Siły zbrojne
Saperzy wykonali zadanie - rozbiórka warszawskiego mostu pontonowego
![Fot. płk Marek Wawrzyniak](https://cdn.defence24.pl/2019/11/26/800x450px/23XChtIbhJIijAUs4KKNj8rFYrWfbOw1seWfiVYT.jyx3.jpg)
Budowa mostów przez wojska inżynieryjne to ich codzienność, ale budowa mostu jako platformy pływającej pod rurociąg i do tego jego utrzymanie przez ponad dwa miesiące na rzece Wiśle to nowość, nie tylko na skalę Polski.
W realizacji zadania, na wniosek wojewody mazowieckiego, wzięło udział ponad 170 żołnierzy i ponad 100 jednostek sprzętu - pisze płk Artur Talik. Most o długości 244 m osiągnął swoją funkcjonalność 3 września. Przez dwa miesiące służył jako konstrukcja nośna dla awaryjnego rurociągu, który doprowadzał ścieki do warszawskiej oczyszczalni „Czajka”.
24 listopada od godz. 8.00 rozpoczęto przedostatni etap zadania, czyli demontaż i transport sprzętu do miejsc dyslokacji. Stało się to możliwe dzięki usprawnieniu przesyłu ścieków do oczyszczalni „Czajka”. Zadanie zrealizowali żołnierze pod dowództwem płk. Bogdana Prokopa z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego, w tym przede wszystkim żołnierze z 1. Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego oraz żołnierze dowodzeni przez ppłk. Artura Gruszczyka z 2. Pułku Saperów z Kazunia. Ten etap zakończono 25 listopada. Ostatni etap zadania zakończy się, gdy sprzęt użyty do realizacji tego wymagającego przedsięwzięcia zostanie przywrócony do pierwotnego stanu sprawności.
![image](https://cdn-legacy.defence24.pl/defence24.pl/upload/2019-11-26/q1l09y_img20191124083450.jpg)
Budowa, utrzymanie oraz demontaż przeprawy potwierdziły wysoki poziom wyszkolenia żołnierzy, jednaj przede wszystkim było to kolejne doświadczenie we współpracy z różnymi instytucjami administracji rządowej i samorządowej. Zrealizowane zadanie potwierdziło znakomitą współpracę z innymi służbami mundurowymi takimi jak: Policja, Państwowa Straż Pożarna czy Straż Miejska. Było to też ciekawe doświadczenie we współpracy z firmami prywatnymi, które odpowiadały za budowę i utrzymanie rurociągu.
Czytaj też: Saperzy rozminowali most w Mikoszach
Teraz przyszedł czas na odtworzenie zdolności bojowej i oczekiwanie na kolejne zadanie, które będzie potwierdzeniem wysokiego wyszkolenia Wojsk Inżynieryjnych.
Tankcom
Czyli rozbierali od 24 do 25-go. Ile budowali? Ruscy jechali w bagration 25 kilometry dziennie...kto jeszcze za trzymaniem wojsk na Odrze?
grzesiek
Brawo Panowie Żołnierze. A Pan Prezydent Trzaskowski powinien wam dziękować na kolanach, za to że uratowaliście go z opresji.
szuwarek w tęczowej wodzie
Podziękować tylko finansowo, bo kilkadziesiąt baniek to wszystko kosztowało !
Grredo
Gratuluję. Saperzy nieustannie ryzykują życiem usuwając zardzewiałe niewybuchy. Są niedoceniani chociaż nikt nie kwestionuje umiejętności.
lub
Brawo!
pomz
Wiadomo ile materiału wybuchowego zużyto?
Saper z Kazunia
Bravo My Skuteczność bojowa 100% Teraz czekamy na nowe pontony Dobrze że chłopaki mieli spawarki na miejscu
Zarkis
Nieopancerzony Borsuk ma STANAG 5 z przodu, a na ZSSW-30 są przecież 2 Spiki LR!!!
Ja
Ppk spike zintegrowany jest z ZSSW30. Jest opancerzony dostatecznie i pływa a będzie wersja cięższa która jest prostsza i tańsza. Borsuk kosztuje 50-60% mniej niż Puma. Jeszcze jakie głupie pytania?
jurek5551
To jest BWP a nie transporter piechoty i ma pociski przeciwpancerne. Radzę zdobyć trochę wiedzy o tym co się komentuje.