Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie bombowce Tu-22M3 nad Białorusią

Fot. mil.by
Fot. mil.by

Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało o zwiększeniu aktywności sił powietrznych i jednostek obrony przeciwlotniczej realizowanej wspólnie z rosyjskimi siłami powietrzno-kosmicznymi na kierunku zachodnim i północno-zachodnim. W działaniach tych wzięły udział m. in. dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-22M3, które mają pojawiać się nad Białorusią regularnie.

Zgodnie z oficjalnym komunikatem władz w Mińsku, działania te są uzgodnione z Moskwą jako element integracji systemów dowodzenia i obrony powietrznej w ramach Związku Białorusi i Rosji. Co ciekawe 10 listopada – „zadania patrolowania granicy państwowej w przestrzeni powietrznej Republiki Białorusi zostały zrealizowane przy zaangażowaniu dwóch samolotów TU-22M3 rosyjskich sił powietrzno-kosmicznych”. Ministerstwo obrony Białorusi poinformowało też – „Jeśli wcześniej takie loty bombowców strategicznych miały charakter cykliczny, to od dziś będą wykonywane regularnie. Są to środki adekwatnej reakcji na ewoluującą sytuację zarówno w powietrzu, jak i na ziemi.”

Oznacza to dość osobliwą eskalację sytuacji z wykorzystaniem bombowców posiadających możliwość przenoszenia broni jądrowej. Jak poinformowało ministerstwo obrony Rosji samoloty, po wspólnych działaniach z białoruskimi samolotami i służbami kontroli naziemnej obraz obrony przeciwlotniczej powróciły na terytorium Rosji. Jednak należy pamiętać, że od kilku miesięcy obecność rosyjskich sił zbrojnych na Białorusi, w tym przede wszystkim lotnictwa, znacznie wzrosła. W lipcu rozpoczęto dostawy rosyjskiego sprzętu, w tym systemów przeciwlotniczych S-400 do połączonego ośrodka szkolenia bojowego białoruskich i rosyjskich sił powietrznych i obrony powietrznej w Lidzie. Natomiast w Baranowiczach stacjonują zarówno białoruskie jak i rosyjskie samoloty wielozadaniowe Su-30SM. Oficjalnie w celu wspólnego szkolenia na tym nowym dla białoruskich lotników typie maszyn, których dostawy rozpoczęto niedawno. Trwa również wypracowywanie standardów współdziałania w ramach zintegrowanego systemu obrony powietrznej i przeciwlotniczej obu krajów związkowych.

W szerszym kontekście działania te należy postrzegać jako element nie tyle integracji sił powietrznych Rosji i Białorusi co przesuwania rosyjskich operacyjnych baz lotniczych coraz bardziej na zachód. Zapowiedź stałej obecności w białoruskiej przestrzeni powietrznej rosyjskich bombowców strategicznych to sygnał przede wszystkim dla NATO. Stanowi element szerszej koncepcji zwiększenia nacisku na zachodnich sąsiadów, chociażby poprzez możliwość ponownego rozmieszczenia na terenie Białorusi broni jądrowej.

Tupolew Tu-22M3 jest naddźwiękowym samolotem bombowym dalekiego zasięgu o zmiennej geometrii skrzydeł. Może przenosić szeroką gamę bomb i pocisków kierowanych na dystansie 7 tys. km. Obecnie w rosyjskim lotnictwie strategicznym służy ponad 60 maszyn tego typu, które mają zostać podniesione sukcesywnie do nowego standardu Tu-22M3M.

Podstawowym uzbrojeniem standardowego Tu-22M3 to trzy pociski Ch-22 o zasięgu 500 km, które mogą przenosić głowice jądrowe. Po modernizacji samoloty Tu-22M3M mogą przenosić nowocześniejsze pociski manewrujące Ch-32 o zasięgu zwiększonym do 1000 km i prędkości Mach 4 lub słynne hipersoniczne rakiety Kindżał. Alternatywny ładunek bojowy, szczególnie podczas operacji w Syrii, to do 24 ton klasycznych bomb niekierowanych, które zrzucane są z dużego pułapu, powyżej systemów OPL sił antyrządowych.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (17)

 1. stefek pizza

  Latały raz w miesiącu,jak będą latać codziennie to ze dwa spadną ,przyjmuje zakłady.

  1. Nie inż.

   To samo pomyślałem że albo spadną albo znów sam samolot wyśle na fotelach pilotów do lotu przed startem

 2. Zbuta

  Niby muzeum, ale atomice udźwignie.

  1. Nie inż.

   A to akurat żaden wyczyn. To potrafi nawet zwykły Tornado.

 3. Luke

  Mysle ze SP RP musza byc w gotowosci 24/7/365 dopuki sytulacia sie nieuspokoi. Mysle ze nasze conajmniej 8 F16 musi byc gotowe I w powietrzu Callie uzbrojone I 20 F16 gotowych do startu w 5 minut! Tez by sie przydalo posiadac tankowce I obrone przeciw lotnicza!

  1. Tomm

   Po co? aby zniszczyli je rosyjskie migi i su a piloci zginęli?

  2. Nie inż.

   Jak na razie to giną piloci su i to przed startem gdy ich katapultują same samoloty podając wcześniej komunikat : no to Hoop

 4. to Ja.

  A jakby John Rambo przyleciał i zaatakował Rosję to by było najlepsze rozwiązanie , w kilka tygodni mógłby pokonać całą armię .Jakby go zaprosić i dać ze 300zł dniówki + diety to by się napewno zgodził

  1. Ja Sam

   Można byłoby mu dorzucić do pomocy chłopaków z Czasu Honoru i psa Szarika z czołgiem

 5. Luke

  To tak jak unas B-1 Lancer

  1. Davien

   B-1to taki lepszy odpowiednikTu-160 a nie Tu-22M.

  2. Ksiądz Robak

   Przecież w Rosji nie ma Lancerów.

  3. Tani

   Lepszy? Nigdy,rusek startuje oblodzony . Zobacz sobie fotki takich startow. Ruscy odmrazaja tylko serwa. Reszta odpada w locie. Amerykanin bez komory odmrazania nie wystartuje. B1 i B2 to uzytkowe badziewie z mysliwcami jest podobnie. Na jednym ruskim Su-35s bylo 16 mechanikow. Pytanie za 100 pnkt ilu ludzi wejdzie na ....F-22. Obawiam sie że zero bo ma delikatna konstrukcje. Na koniec Tu-22m jest odpowiednikiem B1 bo okazalo sie ze sowieci ukryli jego faktyczny zasieg. Po slynnej wpadce amerykanie wpisali go do samolotow strategicznych i mieli na to dowody. Niepotrzebnie sowieci bili nim rekord odleglosci w cwiczeniach. Moja uwaga sowieci i rosjanie zanizaja zasiegi po ichniemu to maskirowka.

 6. easyrider

  Tonący brzytwy się chwyta. Na polecenie Putina Łukaszenka narobił szamba, także sobie i swoim rodakom i teraz miota się jak szaleniec. Dwa Tu-22 i manewry spadochroniarzy, którzy nawet z rosyjskimi nie byli w stanie skakać w nocy, mają rozwiązać ich problemy? Putin jak chce rywalizacji z Zachodem, to niech podniesie poziom życia u siebie, niech ich naukowcy skonstruują rosyjskie RTV i AGD, samochody etc. i zaczną eksportować jak rozwinięte państwo, przetworzone wyroby a nie tylko surowce energetyczne, jak państwo tzw. trzeciego świata. Usiłują się zachowywać jak mocarstwo globalne ale nikt im nie wyjaśnił, że świat dwubiegunowy z ich udziałem zakończył się. Ich miejsce jako poważnego gracza zajęły Chiny.

 7. Niuniu

  No proszę. Informacja już nieaktualna. Dziś 11 listopada zapewne dla wsparcia polskiego Dnia Niepodległości i patryjotycznych demonstracji w Warszawie, nad Białorusią latały dwa strategiczne Tu 160. Składnik atomowej triady Rosji. W osłonie białoruskich myśliwców Su 30SM. Pełen rozkwit dobro sąsiedzkich relacji z Polską. Nie powinniśmy zresztą się zbytnio skarżyć bo niedawno po naszej stronie granicy w osłonie polskich "jaszczebi" latały sobie amerykańskie bombowce B1 i B52. Też z wiytą przyjaźni i pozdrowieniami dla sąsiadów.

  1. Davien

   No i znowu jedyne dwa latajace Tu-160 odstawiły pokaz by scementować zagarniecie Białorusi przez Moskwę. A tak dla twojej wiedzy Niunius to B-1B nie nalezą do atomowej triady USA.

  2. "Jaszczompów" ;)

  3. Wania

   Czyli poderwali cała flotę tu-160. Taka to potęga. Co z produkcją kolejnych zabytków? To twoje mocarstwo zaczyna dużym kosztem składać ze starych części tu-160 i tu-22m. Czyli samoloty z ZSRR. Nowych nie potrafią zbudować.

 8. Kacperek

  Ciekawe czy syryjscy uchodźcy na Białorusi poczuli się jak w domu widząc te samoloty. W końcu parę syryjskich miast zamieniły w ruiny nalotami dywanowymi. No my możemy tylko pozazdrościć Białorusi takiego sojusznika.

  1. No skąd

   Nasz sojusznik jest dużo lepszy. Nie udawaj że o tym nie wiesz

  2. Kot

   A patrzeć jak ich bronią przed Izraelem to już w ogóle łza mi się w oku kręci.

  3. Davien

   Wow, a jakiego to niby wy Rosjanie macie sojusznika? Bo Chiny nim nie są, to wasz pan:)

 9. Pirat

  To te które zdjęli z pomników?

 10. AB

  Wszystkie dwa?

  1. Davien

   Dwa to lataja Tu-160, tych troche wiecej:)

 11. zibi

  Spokojnie, nasze Pilice wyjdą w pole, nie przejdą....

 12. as

  "Patrole graniczne bombowców"? To jakiś nowy wynalazek, coś jak "humanitarne żywe tarcze" popychane lufami karabinów na graniczny drut kolczasty. Czego to na wschodzie nie wymyślą, żeby świat zadziwić...

 13. Eee tam

  Jak raz Rosja plus przystawka zrobiła coś dobrego pomagając ludziom z Azji i Afryki uzupełnić braki demokraficzne w UE - wszyscy narzekają.

  1. Wania

   Najpierw zdewastowali Syrię bombardując całe miasta jak w czasie II wojny światowej, a teraz zamiast odbudowywać Syrię to skazują tych ludzi na tułaczkę. No Rosja to taki piękny kraj.

 14. ad_vocemPL

  Czy wy wiecie o czym mówicie?. - jeżeli Rosja zbombarduje chociaż jeden kawałek Polski, to zagrożone bazy USA - to jest poważne państwo (nie co teraz III RP), i natychmiast reakcja - tego boi się jedynie Rosja / Putin. Ba - jak się bierze pieniądze za TAKIE wierszówki rozumiem. Trochę umiaru w tej propagandzie Putina.

  1. odp.

   Polska szybko zbankrutuje pod opieką tej pijawki zza oceanu - dług już teraz wynosi 1500miliardów

  2. odp.

   Za zbombardowanie Polski najwyżej zbombarduje Białoruś - bo jeśli coś poleci na Moskwę wtedy smutek ogranie Waszyngton, Nowy Jork, LA a resztę dokończy wzbudzony wulkan Yellowstone

  3. No skąd

   Jesteś pewien? Bo ja nie

 15. Maksim

  Fajnie. Siły kosmiczne. A nawet jednego aeroplana 5 generacji z prawdziwego znaczenia. A Amerykanie już swoje 117 uważają za przestarzałe.

 16. DDR

  Będą bombardować granice:))

  1. Xto

   Raczej spadną na Białorusi i będzie szach mat.

 17. Złom w powietrzu

  Ten Tu-22 to ten wzięty z pomnika, czy ten który katapultował załogę na ziemi?

Reklama