaniedbanie rządu w aspekcie naszego bezpieczeństwa, co jest głównym zadaniem państwa. Zacytowałbym na koniec ministra Sienkiewicza, ale nie jestem prostakiem.

 9. Finansista

  A PO nas chocby POtop..... Pan Siemioniak mial juz okazje ksztaltowac realizacje budzetu przez 3 lata i wiemy jak ochoczo oddawal srodki przeznaczone na obronnosc na zawolanie kolegi z PO Rostowskiego. Podobnie jak poprzednik Klich. Niby dlaczego mialoby to się zmienic po 2016??? Okrzepnie po wyborach w 2015? Trzeba bylo bronic REALIZACJI budzetu obronnego 2012, 2013 i 2014…

 10. Szopenfeldziarz

  Bo mnie zaraz coś trafi... F-16 jest, był i będzie odrębnym budżetem i nie ma nic wspólnego z bieżącym budżetem MON. Bieżący roczny budżet MON to 1,95% + obiecane i jak widać odsuwane w czasie 0,05%. Najpierw słyszeliśmy że to już nie w 2014 r (logiczne - modyfikacje budżetu w trakcie roku budżetowego niczemu dobremu nie służy) tylko w następnym 2015 r. Teraz już widzimy 2016 r a co za tym idzie: to już nie my (PO) to oni, czyli rząd wyłoniony w najbliższych wyborach parlamentarnych. Ja coś słyszałem o przyspieszeniu modernizacji armii w związku z wydarzeniami na Ukrainie ale pewnie się przesłyszałem...

 11. kynior

  Kłamstwo. Tusk zabrał ok 8-10 miliardów zł z MON. Prezydent się na to zgodził bo nic nie zrobił w końcu PO to jego partia. Może być i 10%, a i tak wydane będzie ok 1,7%. Propaganda PO i prezydenta. Z drugiej strony teraz jak może oficer awansować bez etatu to znowu się namnoży pułkowników. Ciekawe ilu pułkowników jest w wieku ok 30 lat bo są tacy z błyskawiczną karierą... Poligon widzieli na filmach O_o Po awansie powinni pracować min 5 lat.

 12. TOMEK

  PROKURATURA WOJSKOWA niech publicznie wyjaśni postępowania prowadzone w sprawie nielegalnych podsłuchów Żandarmerii Wojskowej wobec kadry 16 batalionu dowodzenia w Elblągu i odpowie na pytania: Dlaczego nie zabezpieczono urządzeń podsłuchowych wskazanych przez pokrzywdzonego. Dlaczego umorzono sprawy bez zapoznania się z materiałami operacyjnymi ŻW w Elblągu Dlaczego prokurator TOMASZ MACKIEWICZ z Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Elbląg zataił dane chor. Grzegorza. K. z wydziału operacyjno-rozpoznawczego ŻW i dlaczego nie poniósł za ten czyn konsekwencji. Dlaczego szef prokuratury garnizonowej w Elblągu JAROSŁAW ŻELAZEK po otrzymaniu ponownego wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nielegalnych podsłuchów w 2008r nie wykonał czynności sprawdzających . Dlaczego tylko pokrzywdzony był przesłuchiwany, żandarmi byli tylko rozpytani bez pouczenia o karalności składania fałszywych zeznań, co to oznacz a i jaka jest wartośc dowodowa takiego rozpytania nie muszę tłumaczyc. Czy istnieje związek między pierwszym doniesieniem z lipca 2007w sprawie nielegalnie stosowanym podsłuchem , a wypowiedzeniem złożonym przez chor. Grzegorza K w lipcu 2007r A SIEMONIAK niech ujawni i poda do publicznej wiadomości zakres i wyniki kontroli przeprowadzonej dn.31.01.2008r w oddziale elbląskim ŻW dotyczącej nielegalnego stosowania podsłuchów. Dlaczego pokrzywdzony nie otrzymał informacji mimo upływu 5 lat na temat zakresu i wyników kontroli.

 13. z prawej flanki

  nastepca Pana psychiatry robi takimi wypowiedziami chyba za wróźa ; rok 2o16 jest poza zasiegiem jego faktycznej wiedzy i bytowania na monowskim stolcu. Dobrze ,źe nie zadeklarowal kolejnego OP poza 2022 rok...

 14. Edo

  O straszy wyborami

 15. artu ditu

  siemioniak i komorowski istneja tylko teoretycznie.idę na wino i cygara

 16. Longinus Podbipięta

  Lżą jak Moskale

 17. Zulu

  No proszę, jak łatwo można zwiększyć wydatki na wojsko:). W przyszłym roku proponuję do takich wydatków doliczyć koszty dróg i autostrad które przebiegają w okolicach jednostek wojskowych, bo wojsko po nich też jeździ. Wtedy wydatki na wojsko wyniosą 5% PKB, albo i więcej. Dopiero będzie się czym chwalić.

 18. Radosław S.

  USA zagrała Ukrainą do granic czerwonej linni a teraz korzysta na tym ładując nam i naszym sąsiadom swoją broń w sęsie (sprzedają) znany scenariusz bo zawsze gdy stany zbliżały się do bankructwa, wywoływały w jakimś rejonie świata wojnę po to aby potem sprzedawać obu stronom konfliktu broń i na tym oni tak naprawdę zarabiaja.

 19. Radosław S.

  USA zagrała Ukrainą do granic czerwonej linni a teraz korzysta na tym ładując nam i naszym sąsiadom swoją broń w sęsie (sprzedają) znany scenariusz bo zawsze gdy stany zbliżały się do bankructwa, wywoływały w jakimś rejonie świata wojnę po to aby potem sprzedawać obu stronom konfliktu broń i na tym oni tak naprawdę zarabiaja.

 20. sorbi

  I jak zwykle wszystko czytelne - Wzrost wydatków po wygranych wyborach - jak przgramy- niech inni sobie radzą!! Obietnice bez pokrycia

 21. Pakoloss

  Chryste,nieźle próbują wyjść z tych 2 % pkb na obrone .Przecież budżet na f-16 był oddzielny i nie wliczano go nigdy w wyadtki na armie,widocznie teraz to wlicza i będą te 2% (mityczne)

 22. ts

  ... 2016 to już po wyborach, czyli pewnie już ministra pewnie nie bedzie:)

 23. Michał

  " znalezienie dodatkowych funduszy dla zwiększenia środków na obronę o 0,05 % PKB w kwocie ok. 800 mln zł stanowi duże obciążenie dla budżetu" Niech przestaną szastać pieniędzmi podatników na różnego rodzaje restauracyjki, limuzyny, niech odchudzą biurokrację (460 tys. pracowników sektora publicznego - cztery razy więcej niż w 1989 r.!) a kwota się znajdzie i nie będzie obciążenia.

 24. dfds

  gadanie nawet tego co jest zapisane ustawowo nie dają

Reklama