Reklama

Siły zbrojne

Naloty odwetowe USAF w Iraku

Fot. Staff Sgt. Tony R. Tolley/USAF
Fot. Staff Sgt. Tony R. Tolley/USAF

Amerykańskie siły powietrzne przeprowadziły atak na pięć pozycji szyickich milicji w Iraku - poinformował w czwartek Pentagon. Celem nalotów - jak utrzymuje strona amerykańska - były składy z bronią. Naloty były odwetem za środowy ostrzał bazy at-Tadżi w Iraku, w którym zginęło dwóch Amerykanów i Brytyjczyk.

Siły Zbrojne USA nie przekazały szacunków, ile osób mogło zginąć w atakach. Strona iracka — jak donosi agencja Associated Press — informuje o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych. Naloty — jak przekazują amerykańskie media — przeprowadzono we współpracy z Wielką Brytanią. Ich celem były pozycje Kataib Hezbollah, ugrupowania sprzymierzonego z Iranem i podejrzewanego o przeprowadzeniu ostrzału bazy al-Tadżi.

Stany Zjednoczone przeprowadziły obronne, precyzyjne ataki przeciwko obiektom Kataib Hezbollah w Iraku(...) [to] bezpośrednia odpowiedź na zagrożenie ze strony wspieranych przez Iran szyickich milicji (...). Celem nalotów jest znaczne ograniczenie [ich] zdolności do przeprowadzenia przyszłych ataków

Oświadczenie Pentagonu

Amerykański atak potwierdziło irackie wojsko. Powiadomiło ono o nalotach na cztery miejsca, w tym w Nadżafie. Wśród celów było buduowane lotnisko w Karbali, świętym mieście szyitów — przekazał Reuters. Naloty stanowią odwet USA za środowy ostrzał bazy at-Tadżi w Iraku. Zginęło w nim dwóch Amerykanów i Brytyjczyk, a ok. 12 osób zostało rannych. Wśród rannych jest żołnierz z Polski. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Na bazę at-Tadżi - według strony amerykańskiej — spadło od 12 do 18 pocisków typu Katiusza. Esper poinformował, że po ataku rozmawiał z Trumpem, który dał mu "pełnomocnictwa, by robić, co należy zgodnie z jego wskazówkami".

Stany Zjednoczone nie będą tolerowały ataków na naszych ludzi, nasze interesy, czy naszych sojuszników

Mark Esper, sekretarz obrony USA, na konferencji prasowej

Na czwartkowej konferencji prasowej, przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA, generał Mark Milley, stwierdził, że za atakiem stały "szyickie milicje", ale nie podał ich nazw. "Mamy dość dużą pewność, że wiemy, kto to zrobił" - powiedział. Główne podejrzenie spadło na bojówkę Kataib Hezbollah, sprzymierzoną z Iranem grupę, która w grudniu dokonała ataku na amerykańską ambasadę w Bagdadzie. Żaden z pocisków odpalonych w środowym ataku, nie został zestrzelony przez system antyrakietowy. Pytany o to Milley przyznał, że Stany Zjednoczone nie dysponują w Iraku taką technologią. O tym, że USA przenoszą do Iraku systemy obrony powietrznej, by zapewnić bezpieczeństwo swoim żołnierzom, mówił we wtorek generał Kenneth McKenzie, dowódca amerykańskich wojsk na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Eksperci spekulują, że ostrzał bazy at-Tadżi mógł być odwetem Iranu za zabicie dowódcy elitarnej irańskiej jednostki Al-Kuds, generała Kasema Sulejmaniego.

Wcześniej w czwartek we wschodniej Syrii doszło do zbombardowania przygranicznych obozów Sił Mobilizacji Ludowej, irackich bojówek popieranych przez Iran. Jak podaje BBC, za Syryjskim Obserwatorium Praw Człowieka, w wyniku nalotu zginęło 26 osób. Syryjska agencja SANA opisała atak jako "agresję" przeprowadzoną przez niezidentyfikowany samolot. Jak zauważa BBC, choć nie jest pewne, kto dokonał ataku, doszło do niego tuż po ataku na at-Tadżi.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Derwisz

  To kiedy do domu? Chyba już po wyborach 69 mld usd na śmietnik

  1. Rhotax

   Dokładnie . Ile za to by można M1A2C do Polski przywieżć i na liniach ataku 1 Gward. Pancernej ustawić .....żeby zatrzymać takie pomysły jak atakuju ...Albo kasę na więcej rakiet do pacyfikacji floty Chin i ich samolotów wydać .

  2. taks

   a Panu w jaki sposób przeszkadza flota Chin? Chodzi o to, że najbardziej boją się jej Rosjanie?

 2. Gosciu

  Zginelo dwoch irackich policjantow w tych nalotach. Zbombardowano nowy budynek lotniska... super po prostu

 3. yogi

  Rakietowa dyplomacja potrzeć jak kolejna baza us dostanie przesyłke z niespodzianką żadne patrioty nie poradzą sobie salwą 20 pocisków z grada umieszczony na pace terenówki . W Libii Turcy bronili lotniska i ponieśli klape system został zniszczony

  1. sdsadfdsafsd

   Wyścig rakiety antyrakiety, będzie trwał, więc to będzie się zmieniało

  2. Orthodox

   Patriot nie do tego służy. Zakładam że jeśli sytuacja będzie się powtarzać, Amerykanie zaopatrzą się w odpowiedni sprzęt u Żydów.

  3. Extern

   Nawet Żelazna Kopuła wymięka przy aż tak zmasowanym ostrzale, nie mówiąc już o tym że taka obrona to ekonomiczna utopia.

 4. Hanys

  Niemcy też przeprowadzali naloty (nie koniecznie z powietrza) na kryjówki partyzantów w okupowanych krajach i też nazywali to "odwetem" czy tam walką z terrorem. Dobrze wiemy jak jest, USA to w Iraku zwykły okupant który nie ma żadnego mandatu do obecności wojskowej w tym kraju i jeszcze nie jedna katiusza przemówi i katiusze będą przemawiały aż do wykopania USA z Iraku. Wystarczy że ofiar wśród amerykanów będzie odpowiednio dużo, społeczeństwo w USA same poprosi o wycofanie swoich wojsk okupacyjnych z Iraku.

  1. asad

   Dla porównania policz też ofiary miłującej pokój Rosji za czasów jej okupacji Europy Wschodniej w tym Polski.

  2. rob ercik

   no właśnie assad, policz sobie, ilu zabili sowieci ilu Niemcy, a ilu Ukraińcy. tak przy okazji, to co w tym czasie robili nasi sojusznicy ...

  3. xzXCxzcxzvc

   Chyba jeśli chodzi o Irak, to mandat mają, nie mają mandatu w Syrii.

Reklama