Reklama

Polityka obronna

Czeczenia kupi rosyjskie MRAPy

Remdiesel Ahmat Z-STS
Autor. topwar.ru

Rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała o zakupie przez Czeczenię rosyjskich pojazdów opancerzonych 6x6 Remdiesel Ahmat Z-STS, zademonstrowanych m.in. podczas wystawy Armia 2022. Mają one być przeznaczone dla czeczeńskich sił bezpieczeństwa Ramzana Kadyrowa.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Remdiesel rozpoczął produkcję 10-miejscowego pojazdu opancerzonego Ahmat Z-STS w marcu. Posiada taką samą ochronę jak pojazdy typu Typhoon (Ural/Kamaz) i układ napędowy 6×6. Może działać w temperaturach od minus 50 do plus 50 stopni Celsjusza i na wysokości do 4500 metrów. Pojazd może być przewożony m.in. samolotami transportowymi Ił-76 czy An-124.

Czytaj też

Pierwsze pojazdy od Remdiesla zostały już wyprodukowane i dostarczone klientowi - pisze en.topwar.ru i serwis ArmyRecognition. Zamówienie na rozwój przyszłego Z-STS miano otrzymać wiosną tego roku, po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Czeczeńskie siły bezpieczeństwa chciały posiadać łatwy w produkcji i obsłudze wielozadaniowy pojazd opancerzony mogący m.in. służyć do transportu piechoty i różnych ładunków. Dodatkowo miał on posiadać możliwość instalacji broni maszynowej do samoobrony.

Reklama

Czytaj też

Już na początku maja Remdiesel wyprodukował i przekazał klientowi pierwsze jednostki Z-STS. Z kolei 9 maja wozy te zostały zademonstrowane na defiladzie wojskowej w Groznym. Pojazdy zostały następnie wysłane na Ukrainę, gdzie trafiły do dyspozycji sił specjalnych. W związku z tym zostały tam natychmiast przetestowane w rzeczywistych warunkach bojowych. Jak wypadły w terenie, tego już nie wiadomo.

Z-STS Ahmat jest zbudowany na podwoziu samochodu ciężarowego 6x6 KamAZ-5350. Część jego podzespołów najpewniej została jednak zapożyczona z innych pojazdów opancerzonych. Nie ujawniono szczegółów poziomu ochrony wozu, jednak najpewniej można go określić mianem minoodpornego (MRAP).

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. SpalicKreml

    To dobra inwestycja w przyszlosc. Beda mieli czym uciekac gdy rezim kadyrowski upadnie.

    1. Onyx

      Właśnie w tym celu to kupują, najpierw, żeby skutecznie się chronić przed uzbrojoną opozycją, a potem, żeby równie skutecznie uciec tym do Rosji. Poczekamy cierpliwie i zobaczymy jak szybko jeżdżą te pojazdy.

Reklama