W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba ruszyło międzynarodowe ćwiczenie certyfikujące Grupę Bojową Unii Europejskiej (GB UE) V4 Common Challenge-19, w którym biorą udział żołnierze z Polski, Węgier, Czech, Słowacji oraz Chorwacji.
Jak podaje kpt. Agata Niemyjska, ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo rozpoczęto 12 maja w Nowej Dębie uroczystą zbiórką. Kierownikowi ćwiczenia generałowi brygady Wojciechowi Grabowskiemu meldunek o gotowości pododdziałów do rozpoczęcia ćwiczenia złożył dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej i jednocześnie dowódca GB UE 2019-2 generał brygady Szymon Koziatek.
Dziś zaczynamy kulminacyjny punkt procesu przygotowania GBUE. Pięć nacji uczestniczy w tym projekcie, by zademonstrować solidarność i integralność w wysiłku, aby być gotowym do działania gdziekolwiek będziemy skierowani. „One mission – one team”
Celem ćwiczenia jest ocena stopnia gotowości bojowej dowództwa Grupy Bojowej UE do realizacji zadań w ramach operacji reagowania kryzysowego, a także zademonstrowanie możliwości współdziałania sojuszniczych elementów. O ważności międzynarodowego wymiaru przedsięwzięcia świadczy fakt, że kluczowe stanowiska w kierownictwie ćwiczenia oraz w obsadzie dowództwa grupy bojowej zajmują obcokrajowcy. Bierze w nim udział ponad 900 żołnierzy, w tym ok. 160 wojskowych pochodzących z państw sojuszniczych.
Przez najbliższy tydzień dowództwo grupy bojowej (FHQ – force headqaters) będzie rozwiązywało i wykonywało najważniejsze zadania taktyczne, z którymi może się spotkać na potencjalnej misji. Weryfikowane będzie pod kątem umiejętności planowania, organizowania i prowadzenia działań mandatowych zgodnie z założonym scenariuszem ćwiczenia.
Główne siły biorące udział w Common Challenge-19 i jednocześnie stanowiące trzon GB UE pochodzą z Polski, z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Zaznaczyć trzeba, że w ramach grupy bojowej przed „szóstą” brygadą stoją zadania inne niż te, które wykonuje na co dzień. Ponadto w skład Grupy Bojowej będą wchodzić pododdziały sojusznicze z Węgier, Czech, Słowacji i Chorwacji. W szkoleniu wezmą udział także jednostki zmechanizowane, lotnicze, rozpoznawcze, aeromobilne, logistycy, łącznościowcy czy grupa współpracy cywilno-wojskowej.
Michnik
Dobry początek, więcej takich inicjatyw. Szczególnie utworzenie wspólnej jednostki lotnictwa myśliwskiego co najmniej V4, albo B9, a może i szerzej i poparcie tego zakupami nowego sprzętu i to szczególnie takiego samego typu sprzętu w celu ujednolicenia i zbicia kosztów zakupów i eksploatacji i uzbrojenia.
Lejtnat Jebaczydoff
Picie i gdybanie...ale ćwiczenia...normalnie kijów 1935