Siły zbrojne

Rusza szeroki program modernizacji F-16

Fot. BAE Systems
Fot. BAE Systems

Koncern BAE Systems rozpoczął modernizację 134 południowokoreańskich samolotów F-16 we współpracy z amerykańskimi siłami powietrznymi. Wartość programu szacowana jest na około mld dolarów. Dwa pierwsze myśliwce KF-16 właśnie dotarły do amerykańskich zakładów firmy w Fort Worth. 

Zakres modernizacji myśliwców KF-16 obejmuje między innymi instalację stacji radiolokacyjnej Raytheon RACR z anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA) oraz nowych systemów elektronicznych i zobrazowania. Południowokoreańskie F-16 zostaną ponadto prawdopodobnie zintegrowane z pociskami manewrującymi Taurus KEPD 350.

Prace te są realizowane w ramach zaplanowanego na kilkanaście lat programu Foreign Military Sales (FMS) dla południowokoreańskiej floty samolotów KF-16C/D Block 52. Jest to pierwszy przypadek zawarcia tego typu kontraktu na istotny zakres modernizacji amerykańskiego samolotu myśliwskiego czwartej generacji z firmą nie będącą jego wytwórcą.

W ramach warunków wynegocjowanych przez południowokoreańskie siły powietrzne i rząd Stanów Zjednoczonych, firma przystąpiła do pierwszego etapu programu KF-16, który obejmuje także powiązane urządzenia, części, szkolenie i wsparcie logistyczne. Etap drugi rozpocznie się w tym roku i w ramach jego realizacji zostanie sfinansowana integracja systemów oraz próby w locie, po których ruszy produkcja i instalacja uprgade’ów. Prace będą realizowane przede wszystkim w amerykańskich zakładach BAE Systems w Fort Worth.

Komentarze (4)

 1. RYSZARD56

  a ja jestem za najnowszymi EF

 2. f-16

  Polsce też by sie przydało...

  1. r2d2

   Wiesz ile kosztuje wymiana samego radiolokatora na AESA? Polaków raczej nie stać na programy partnerskie więc nie będzie z czego ciąć wydatków. Modernizacja NASZYCH EFEK jest na chwilę obecną ani opłacalna ani sensowna. Jest kilka krajów które mają strasze f-16 niż nasze ale modernizować ich nie zamierzają bo to bez sensu właściwie. Lepiej poczekać na nowe f-16V. Będzie drożej ale sensowniej. Mimo wszystkich kontrowersji z offsetem i wymogami strony amerykanskiej w naszym wypadku kolejne f-16 są jedynym sensownym zakupem jeśłi w obecnych czasach w ogóle jest sens ładować się w tego typu zakupy uwzględniając dysproporcje w potencjale takich krajów jak Polska czy Chiny(te bardziej Zachodnie rzacz jasna) (-:

 3. Anty Rusek

  Polskie F-16 w tym momencie są nowoczesne i na razie im nie trzeba żadnych modernizacji.

 4. Podbipięta

  musimy zrobic taka modernizacje .ale dopiero w latach 20ych