Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińcy zdobyli rosyjskie pojazdy wielozadaniowe z targów Armia 2022

Autor. Ukraine Weapons Tracker/ Twitter

Ukraińscy żołnierze przejęli dwa egzemplarze wielozadaniowego pojazdu opancerzonego AMN-590951 4x4, będącego zmodernizowaną wersją VPK-Ural zaprezentowaną po raz pierwszy na tegorocznych targach zbrojeniowych Armia 2022 w Rosji.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Oba pojazdy zostały zdobyte w obwodzie chersońskim, co może potwierdzać tezę o wysłaniu do tego regionu wojsk "elitarnych" o znacznie lepszym uzbrojeniu niż widywane na pozostałych odcinkach frontu. Rosjanie mają mieć zaledwie kilka pojazdów tego typu w służbie  i zapewne  wszystkie zapewne znajdują się w tej części Ukrainy.

Czytaj też

AMN-590951 to zmodernizowany wariant VPK-Ural, zaprezentowany po raz pierwszy na tegorocznych targach Armia-2022, gdzie ogłoszono zakup kilkunastu pojazdów na potrzeby rosyjskiej armii. Masa całkowita pojazdu to 14,5 tony, może on przewozić do dziewięciu osób. Prędkość maksymalna wynosi ponad 100 km/h, zaś zasięg to 1000 km. Pojazd ten względem pierwowzoru został ulepszony pod kątem wytrzymałości na ostrzał amunicją strzelecką oraz eksplozje, według producentów może on wytrzymać wybuch do 6 kg TNT pod dnem kadłuba. Uzbrojenie pojazdu stanowi wielkokalibrowy karabin maszynowy Kord kal. 12,7 mm umieszczony na dachu w obrotnicy.

Reklama
YouTube cover video

Czytaj też

Reklama

Komentarze (4)

 1. Ahmed Kaczynsky

  Jednak putlerowska rosja nadal jest najlepszym dostawcą sprzętu wojennego dla Ukrainy. Wynika to oczywiście z faktu że jest to wojna impotenta z Kremla a zwykłe kacapy mają głęboko w dudzie podbijanie sąsiednich krajów za cenę swojego zdrowia i życia.

 2. Jaszczur

  Chociaż poprawka w wojnie z UA czołgi i wozy bojowe się przydadzą . Ale to dlatego że już je mieli i UA też je ma . Zawsze mówię że czołgi są już na wylocie z historii ale puki są trzeba nimi walczyć

 3. Jaszczur

  Gdyby ruscy zamiast przeznaczać ciężkie mld na lotnictwo, marynarkę wojnena, czołgi i wozy bojowe -Przeznaczyli tą kasę na artylerię wszelakiego rodzaju lekkie uzbrojenie dla piechoty takie jak noktowizja, termowizja, broń strzelecka lekkie wyrzutnie p-panc , p-lot, drony , rozpoznanie , wywiad satelitarny to dziś o wiele dalej by było na Ukrainie. Ale to co pisze to lekcja dla zachodu by nie marnować kasy na coś co się nie przyda nie mówią że to co im się nie przydało nie przyda się nam ale warto pamiętać.... Czym różni się zakładany scenariusz wojny w teorii od tego jaką wojna jest w praktyce . Na dzień dobry zlikwidować marynarkę to na start ale więcej by się znalazło

 4. knoxx

  Dawno temu w Niemczech było sporo tzw. Polish jokes. Jednym z bardziej nośnych dowcipów było rzekome hasło reklamowe - "Przyjedź do Polski, twój samochód już tu jest". Tak mi się jakoś skojarzyło. ;)

Reklama