Siły zbrojne

Ruszają ćwiczenia Grupy Bojowej V4

Rozpoczęcie ćwiczenia Common Challenge-19/ Fot. M. Bieniek
Rozpoczęcie ćwiczenia Common Challenge-19/ Fot. M. Bieniek

W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba ruszyło międzynarodowe ćwiczenie certyfikujące Grupę Bojową Unii Europejskiej (GB UE) V4 Common Challenge-19, w którym biorą udział żołnierze z Polski, Węgier, Czech, Słowacji oraz Chorwacji.

Jak podaje kpt. Agata Niemyjska, ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo rozpoczęto 12 maja w Nowej Dębie uroczystą zbiórką. Kierownikowi ćwiczenia generałowi brygady Wojciechowi Grabowskiemu meldunek o gotowości pododdziałów do rozpoczęcia ćwiczenia złożył dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej i jednocześnie dowódca GB UE 2019-2 generał brygady Szymon Koziatek. 

Dziś zaczynamy kulminacyjny punkt procesu przygotowania GBUE. Pięć nacji uczestniczy w tym projekcie, by zademonstrować solidarność i integralność w wysiłku, aby być gotowym do działania gdziekolwiek będziemy skierowani. „One mission – one team”

Kierownik ćwiczenia, generał Wojciech Grabowski, podczas oficjalnego rozpoczęcia ćwiczenia

 Celem ćwiczenia jest ocena stopnia gotowości bojowej dowództwa Grupy Bojowej UE do realizacji zadań w ramach operacji reagowania kryzysowego, a także zademonstrowanie możliwości współdziałania sojuszniczych elementów. O ważności międzynarodowego wymiaru przedsięwzięcia świadczy fakt, że kluczowe stanowiska w kierownictwie ćwiczenia oraz w obsadzie dowództwa grupy bojowej zajmują obcokrajowcy. Bierze w nim udział ponad 900 żołnierzy, w tym ok. 160 wojskowych pochodzących z państw sojuszniczych. 

image
Rozpoczęcie ćwiczenia Common Challenge-19/ Fot. M. Bieniek

 Przez najbliższy tydzień dowództwo grupy bojowej (FHQ – force headqaters) będzie rozwiązywało i wykonywało najważniejsze zadania taktyczne, z którymi może się spotkać na potencjalnej misji. Weryfikowane będzie pod kątem umiejętności planowania, organizowania i prowadzenia działań mandatowych zgodnie z założonym scenariuszem ćwiczenia.

image
Rozpoczęcie ćwiczenia Common Challenge-19/ Fot. M. Bieniek

Główne siły biorące udział w Common Challenge-19 i jednocześnie stanowiące trzon GB UE pochodzą z Polski, z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Zaznaczyć trzeba, że w ramach grupy bojowej przed „szóstą” brygadą stoją zadania inne niż te, które wykonuje na co dzień. Ponadto w skład Grupy Bojowej będą wchodzić pododdziały sojusznicze z Węgier, Czech, Słowacji i Chorwacji. W szkoleniu wezmą udział także jednostki zmechanizowane, lotnicze, rozpoznawcze, aeromobilne, logistycy, łącznościowcy czy grupa współpracy cywilno-wojskowej.

Komentarze (2)

  1. Michnik

    Dobry początek, więcej takich inicjatyw. Szczególnie utworzenie wspólnej jednostki lotnictwa myśliwskiego co najmniej V4, albo B9, a może i szerzej i poparcie tego zakupami nowego sprzętu i to szczególnie takiego samego typu sprzętu w celu ujednolicenia i zbicia kosztów zakupów i eksploatacji i uzbrojenia.

  2. Lejtnat Jebaczydoff

    Picie i gdybanie...ale ćwiczenia...normalnie kijów 1935