Siły zbrojne

Rozpoczęły się ćwiczenia „Trzy Miecze 2021”

Zdj. archiwalne, fot. LITPOLUKRBRIG
Zdj. archiwalne, fot. LITPOLUKRBRIG

W Jaworowie pod Lwowem rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe litewsko-polsko-ukraińskiej brygady — poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W manewrach "Three Swords 2021" uczestniczą też Amerykanie.

Wielonarodowe ćwiczenia będą odbywać się w Międzynarodowym Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie do 31 lipca — napisał Ukrinform.

W podzielonych na cztery etapy manewrach weźmie udział ponad 1200 żołnierzy i 200 pojazdów. Reprezentowana będzie Litwa, Polska i Ukraina. Uczestniczą w nich też obserwatorzy z sił zbrojnych USA.

Ćwiczenia litewsko-polsko-ukraińskiej brygady (LITPOLUKRBRIG) po raz pierwszy odbywają się na terytorium Ukrainy.

Sztab podkreślił, że manewry mają wyłącznie obronny charakter. Ich głównym celem jest ocena możliwości jednostek w operacjach dowodzonych przez LITPOLUKRBRIG.

To są drugie w ciągu ostatniego miesiąca międzynarodowe manewry na Ukrainie. Na przełomie czerwca i lipca na południu kraju i na Morzu Czarnym odbywały się ćwiczenia Sea Breeze 2021. Były organizowane przez Ukrainę i USA. W ćwiczeniach uczestniczyło ok. 5 tys. wojskowych z 17 krajów NATO i partnerów Sojuszu, a także 32 okręty, 40 samolotów i 18 jednostek do zadań specjalnych. W ćwiczeniach brało udział około 30 krajów. Polskę reprezentowali marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża – oficerowie Marynarki Wojennej RP oraz żołnierze Grupy Nurków Minerów. Na początku manewrów strona ukraińska poinformowała, że Rosja na czas ćwiczenia skierowała na Morze Czarne "prawie wszystkie okręty Floty Czarnomorskiej".

Reklama
Reklama
Źródło:
PAP

Komentarze