Reklama

Siły zbrojne

US Army rozmieszcza systemy przeciwrakietowe w Iraku

Fot. Spc. Daniel Nebrida/U.S. Army
Fot. Spc. Daniel Nebrida/U.S. Army

Stany Zjednoczone przenoszą obecnie do Iraku swe systemy obrony powietrznej, by zapewnić własnym żołnierzom ochronę przed ewentualnymi irańskimi atakami rakietowymi — oświadczył we wtorek szef kierującego działaniami na Bliskim Wschodzie Centralnego Dowództwa USA.

"Jesteśmy także w trakcie przenoszenia, w szczególności do Iraku, systemów obrony powietrznej, systemów obrony przed pociskami balistycznymi, by chronić się przed ewentualnym kolejnym atakiem irańskim" - powiedział stojący na czele Centralnego Dowództwa generał piechoty morskiej Kenneth McKenzie podczas przesłuchania w komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów USA.

Wcześniej Pentagon informował, że stara się o zezwolenie Iraku na umieszczenie tam systemów obrony antyrakietowej Patriot, by wojska USA dysponowały lepszą ochroną przed próbami powtórzenia przez Iran dokonanego 8 stycznia ataku pociskami balistycznymi na używane przez Amerykanów irackie bazy.

Uderzenie to miało być odwetem za zabicie 3 stycznia w Bagdadzie w amerykańskim ataku rakietowym szefa operacji zagranicznych irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, generała Kasema Sulejmaniego.

Źródło:PAP

Komentarze (10)

 1. Dan

  I co, będą zestrzeliwać rakietę z katiuszy za 100 , pociskiem przeciwrakietowym za 3 000 000 ? Życzę powodzenia.

  1. Davien

   Katiusze to zestrzeliwuja Centurion C-RAM

  2. Marek L.

   Jesteś najwyraźniej bardzo ostro niedoinformowany. Nawet standardowa, kiedyś sowiecka, obecnie rosyjska "Katiusza", model Grad, 122 mm, max. zasięg 40 km, oraz wszystkie jej produkowane na całym świecie klony i kopie, to kosztuje nie żadne 100 dolarów, a powyżej m.w. 6.000 USD. A te irackie bazy wojskowe, gdzie gośćmi są Amerykanie (wtedy, gdy silnego bólu głowy dostało 109 amerykańskich żołnierzy), to były atakowane przez "Gwardię Rewolucyjną" Mullahów (IRGC), za pomocą odpalanych z terytorium Iranu ciężkich (głowica 600 kg), silnie ponaddźwiękowych pocisków balistycznych średniego zasięgu, kosztujących kilka milionów USD za sztukę.......

  3. Marek L.

   .... a ich (IRGC) maksymalny zasięg, to jest m.w. 500 km .......

 2. Paradoks

  Chłopaki a moze iron dome na ten szmelc rakietowy Ale jak macie kasę to bardzo proszę torem balistycznym

  1. Marek L.

   Armia Amerykańska posiada obecnie jedynie dwie baterie Rafael’a Iron Dome —- a to jest zbyt mała ich ilość, aby je przenosić do tych irackich baz.

 3. arbon

  Przecież Irak kazał wynosić się amerykanom, a oni stawiają wyrzutnie rakietowe, co za chamstwo, nie dośc że napadli na Irak, wymordowali ponad 1,5 miliona jego obywateli, kradna ropę, to jescze się dozbrajają. Tak wygląda amerykanska "demokracja i obrona praw człowieka".

  1. Davien

   No popatrz a od kiedy Iran zaczął strzelac w irackie bazy to juz Irak nie mówi o wycofaniu Amerykanów. I tak twoje żałosne kłamstwa sie zawaliły.

 4. R-73/R-77 niezależny/suwerenny system przeciwlotniczy najlepszym rozwiązaniem dla Polski

  Tak jak kupiliśmy na Ukrainie technologie ppk Korsarza i robimy z tego ulepszonego ppk Pirata uzyskując suwerenny/niezalerzny system kierowanej broni przeciwpancernej --- analogicznie--- powinniśmy kupić na Ukrainie technologie przeciwlotnicego R-73/R-77 (odpowiednik Amramma) i zrobić z tego suwerenny/niezależny system przeciwlotniczy (ziemia/powietrze) średniego zasięgu krajowe niezależne uzupełnienie dla nie będacego suwerennym ssystemu Patryjot takie rozwiązania są najbezpieczniejszymi rozwiązaniami dla naszego kraju

  1. reterrweqtretry

   Generalnie popieram, powinniśmy iść w tym kierunku, aby każda wyrzutnia mogła strzelać, rakietami wysoko kosztowymi, ale wysokiej jakości i celności amerykańskimi oraz nisko kosztowymi, Ukraińskimi lub Polsko/Ukraińskimi. Zapas amunicji to mniej więcej 40/60 lub 20/80 (wysokokosztowe/niskokosztowe). Do tego NDRy powinny otrzymać zdolność strzelania ziemia ziemia, rakietami nisko kosztowymi, gdyż w razie W, zadań strzelania ląd>morze nie będzie, aż tak dużo i chłopaki będą się nudzili.

  2. Extern

   NSMy jak najbardziej obecnie mogą strzelać do celów lądowych, właśnie takie są plany aby nimi gasić Iskandery zanim te się ustawią na pozycjach bojowych. Ale rolę nisko kosztowego pocisku ziemia ziemia powinno pełnić raczej coś naprowadzanego innercyjnie/GPS i odpalanego z docelowego Homara.

  3. zmech0l

   NSM to dobra głowica ale to wciąż pocisk samosterujący łatwy do zestrzelenia i nie mamy ich zbyt wiele żeby przesycić OPL przeciwnika. Ponadto to droga zabawka i służy do blokowania floty przeciwnika a nie jako pocisk ziemia ziemia. Tutaj nawet Feniks APR by się przydał lub polski odpowiednik GMLRS o zasięgu 100km. Nie zapominaj że polskie Wybrzeże znajduje się w zasięgu zmodernizowanych systemów Tornado-S. Z przylądka Taran spokojnie można sięgnąć Tornadem polskiego Trójmiasta

 5. mobilny

  Jak już weszli to nie wyjdą. Lekcja dla nas

  1. Waldemar

   W Korei siedzą od 1945r. i końca nie widać.

  2. Istotnie lekcja dla Rosji że jak cos spróbuje to za Uralem będa mieli kłopoty z wyhamowaniem.

  3. Danisz

   i w Niemczech i w Japonii - wszystkie te narody cierpią niesamowicie. Nie to co w Wietnamie czy na Kubie, gdzie Moskwa osiągnęła swoje cele odnośnie wycofania Amerykanów - zaiste lekcja to dla na.

 6. dim

  A póki co, Turcy strzelają już ponad greckimi pojazdami wojskowymi w Evros, a tureckie F-16 latają już i wysoko i także bardzo nisko nad Evros. Podałbym i linki do źródeł - stron wojskowych, ale Redakcja linków nie puszcza. Granica obrzucana jest wielką ilością koktajli mołotowa i palone są na samej granicy ogniska. Jasne, że mogą być z tego pożary, wszak deszcze niemal nie padają, niedługo bedzie susza. A to pociągnie... pociągnie. Aż poleje się krew.

  1. Sternik

   Skończy się wyprowadzką Wielkiego Imperium Erdogańskiego z powrotem do Azji. Procesy geopolityczne są niezmienne tylko czasami nieco zwalniają. Imperium Rzeczpospolitej Obojga narodów miało upaść i upadło chociaż mieliśmy najlepszą na świecie broń (husarię). Problemem był brak bazy przemysłowej i oddanie handlu w ręce chazarów i Holendrów którzy zgarniali nawet 80% zysku.

  2. Ethan

   to podj nazwy tych stron, to sami sobie to zweryfikujemy.

 7. BUBA

  Zastanawiam się, czemu teraz gdy konflikt przygasł?................................................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................... Czyżby USA spodziewało się powstania przeciwko wojskom okupacyjnym, bo zostawiają Afganistan...a wzmacniają Irak......................................................................................................................................................

 8. Jacek

  W dniu 11.03.2020 r. w ataku rakietowym na bazę wojskową At-Tadżi w Iraku zginęło 3 żołnierzy - dwaj amerykańscy i jeden brytyjski. Ponadto co najmniej 10 żołnierzy zostało rannych, w tym jeden Polak...

 9. michalspajder

  Prosze wszystkich forumowiczow o zachowanie spokoju.To tylko dla zestrzeliwania iranskich pociskow balistycxnych z glowicami zawierajscymi koronawirusa,a w razie niepowodzenia tego przedsiewziecia dla oslony wycofujacych sie wojsk amerykanskich.Oczywiscie jak Irak zdecyduje sie zwrocic koszta jego “wyzwolenia”.

 10. Uw221

  Myślicie, że USA planuje jeszcze "akcje" na terenie Iranu, czy ma jakieś przecieki o już istniejących planach w bardzo wczesnej fazie? Takie działania nie bardzo pokrywają się z obietnicami Trumpa, mamy okres przedwyborczy, nie wiem czy mogą to być działania wyłącznie prewencyjne.