Reklama

Siły zbrojne

Rusza Biuro do spraw Obrony Terytorialnej

Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON
Fot. mjr Robert Siemaszko/CO MON

”Biuro w procesie tworzenia obrony terytorialnej będzie odgrywało absolutnie kluczową rolę. Wielkie zadanie przed Wami, ale i wielka odpowiedzialność. W Wasze ręce powierzam te zadania i jestem pewien, że im podołacie” -  powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas spotkania z żołnierzami i pracownikami Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej.

W środę szef MON wziął udział w uroczystej inauguracji działalności Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej, które mieści się na warszawskiej Cytadeli. Jego zadaniem będzie, po pierwsze, przygotowywanie propozycji kierunków realizacji zadań w zakresie tworzenia obrony terytorialnej w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Po drugie, wskazywanie kierunków zmian w przepisach prawa oraz przygotowywanie projektów aktów prawnych w zakresie tworzenia obrony terytorialnej oraz systemu obronnego państwa. Po trzecie, przedstawianie Ministrowi Obrony Narodowej opinii i rekomendacji w zakresie realizowanych zadań. Po czwarte, wykonywanie innych zadań zleconych przez Ministra Obrony Narodowej w zakresie obrony terytorialnej.

Czytaj także: MON ujawnia szczegóły funkcjonowania Obrony Terytorialnej

Podczas spotkania minister Antoni Macierewicz podkreślał, jak ważne jest zadanie, które od pewnego już czasu realizuje w tym zakresie pełnomocnik MON ds. tworzenia obrony terytorialnej kraju dr Grzegorz Kwaśniak oraz osoby pracujące w Biurze.

- "Realizujecie wielką myśl, którą pan pułkownik wykuwał przez lata, a która dzięki zmianom politycznym, jakie się mogły dokonać w Polsce, uzyskała możliwość realizacji. (…) Obrona terytorialna ma bardzo szczególne znaczenie w całym programie kształtowania WP w perspektywie nowej sytuacji geopolitycznej i militarnej, w jakiej się znajdujemy "– powiedział szef MON.

Minister przypominał genezę decyzji powołania nowego rodzaju sił zbrojnych – "Było jasne, że wraz ze stanięciem wojsk sojuszniczych na naszych granicach, wraz z nową sytuacją w regionie, nowymi wyzwaniami, także militarnymi, trzeba będzie dostosować kształt wojska polskiego. Jedną z najważniejszych spraw z tym związanych jest budowa nowego rodzaju sił zbrojnych, czyli obrony terytorialnej".

Jak podkreślił szef MON "obrona terytorialna musi być z jednej strony integralną częścią wojska, z drugiej, jako zupełnie nowe podejście do zadań militarnych z jakim Polska musi się liczyć".

Reklama

Komentarze (3)

  1. EWK

    W SZTABIE WOJSKOWYM NADAL NIE WIEDZĄ JAKIE SĄ KRYTERIA NABORU. CZYLI MAMY JUŻ GENERAŁÓW DO ODZNACZANIA, ZADOWOLONEGO MON A CHĘTNI DO WCIELENIA NADAL NIE MOGĄ OTRZYMAĆ INFO. WE WŁAŚCIWYM DLA MIEJSCA ZAMIESZKANIA SZTABIE. GRATULACJE...

  2. gepard

    I po to ma być 3% PKB na MON by je topić w kolejnych biurokratycznych strukturach? A Wisła i Narew leżą i płaczą....

  3. Kriss

    Kolejne etaty, rozbuchana biurokracja i topienie każdych sum pieniędzy w szambie. Nawet 5% w takim patologicznym systemie nie pomoże bo pieniądze znikną w czarnej dziurze

Reklama