Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie transportery przygotowują się do parady 9 maja

Autor. Ukraine Weapons Tracker/ Twitter

Dzień zwycięstwa obchodzony w Rosji 9 maja zbliża się nieubłaganie, co w obliczu masowej likwidacji sprzętu dotychczas pokazywanego w tym wydarzeniu wymusza pojawienie się pewnych nowości. Należą do nich widziane podczas przygotowań transportery opancerzone Z-STS Achmat czy Spartac.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Czytaj też

Reklama

Same pojazdy były używane przez oddziały kadyrowców na Ukrainie, gdzie kilka z nich zostało zniszczonych. Zapewne staną się one coraz bardziej popularne w samej rosyjskiej armii, która utraciła dużą liczbę posiadanych dotychczas Tajfunów 6x6 opartych o podwozia samochodów ciężarowych Ural czy KamAZ. Oprócz wspomnianego Ahmata, na próbach do parady 9 maja pojawiły się wozy Spartac, będące tak naprawdę wozem AMN-590951 zaprezentowanym na zeszłorocznych targach Armia-2022, gdzie ogłoszono zakup kilkunastu pojazdów na potrzeby rosyjskiej armii. Obecnie są one nadal j zamawiane na potrzeby rosyjskiej armii, pełniąc funkcję pojazdów transportowych o podwyższonej odporności przeciwko minom (MRAP).

Czytaj też

Z-STS Achmat to kołowy transporter opancerzony 6x6 produkowany przez firmę Remdiesel początkowo na potrzeby czeczeńskich sił bezpieczeństwa Ramzana Kadyrowa. Posiada taką samą ochronę załogi jak pojazdy typu Typhoon (Ural/Kamaz) i układ napędowy 6×6. Może działać w temperaturach od minus 50 do plus 50 stopni Celsjusza i na wysokości do 4500 metrów. Pojazd może być przewożony m.in. samolotami transportowymi Ił-76 czy An-124. Z-STS Achmat jest zbudowany na podwoziu samochodu ciężarowego 6x6 KamAZ-5350. Część jego podzespołów najpewniej została jednak zapożyczona z innych pojazdów opancerzonych.

Czytaj też

Remdiesel Ahmat Z-STS
Remdiesel Ahmat Z-STS
Autor. topwar.ru

AMN-590951/Spartac to zmodernizowany wariant VPK-Ural, zaprezentowany po raz pierwszy na targach Armia-2022, gdzie ogłoszono zakup kilkunastu pojazdów na potrzeby rosyjskiej armii. Masa całkowita pojazdu to 14,5 tony, może on przewozić do dziewięciu osób. Prędkość maksymalna wynosi ponad 100 km/h, zaś zasięg to 1000 km. Pojazd ten względem pierwowzoru został ulepszony pod kątem wytrzymałości na ostrzał amunicją strzelecką oraz eksplozje, według producentów może on wytrzymać wybuch do 6 kg TNT pod dnem kadłuba. Uzbrojenie pojazdu stanowi wielkokalibrowy karabin maszynowy Kord kal. 12,7 mm umieszczony na dachu w obrotnicy.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

  1. Wania

    Gdy na paradzie pojawia się t-14, t-15 i su-57 to może ktoś wreszcie w Rosji zada sobie pytanie gdzie ten sprzęt jest i dlaczego nie na froncie? I na co poszły pieniądze, które rzekomo szły na zbrojenia i na sprzęt niet anałogów. A widzimy przerabiane ciężarówki w kilku egzemplarzach. Na początku napaści widzieliśmy samochody opancerzone kłodami drewna i stary radziecki sprzęt. A Rosja zamiast być na poziomie Norwegii to jest na poziomie biednych afrykańskich krajów.

  2. ostatni

    Sie obawiali ze bedzie zamach - ale teraz skoro cala Ukraina twredzi ze oni nigdy na Moskwe nie planwali nic atakowac- moga spokojnie zrobic parde. O ile wierzyc...

Reklama