Reklama

Siły zbrojne

Samolot transportowy EADS-CASA C-295M

 • Fot. MSWiA/flickr.
  Fot. MSWiA/flickr.
 • Fot. Etat-major des armées / Ministerstwo obrony Francji.
  Fot. Etat-major des armées / Ministerstwo obrony Francji.
 • Fot. kkk.tsk.tr
  Fot. kkk.tsk.tr
 • Mariusz Błaszczak/ Fot. MSWiA.gov.pl
  Mariusz Błaszczak/ Fot. MSWiA.gov.pl
 • Fot. www.bilderdienst.bundestag.de
  Fot. www.bilderdienst.bundestag.de
 • Fot. Wikipedia
  Fot. Wikipedia
 • Fot. policja.pl
  Fot. policja.pl

Sukces programu CN-235 oraz analiza zapotrzebowań rynku lekkich samolotów transportowych, która została przeprowadzona w połowie lat 90. XX wieku, doprowadziła do rozpoczęcia prac nad powiększonym CN-235.Był to jeden z wniosków, gdyż okazało się, że część potencjalnych użytkowników szukała konstrukcji o większej powierzchni ładowni (i zarazem większych zdolności transportowych). Początkowo Hiszpanie chcieli zainteresować współpracą głównego partnera programu CN-235, jednak Indonezja nie była zainteresowana tego typu konstrukcją – całość skoncentrowano w macierzystych zakładach firmy CASA.

Oficjalnie prace projektowe ruszyły w listopadzie 1996 roku, rok później (w czasie salonu lotniczego w Paryżu) zaprezentowano model samolotu, któremu nadano oznaczenie C-295M. Głównymi różnicami, w stosunku do pierwowzoru, było wydłużenie kadłuba o 3,05 metrów, wzmocnienie struktury konstrukcji oraz montaż silników o większej mocy. Jeszcze w 1997 roku został oblatany prototyp (28 listopada), który rozpoczął w 1998 roku certyfikację – obejmowała ona wylatanie 800 godzin. Pierwszym odbiorcą zostały Siły Powietrzne Hiszpanii, poszukujące nowego samolotu, stanowiącego pomost pomiędzy flotą lekkich CN-235 oraz średnich Lockheed Martin C-130 Hercules i znajdującego się w wstępnych pracach analitycznych Airbus A400M. Dostawy seryjnych C-295M ruszyły w 2000 roku.

Niemal równocześnie producent prowadził prace nad wyspecjalizowaną odmianą patrolową, dzięki temu od samego początku w konstrukcji skrzydeł wprowadzono niezbędne wzmocnienia w celu montażu i podwieszenia w przyszłości wyposażenia dodatkowego oraz uzbrojenia na sześciu pylonach. Poza tym zainstalowano tory kablowe do modułowej zabudowy kabiny ładunkowej – zgodnie z wymaganiami zamawiającego.

Opis konstrukcji


EADS CASA C-295M jest dwusilnikowym samolotem transportowym, górnopłatem z pojedynczym usterzeniem o konstrukcji kompozytowo-metalowej. Załogę stanowi dwóch pilotów i w zależności od wersji technik ładunku lub operatorzy systemów pokładowych.Kadłub charakteryzuje się konstrukcją metalową, półskorupowa, o przekroju owalnym ze spłaszczonym zakończeniem rampy ładunkowej. Wnętrze jest całkowicie ciśnieniowe. W przedniej części mieści kabinę pilotów z dwoma miejscami, za nią przestrzeń ładunkowa o wymiarach 12,7 metra długości, 2,7 szerokości i 1,9 wysokości. Maszyna może zabrać do 78 pasażerów lub pięć standardowych palet ładunkowych NATO 463L (o wymiarach 2,24x2,74 każda). Łączne zdolności przewozowe samolotu wynoszą 9700 kg w wariancie przeciążonym lub 7500 maksymalnym. W przypadku transportu pasażerów, 78 osób zasiada na siedziskach desantowych w trzech rzędach – dwóch rozciągających się wzdłuż burty oraz jednego pośrodku kabiny, twarzą skierowaną na lewą burtę. Środkowy rząd siedzisk jest modułowy i demontowany siłami techników bazy macierzystej w krótkim czasie. Istnieje opcja przewozu pasażerów w tradycyjnych fotelach lotniczych, wówczas ich ilość jest redukowana do 48 osób, a także transportu rannych na noszach (do 27 noszy).

Konstrukcja skrzydła jest trzyczęściowa, metalowa, dwudźwigarowa. Centropłat o obrysie prostokątnym, natomiast części zewnętrzne trapezowe. Profil płata NACA 65-218, o wznosie części zewnętrznych 3°. W ich wnętrzu znajdują się zbiorniki paliwa o łącznej pojemności 7650 m³. Klapy zajmują 58% ogólnej rozpiętości. Producent, w opcji, oferuje dodatkowo montaż instalacji przeciwoblodzeniowej oraz sześciu węzłów podskrzydłowych na uzbrojenie podwieszane i zasobniki z wyposażeniem dodatkowym.Napęd samolotu stanowią dwa silniki turbinowe Pratt & Whitney Canada PW127G o mocy maksymalnej 2177 kW. Przekazują one moc na sześciołopatowe śmigła Hamilton Standard o skoku przestawianym. Jednostki napędowe zamontowane są na łożach wykonanych z rur stalowych, natomiast obudowa (gondole) wykonano z kompozytów. W prawej gondoli zamontowano pomocniczy zespół napędowy zasilający systemy pokładowe w czasie postoju na ziemi. Zapas paliwa, 7650 dm³, pozwala na osiągnięcie zasięgu 4537 km z ładunkiem 4000 kg – może on zostać wydłużony dzięki możliwości uzupełniania paliwa w locie. Producent przygotował opcję dla użytkowników, w postaci sondy umożliwiającej korzystanie z giętkiego przewodu tankującego. Jest ona montowana po prawej stronie kabiny pilotów – dotychczas z tego rozwiązania korzystają m.in. Hiszpanie oraz Finowie.

Usterzenie maszyny jest klasyczne, o konstrukcji metalowo-kompozytowej. Statecznik, dwudźwigarowy, wykonany z metalu, natomiast ster wysokości i kierunku kompozytowe. Są one wyważone masowo i aerodynamicznie.

Układ sterowania składa się z zdwojonego układu linkowego ze wspomaganiem hydraulicznym. Klapy i lotki są wychylane hydrauliczne, natomiast klapki wyważające elektromechanicznie.

Podwozie, całkowicie chowane, składa się z trzech zespołów dwukołowych. Przednie w układzie bliźniaczym, natomiast główne ułożone tandemowo. Ogumienie niskociśnieniowe pozwala na operacje lotnicze na lądowiskach gruntowych. Każdy z zespołów jest amortyzowany i wyposażony w hamulce hydrauliczno-tarczowe.Całkowicie cyfrowa awionika pokładowa jest połączeniem wyrobów głównych potentatów w tej dziedzinie. Samolot jest wyposażony w dwa komputery pokładowe, które umożliwiają pełne zobrazowanie danych pilotom przez cztery główne monitory ciekłokrystaliczne. Na pokładzie zostały zainstalowane m.in. systemy lądowania VOR/ILS/DME, transponder IFF, radar meteorologiczny RDR-1400C, pakiet radiostacji UHF/VHF-AM/FM/HF, lokalizator sygnałów awaryjnych ELT – całość zintegrowane na szynie danych Mil-Std 1553B. Oświetlenie kabiny pilotów umożliwia wykorzystywanie gogli noktowizyjnych.

Jako maszyna transportowa, C-295M może być wyposażony w zintegrowany układ samoobrony AN/ALR-300 firmy Indra. Składa się on z urządzeń ostrzegawczych o opromieniowaniu wiązką radiolokacyjną, ostrzegających o odpalonych pociskach rakietowych oraz wyrzutni celów pozornych AN/ALE-47. Te ostatnie są umieszczone w owiewkach za podwoziem głównym oraz w ogonowej części kadłuba tuż za rampą ładunkową. Jak wykazują doświadczenia operacyjne, system firmy Indra jest na tyle czuły, że potrafi zadziałać także w momencie pojawienia się zbyt dużej ilości sygnałów elektronicznych pochodzących z lotnisk docelowych – odpalenie celów pozornych może wtedy wstrzymać operacje lotnicze na dłuższy czas z powodu potrzeby posprzątania drogi startowej. Poza tym producent oferuje (opcjonalnie) zestawy opancerzenia, chroniące kabinę pilotów i newralgiczne elementy konstrukcji przed ogniem broni maszynowej i odłamkami.

Rozwój konstrukcji i sukcesy eksportowePoczątkowo producent oferował na rynku dwie podstawowe odmiany: transportową oraz patrolową, znaną pod marketingowymi oznaczeniami Persuader oraz MPA (Multi-role Maritime Patrol Aircraft). Ta druga miała służyć do realizacji zadań dozoru morskiego oraz wsparcia misji ratownictwa morskiego SAR. W celu przygotowania do tej roli maszyna otrzymała elektrooptyczną głowicę obserwacyjną, podkadłubowy radar dozoru morskiego oraz przewożąc zasobniki z wyposażeniem ratowniczym. W kolejnych latach druga z nich zaczęła ewoluować w stronę wyspecjalizowanej maszyny morskiej, zdolnej zarówno dozorować obszary morskie oraz zwalczać cele nawodne i podwodne. Katalizatorem tej modyfikacji było zamówienie ze strony Chile, poszukującej następców dla Lockheed Martin P-3C Orion. Wśród zmian, które przewidziano dla tego użytkownika można wymienić dwie fundamentalne – montaż ogonowego detektora anomalii magnetycznych oraz zintegrowanie z płatowcem precyzyjne uzbrojenie: lekkie torpedy kalibru 324 mm przeznaczone do zwalczania zanurzonych okrętów podwodnych oraz kierowane pociski rakietowe klasy „powietrze-woda” AGM-84 Harpoon. Obecnie odmiana ta jest także oferowana innym państwom, chcącym posiadać wielozadaniowe samoloty patrolowe zdolne jednocześnie do zwalczania celów morskich. W przetargu kanadyjskim, który być może zostanie rozstrzygnięty pod koniec bieżącego roku, C-295 MPA został przystosowany do szczegółowych wymagań zamawiającego – poszukującego wyspecjalizowanego samolotu ratowniczego. Konstrukcja została pozbawiona wyspecjalizowanych systemów obronnych oraz służących do celów ofensywnych, za to ma otrzymać możliwość przewozu i zrzutu pneumatycznych tratw ratunkowych oraz markerów dla śmigłowców ratowniczych, montażu modułowych platform dla rannych wymagających intensywnej opieki medycznej. Głównym konkurentem jest włoski C-27J Spartan, a zwycięzca otrzyma kontrakt na budowę piętnastu egzemplarzy.

W kolejnych latach producent zaskoczył obserwatorów kolejnymi dwoma wariantami – zwiadu elektronicznego oraz demonstratorem samolotu wczesnego ostrzegania i dowodzenia. Ten pierwszy powstaje na zamówienie Finlandii, która w maju 2010 roku dokupiła trzeci egzemplarz C-295M. W ramach umowy, o wartości 137,6 mln Euro, EADS-CASA zbuduje płatowiec, który zostanie zintegrowany z wyposażeniem elektronicznym przez koncern Lockheed Martin. W ramach adaptacji wnętrza, maszyna otrzyma dodatkowe radiostacje, łącza transferu danych w czasie rzeczywistym, stanowiska dla operatorów systemów zwiadowczych oraz same środki zwiadu (wśród tych wymienia się elektrooptyczną głowicę obserwacyjną oraz stacja radiolokacyjna obserwacji ziemi).W 2011 roku producent zaskoczył wszystkich demonstratorem odmiany wczesnego ostrzegania i dowodzenia, którego modele były jakiś czas temu prezentowane m.in. na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Platformą dla tej odmiany jest fabryczny prototyp C-295M, w nowej roli został oblatany 7 czerwca 2011 roku. Cykl prób w locie ma potrwać trzy miesiące i pozwolić na uzyskanie niezbędnych danych dotyczących operacyjnych możliwości wykorzystania C-295M w tej roli, w czasie tegorocznego salonu lotniczego w Paryżu doszło do podpisania umowy o współpracy przy dalszych pracach z izraelskim koncernem Elta Systems. Partner ten dostarczy stację radiolokacyjną pasma S z anteną AESA, który zostanie zintegrowany z płatowcem. EADS zajmie się montażem na pokładzie sześciu stanowisk dla operatorów systemów elektronicznych. Według obliczeń, odmiana wczesnego ostrzegania i dowodzenia C-295M może charakteryzować się długotrwałością lotu na poziomie ośmiu godzin, co może zostać wydłużone dzięki uzupełnieniu paliwa w locie.

Charakterystyki maszyny oraz rozwój konstrukcji przyniósł producentowi spory sukces marketingowy, dotychczas dwanaście państw świata zakupiło ponad 100 egzemplarzy C-295M. Spośród nich utracono dwa, w styczniu 2008 roku polska maszyna rozbiła się w czasie podejścia do lądowania w Mirosławcu – zginęło wówczas 20 osób, wszyscy którzy znajdowali się na pokładzie, a w 2012 roku katastrofie uległa maszyna należąca do Algierii.

Cały czas prowadzony jest także intensywny marketing na rynkach światowych. W grupie państw, które rozważają zakup hiszpańskiej konstrukcji, można wymienić następujące: Arabię Saudyjską (poszukującej wielozadaniowych maszyn patrolowych, w grę wchodzi zakup od czterech do ośmiu egzemplarzy), Argentynę (do piętnastu egzemplarzy w odmianie transportowej), Kanadę (piętnaście egzemplarzy w odmianie ratowniczej) czy Wietnam.

 

UŻYTKOWNICY C-295M (stan na grudzień 2012 roku)
Państwo Ilość Uwagi
Algieria 6 1 utracony w wypadku w 2012 roku.
Brazylia 12
Chile 6 Wszystkie w uzbrojonej odmianie MPA.
Czechy 4
Egipt 3
Finlandia 3 1 w odmianie maszyny zwiadu elektronicznego
Ghana 2
Hiszpania 13
Indonezja 9
Jordania 2
Kazachstan 2
Kolumbia 5
Meksyk 7 Wszystkie w odmianie transportowej, 2 dla lotnictwa morskiego
Oman 8 5 transportowych, 3 w odmianie patrolowej MPA
Polska 16 + 1 utracony w 2008 roku.
Portugalia 12 5 w nieuzbrojonej odmianie MPA

 

ZastosowanieJako maszyny transportowe oraz patrolowe, C-295M biorą udział w codziennym zabezpieczeniu sił zbrojnych oraz granic własnych państw. Wśród najważniejszych działań, z wykorzystaniem tej konstrukcji, należy wymienić dwa elementy – udział polskich samolotów w działaniach w Afganistanie oraz wykorzystanie brazylijskich maszyn w czasie poszukiwań samolotu pasażerskiego Airbus A330 linii Air France, który rozbił się w czasie lotu z Brazylii do Europy.

Krakowska jednostka wystawia pojedynczy egzemplarz C-295M od połowy 2010 roku. Maszyna jest wykorzystywana przez Polski Kontyngent Wojskowy oraz (nieodpłatnie) przez sojuszników. Realizuje ogólne zadania transportowe pomiędzy bazami wojskowymi wyposażonymi w lotniska oraz prowizoryczne lądowiska gruntowe. Typowy pobyt personelu z Krakowa (liczącego około dwudziestu ludzi) trwa sześć tygodni, wedle ocen jest to optymalny czas – pozwalający na uniknięcie rutyny, obciążeń psychicznych i tęsknoty za bliskimi. Rotacje samych samolotów odbywają się wedle grafiku przeglądów technicznych - zakończyły działalność w październiku 2012 roku.

Dane taktyczno-techniczne:C-295M
Rozpiętość skrzydeł 25,81
Długość całkowita 24,45
Wysokość 8,6
Pojemność ładowni 57
Powierzchnia skrzydeł 73
Masa własna 10760
Masa ładunku 7500 (normalna)/9700 (maksymalna)
Maksymalna masa startowa 23200
Prędkość maksymalna 481
Pułap 9145
Zasięg z ładunkiem maksymalnym 1348
Zasięg do przebazowania 5237
Rozbieg 800
Dobieg 490

 

Łukasz Pacholski
Reklama

Komentarze

  Reklama