Reklama

Siły zbrojne

Rozpoczyna się Rada Ministrów ESA, z Polską jako pełnoprawnym członkiem

  • Fot. mil.ru
    Fot. mil.ru
  • Fot. LPR
    Fot. LPR

20 i 21 listopada br. w włoskim Caserto k. Neapolu odbędzie się Rada Ministrów Europejskiej Agencji Kosmicznej - już z Polską jako pełnoprawnym członkiem agencji.Ministrowie 20 państw członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Kanady (członek stowarzyszony) odpowiedzialni za politykę kosmiczną spotkają się w tej formule po raz pierwszy od 2008 r. by omówić najważniejsze dla europejskiej branży kosmicznej zagadnienia, w tym budżet agencji. Polskę reprezentować będzie Pani Grażyna Henclewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki (MG).

Polska, która zakończyła procedurę ratyfikacyjną umowy o przystąpieniu do ESA 12 listopada br. wraz ze złożeniem przez prezydenta Bronisława Komorowskiego podpisu pod stosowną ustawą, będzie brała aktywny udział w negocjacjach i będzie mogła współdecydować o kierunkach w jakich będą płynęły środki z ponad 4- miliardowego budżetu ESA (kwota w euro).W sumie, w ciągu najbliższych lat, ESA chce przeznaczyć na inwestycję 12 mld. euro. Na część z tych pieniędzy liczy także 56 polskich firm, w tym te z Grupy Bumar, które mają do zaoferowania rozwiązania w dziedzinie optoelektroniki i technik mikrofalowych, jak np. radary dalekiego zasięgu z Bumar Elektronika.

Nasz kraj swoją składkę, w wysokości 28,7 mln. euro będzie odprowadzać od 2013 r. Według szacunków, nawet 95 proc. tej kwoty wróci do kraju w formie projektów technologicznych i zleceń dla firm. Polskie podmioty gospodarcze będą mogły brać udział w konkursach w ramach 7. Programu Ramowego, obejmujących projekt Space Situational Awareness (SSA), meteorologiczny projekt Metop, projekt monitorowania Ziemi (GMES - Globalny Monitoring Środowiska i Bezpieczeństwa), Earth Observation Envelope Programme - program naukowy służacy lepszemu poznaniu naszej planety, a także budowę systemu nawigacji satelitarnej GALILEO.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama