Siły zbrojne

Saperzy wykonali zadanie - rozbiórka warszawskiego mostu pontonowego

Fot. płk Marek Wawrzyniak
Fot. płk Marek Wawrzyniak

Budowa mostów przez wojska inżynieryjne to ich codzienność, ale budowa mostu jako platformy pływającej pod rurociąg i do tego jego utrzymanie przez ponad dwa miesiące na rzece Wiśle to nowość, nie tylko na skalę Polski.

W realizacji zadania, na wniosek wojewody mazowieckiego, wzięło udział ponad 170 żołnierzy i ponad 100 jednostek sprzętu - pisze płk Artur Talik. Most o długości 244 m osiągnął swoją funkcjonalność 3 września. Przez dwa miesiące służył jako konstrukcja nośna dla awaryjnego rurociągu, który doprowadzał ścieki do warszawskiej oczyszczalni „Czajka”.

24 listopada od godz. 8.00 rozpoczęto przedostatni etap zadania, czyli demontaż i transport sprzętu do miejsc dyslokacji. Stało się to możliwe dzięki usprawnieniu przesyłu ścieków do oczyszczalni „Czajka”. Zadanie zrealizowali żołnierze pod dowództwem płk. Bogdana Prokopa z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego, w tym przede wszystkim żołnierze z 1. Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego oraz żołnierze dowodzeni przez ppłk. Artura Gruszczyka z 2. Pułku Saperów z Kazunia. Ten etap zakończono 25 listopada. Ostatni etap zadania zakończy się, gdy sprzęt użyty do realizacji tego wymagającego przedsięwzięcia zostanie przywrócony do pierwotnego stanu sprawności.

image
Fot. płk Marek Wawrzyniak

Budowa, utrzymanie oraz demontaż przeprawy potwierdziły wysoki poziom wyszkolenia żołnierzy, jednaj przede wszystkim było to kolejne doświadczenie we współpracy z różnymi instytucjami administracji rządowej i samorządowej. Zrealizowane zadanie potwierdziło znakomitą współpracę z innymi służbami mundurowymi takimi jak: Policja, Państwowa Straż Pożarna czy Straż Miejska. Było to też ciekawe doświadczenie we współpracy z firmami prywatnymi, które odpowiadały za budowę i utrzymanie rurociągu.

Teraz przyszedł czas na odtworzenie zdolności bojowej i oczekiwanie na kolejne zadanie, które będzie potwierdzeniem wysokiego wyszkolenia Wojsk Inżynieryjnych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.