Reklama

Siły zbrojne

Samoloty nad miastami w rocznicę Bitwy Warszawskiej

Fot. MON
Fot. MON

W sobotę 15 sierpnia br. w 14 miastach Polski z okazji Święta Wojska Polskiego i przypadającej w tym roku 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej około godz. 12.00 wojskowi piloci samolotów i śmigłowców oddadzą powietrzny hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej.

Jak informuje MON, samoloty 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego wykonają przeloty centralnie nad miejscami pamięci związanymi z Bitwą Warszawską 1920 roku m.in. w Ossowie, gdzie zobaczymy „Biało-Czerwone Iskry” i Radzyminie, gdzie zaplanowano przelot w ugrupowaniu TS-11 Iskra w tzw. szarym malowaniu z samolotami M-346 Bielik.

W Warszawie, gdzie odbędą się centralne uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego oraz setnej rocznicy Bitwy warszawskiej o godz.12.05 nad Placem Piłsudskiego pojawią się polskie i amerykańskie myśliwce F-16, a także samoloty Iskra, które w powietrzu położą flagę Polski.

Na niebie pojawiła się formacja 6 samolotów F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w ugrupowaniu „GROT” oraz formacja 4 samolotów F-16 z 480 Eskadry Lotniczej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Ameryki stacjonującej w Europie. Pododdział aktualnie przebywa w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w ramach umowy międzynarodowej jako Aviation Detachment, realizuje wspólne szkolenie lotnicze z polskimi załogami samolotów F-16.

15 sierpnia wojskowe samoloty i śmigłowce pojawią się w południe w Białymstoku, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Lublinie, Kielcach, Rzeszowie, Olsztynie, Wrocławiu, Łodzi i nad Westerplatte. W Katowicach przelot Herkulesów będzie można obejrzeć kilka minut po godz.14.00. Wojsko będzie świętować także w Ossowie, gdzie przelot samolotów szkoleniowych M-346 Bielik zaplanowano na godz. 9.30. W niedzielę, 16 sierpnia, uroczystości w Radzyminie o godz. 12.00 zainauguruje przelot samolotów Iskra i myśliwców F-16. 

Reklama

Komentarze (2)

  1. wbiję klina

    Nie wiem ile samolotów będzie nad jakimi miastami ale wiem że wszystkie F-16 przelecą nad moim. i skurczybyki robią dużo hałasu.

  2. Marcin1323

    A nad Płockiem nie bedzie nikogo. Ciekawe? Kielce, Białystok? A może Lublin zostały odznaczone Virtuti Militari za bitwę 1920? Podpowiem Wam - Płock! No ale u nas tylko kwiaty złożą prwnie

Reklama