Siły zbrojne

Saperzy ćwiczą pokonywanie Odry

  • Reprezentanci AGH za zawodach, od lewej: Szymon Byrtek, Sylwester Kurneta, Tomasz Frąk, Adrian Stępień, Łukasz Wojakowski. Fot. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

5. kresowy batalion saperów, wchodzący w skład 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, od poniedziałku uczestniczy w ćwiczeniach przygotowywania i utrzymania przepraw na Odrze.

Krośnienieńscy saperzy wraz z żołnierzami 1. pułku saperów z Brzegu szkolą się w ośrodku ćwiczenia wodnego OC Biała Góra. Jak podaje por. Andrzej Pasternak, rzecznik prasowy 17. WBZ, jest to obiekt poligonowy przeznaczony do ćwiczeń związanych z pokonywaniem przeszkody wodnej, a co za tym idzie również do ćwiczeń związanych z zabezpieczeniem pokonywania tejże przeszkody.

„Pododdziały inżynieryjne realizują szkolenie związane z przygotowaniem i utrzymaniem przepraw pododdziałów ogólnowojskowych 17 WBZ przez szeroką przeszkodę wodną, jaką jest rzeka Odra. W tym celu przygotowano osie przeprawowe do szkolenia przeprawy desantowej na pływających transporterach samobieżnych PTS-M oraz przeprawy desantowej na łodziach saperskich – ŁS 76”

ppłk Jarosław Szczypiorski, dowódca 5. Kresowego batalionu saperów

Szkolenie prowadzone jest w dość trudnych warunkach terenowych, gdyż poziom Odry jest wysoki. Pogoda jest zmienna i często pada deszcz, co wpływa na częste wahania poziomu rzeki. W tych warunkach żołnierze muszą, w ramach głównych zagadnień szkoleniowych, wykonać przeprawy, następnie je zabezpieczyć, aby pokonać szerokie przeszkody wodne na Odrze. Zadanie to wypełniają saperzy wraz z żołnierzami kompanii technicznej wchodzącymi w skład Grupy Ratunkowo-Ewakuacyjnej (GRE), którą dowodzi chorąży Przemysław Szymczak.

Zobacz także: Rosomaki na okrętach

 

Komentarze (1)

  1. Marek

    W razie W zapewnienie przepraw(i ich obrona)na Odrze i Wiśle będzie miało kardynalne znaczenie.

    1. Microsim

      do tego musisz posiadać OPL. Więc wychodzi na to ż lipa ...