Siły zbrojne

Rumunia zatwierdziła kolejne F-16

Fot. Staff Sgt. Kate Thornton / USAF
Fot. Staff Sgt. Kate Thornton / USAF

Parlament Rumunii wyraził zgodę na zakup kolejnych pięciu myśliwców F-16AM/BM wraz z pakietem towarzyszącym. Podobnie jak poprzednia dwunastka zostaną pozyskane z Portugalii i przejdą w tym kraju podobne zabiegi modernizacyjne.

Decyzja miała zostać podjęta 2 lipca br. Jak poinformował rumuński minister obrony Gabriel Leş, wraz z samolotami pozyskany ma zostać pakiet wyposażenia i usług serwisowych od rządu Stanów Zjednoczonych, co także jest działaniem podobnym jak w przypadku zakupu pierwszego tuzina samolotów.

Wcześniej Rumunia zakupiła dziewięć jednomiejscowych F-16AM i trzy F-16BM, z czego dziewięć samolotów pochodziło z zapasów Força Aérea Portuguesa, a trzy zostały rozkonserwowane z zapasów US Air Force przechowywanych w bazie Davis-Monthan w Arizonie (w ramach US Excess Defense Article).

W ramach modernizacji przeprowadzonej w portugalskich zakładach OGMA-Indústria Aeronáutica maszyny amerykańskie doprowadzono do stanu podobnego do portugalskiego (AM/BM). Wszystkie maszyny przeszły też modernizację do standardu Block 15 polegającej na założeniu ulepszonego radiolokatora AN/APG-66(V)2, wzmocnieniu punktów podwieszeń.

Zakup dodatkowych pięciu portugalskich myśliwców nie jest zaskoczeniem. Portugalczycy potwierdzili możliwość sprzedaży tych samolotów już w lipcu ubiegłego roku. W czerwcu w rumuńskich mediach pojawiła się informacja, że inwestycja ma kosztować rumuńskiego podatnika 250 mln EUR. Dla porównania inwestycja w poprzednią dwunastkę, wraz ze szkoleniem dziewięciu pilotów, 75 techników i inwestycjami w infrastrukturę w trzech bazach, kosztowała 628 mln USD. Może to oznaczać, że dokupienie samolotów pójdzie w parze z kolejnymi zakupami towarzyszącymi.

Docelowo Rumunia chciałaby mieć na stanie 36 myśliwców F-16. F-35A to dla Bukaresztu na razie pieśń przyszłości.

Komentarze (7)

 1. Rzyt

  150 F 16 i 150 jassm er orz 24 m346 kupić i sprzedać czołgi rodziny T, OHP, stare OP oraz bwp i mig 29, su 22 i mi 24 oraz goździki, stary, jelcze wszystko z przed 2000 prócz LEO 2, KTO, krab i rak

  1. obwodnicakępna

   F16 trzeba kupić 151,7 szt. Do tego koniecznie 17 lotniskowców.

  2. pragmatyk

   no efy by się przydały, kiedyś mieliśmy ponad 200 samolotów bojowych;-)

 2. olo

  Polska powinna zakupić maksymalnie 12 F-35 i 24 a najlepiej 32 F-16 w najnowszej wersji. W ramach zakupu wywalczyć pełny serwis w kraju i produkcję niektórych części do tych samolotów oraz uzbrojenia takiego jak bomby.

  1. pragmatyk

   bomby produkujemy już

 3. magazynier

  A jakie proporcje między F-16 i F-15, a F-35 ma armia górali z Golanu?

  1. Jerycho

   8mld rocznie bezzwrotnej pomocy finansowej Pentagonuna bazie porozumienia z Camp David. Prezydenta Cartera

 4. Zbigniew

  Jeśli Rumuni nie przygotowują się do bojowego przełamywania rosyjskiej linii frontu, w chwili agresji Putina, to taniej, bezpieczniej, bez problemów i niespodzianek z nowego modelu zapewnią sobie obronny parasol lotniczy,

 5. roro43

  myślą racjonalnie a przede wszystkim głową

 6. newcampaign

  A Polska powinna zakupić np.F-16V i byłoby to korzystniejsze ekonomicznie niż zakup F-35 , który jako system będzie ogronie koszowny we wdrożeniu i utrzymaniu. Poza tym nowe F-16 osiągnęłyby szybciej gotowość bojową

  1. SOWA

   Zakup przez Polskę dodatkowych 32 F-16 byłby szansą na zbudowanie w Bydgoszczy centrum serwisowego dla rumuńskich i bułgarskich F-16. Przy okazji można by do zestawu F-16 dokupić 16 F-35. Choć zakup tych ostatnich najnowocześniejszych maszyn niewiele wniesie dla gospodarki i obronności. Nie jesteśmy przygotowani na pełne wykorzystanie możliwości F-35. To tak jakby kupić Ferrari do jazdy na wiejskiej szutrowej drodze.

  2. Navigator

   F35 to latająca platforma A2/AD

  3. Użytkownik

   Na szczęście nikt ciebie nie będzie słuchał i kupimy F-35.

 7. smiglak

  A tymczasem w Polsce żadne, lub tylko defiladowo-polityczne zakupy...