Reklama

Siły zbrojne

Setki milionów na polskie F-16. Ukryta modernizacja?

Polski F-16
F-16C Jastrząb
Fot. Sierżant Piotr Gubernat/Combat Camera

Departament Stanu USA zatwierdził wnioskowaną przez Polskę sprzedaż pakietu związanego z utrzymaniem samolotów F-16 wraz z wyposażeniem dodatkowym. Jego wartość może sięgnąć nawet 389 milionów dolarów.

Reklama

Jak poinformowała DSCA (Defence Security Cooperation Agency), polski rząd zawnioskował o zakup dodatkowych produktów i usług. Wcześniej pakiet utrzymania polskich F-16 miał kosztować zaledwie 82 miliony USD. Dodatkowe zapytania Warszawy dotyczą więc wyposażenia o wartości ponad 300 mln USD.

Reklama

Wszystkie te środki mogą zostać wydane na wsparcie przy przeprogramowaniu baz danych systemu walki elektronicznej polskich F-16, dostarczenie nowego oprogramowania plus jego wsparcie oraz dokumentację, ale także dostawę części zamiennych, narzędzi, smarów, "pomniejszych modyfikacji", wsparcia dla programu poprawiania komponentów silników, wsparcia serwisowego itp.

Czytaj też

Zgodnie z argumentacją DSCA sprzedaż Polsce tego pakietu towarów i usług przyczyni się do poprawy jej bezpieczeństwa poprzez utrzymanie i zwiększenie dostępności floty naszych F-16C/D. Polska nie powinna przy tym mieć problemów z zaabsorbowaniem wnioskowanych technologii.

Reklama

Obecnie nie jest jasne, jakie dodatkowe zdolności otrzymają polskie F-16, jednak w obliczu trwającej wojny można spekulować, że może chodzić chociażby o dostosowanie ich do nowych rodzajów uzbrojenia. Biorąc pod uwagę wysoką kwotę, nie można też wykluczyć, że będzie chodziło o modernizację przynajmniej części floty polskich Jastrzębi o elementy pakietu V, czyli w stronę standardu Block 70/72. Tak czy inaczej, widać, że pozyskanie samolotów to nie tylko koszt ich zakupu, ale także, a nawet przede wszystkim, koszt utrzymania ich w służbie na należytym poziomie.

Czytaj też

Komentarze (15)

 1. Andybuba

  RAF@ Ty tak na serio? Nie widzisz co się dzieje? Nasza armia jest najsłabsza od 50 lat. To wszystko robota aktualnej ekipy też.

  1. 7TP

   A tak konkretnie?

 2. bezreklam

  W POlskiej walucie to nie setki milnow - cos wiecej - Puki co jestesmy w PL jeszcze

 3. Antypis

  W momencie teoretycznej agresji. że wschodu za oczywiście jakiś czas będziemy całkowicie bezbronni gdyż państwo polskie będzie gorzej niż Grecja całkowitym żebrakiem z niespłaconym żelastwem i ludźmi po misce ryżu na głowę.

  1. X

   Jest taka obawa. Dużo bym dał za wiedzę o rzeczywistym zadłużeniu. Ale tego, to pewnie nawet PO (ewentualnie) nie ujawni...

  2. Razparuk

   dokłądnie

  3. ALBERTk

   Tak tak, już od 2015 roku mówią że Polska będzie drugą Grecją a tymczasem wzrost gospodarczy jeden z najlepszych w całej Unii.

 4. Sybilla

  Najbardziej by się przydał radar AESA, a patrząc na kwotę - choć wydaje się duża - to na pewno nie wystarczy na radary. Zapewne chodzi o system AN/ALQ-131A Integrated Viper Electronic Warfare Suite (IVEWS). Jakieś państwo(Turcja?) zakupiło modernizacje 160 egzemplarzy myśliwców za kwotę 185 milionów dolarów. Jego głównym celem jest zapewnienie ochrony przed zagrożeniami naprowadzanymi radarowo, ale może też być dostosowany do konkretnych wymagań misji. W pełni cyfrowa architektura odbiornika w systemie IVEWS zapewnia znaczną przewagę nad systemami tradycyjnymi. Technologia ta pozwala na rozszerzone pokrycie częstotliwości, pełne pokrycie przestrzenne i szybsze reakcje. "W miarę rozprzestrzeniania się zaawansowanych zagrożeń wykorzystujących częstotliwości radiowe ochrona zapewniana przez system IVEWS jest niezbędna", Polska ma 48 więc pewnie zapłaciła mniej. Coś tam zostało na coś innego.

 5. bc

  *Celi holowanych AN/ALE-50 i zasobników WRE także.

 6. bc

  Trzeba im jeszcze lepszej amunicji bo jest raczej tylko podstawowa: przeciw radarowych AARGM-ER i MALD, najnowszych przeciwlotniczych AIM120D, przeciw okrętowych JSM, szybujących GBU-39 SDB/GBU-53 i JDAM-ER, kasetowych(o zgrozo ale to nie wolno) CBU103, przeciwpancernych CBU105, przeciw betonowych BLU109/137. I jakieś termobaryczne by nie zaszkodziły, podobno produkujemy do SU22, zgoda na ich integrację obowiązkowy punkt offsetu dla FA50 czy tam F15EX, to samo Brimstone 2/3 z Otokar-Brzoza.

 7. michmu

  może SABR ?

 8. S0ket

  Lepiej późno, niż wcale. Tyle kasy idzie na wojo teraz szkoda że z kredo większość. Ocena czy tyle sprzętu będzie później. Ci co wierzą w Pakty pukają się w głowę ,a Ci co wiedzą że każdy skrobię w swą stronę nie jest przeciwny tym zakupa

  1. Krzysztof33

   Jasne - Norwegia i Szwecja także nie wierzy w pakty, dlatego wstępują do NATO. Czego nie rozumiesz?

  2. Dzejro

   @Krzysztof33: Finlandia nie Norwegia i członkostwo to jedno, ślepa w nie wiara to drugie

  3. S0ket

   Patrząc na naszą historię pakt z W .Brytania i Francja nam jakoś na dobre nie wyszedł. Dalej art. 5 Nie mówi ataku odwetowymi. Mogą dać nam Leo 1a5 jak jakieś w magazynach im zostały, wysłać poselstwo czy wprowadzać embarga jakieś. Zawsze najlepiej liczyć na siebie.

 9. Andybuba

  Dyskusja o zakupie bez podstaw. Są jednostki, mają ludzi i sprzęt. Niech będzie jak najlepszy na nasze możliwości. Natomiast zakupy potężnych ilości innej broni są typowym szalem w sklepie z zabawkami. Nie ma struktur i ludzi które by ten sprzęt wchłonęły. Organizacja WP w skali makro leży zupełnie.

  1. Nixol

   Niestety trzeba się włączyć i zaprezentować CI pewne rozwiązanie. Mianowicie czy zdajesz sobie sprawę, że sprzęt nie musi być w 100% wdrożony do jednostek na raz? Nie wydaje Ci się, że mogą część zakonserwować albo z czasem dokładać do innych jednostek?

  2. Andybuba

   A czy wiesz że to kosztuje? Nie widziałeś jak wygląda sprzęt składowany na wypadek wojny? I czy wiesz kto to będzie obslugiwał? Bo na razie to zakupy bez planu. Oczywiście poza planem zadłużenia Polski na dziesięciolecia. Będziemy silniejsi bo będą pilnować żebyśmy spłacili długi :)?

 10. Szwejk85/87

  Modernizacja f16 jest bardzo potrzebna, obawiam się, że do naszych f16, za 300 mln $ zostaną kupione respiratory dla pilotów....

 11. Szop85

  Wróg wyrasta bardzo szybko.Za kilka lat Rosjanie bédą opierali broń na Chińskim zapleczu technologicznym.Spójrzcie że na miejscu zachodnich technologii implementują chińskie .Przykład BMP 3. To nic innego jak chiński składak.Elektronika z Chin. Tylko patrzcie jak Su 27 dostanie nowy radar z Chińskimi zespołami

 12. wawelberg

  Ukryta modernizacja przed wysłaniem jastrubi na wUkrainę. Ostatnie zdjęcia ,,JASTRZĘBI" w polskich barwach.

 13. Boras

  Ciekawe czy dostaną radary AESA?

 14. ACAN

  Jestem pewien że duża część tych zakupów jest tylko fajerwerkiem wyborczym. Po głosowaniu niezależnie kto wygra wcześniej czy później zobaczymy redukowanie obcinanie albo redefinicję wcześniejszych obietnic. Nie twierdzę że wszystkich. Jedni będą tłumaczyć to megalomanią poprzedników a drudzy że zła unia albo opozycja itp. Cyrk będzie trwał

  1. wert

   ot jasnowidz się nam objawił który konie chce zmieniać w trakcie biegu. Niestety podział polega na tych co obiecują i na tych co robią. Do ideału sporo im brakuje ale nic lepszego NIE mamy. Na redukcje i redefinicje nas nie stać. zwyczajnie brak czasu wobec ogromu wyzwań. Jak sobie POścielimy to się "wyśpimy"

  2. Krzysztof33

   Akurat modernizacja F-16 jest bardzo potrzebna, bardziej niż K2.

  3. Marcyk

   W punkt !!!

 15. rwd

  Ukryta modernizacja? Niby przed kim mamy ukrywać modernizację?