Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie bombowce będą patrolować obszar Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej

Fot. NORAD.
Fot. NORAD.

Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej zamierzają rozszerzyć działania lotnictwa dalekiego zasięgu, w tym bombowców strategicznych między innymi w rejonie Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu stwierdził, że w obecnej sytuacji niezbędne jest ustanowienie rosyjskiej obecności w obszarze zachodniego Atlantyku i wschodniego Pacyfiku, Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej. Podkreślił on znaczenie utrzymywania sprawności samolotów lotnictwa strategicznego.

Zgodnie z komunikatem służb prasowych resortu obrony Federacji jednym z priorytetów jest również stworzenie kompletnego i samodzielnego zgrupowania wojsk na Krymie. Siergiej Szojgu powiedział także, że rosyjskie lotnictwo będzie prowadzić rozpoznanie sił zbrojnych innych państw z wykorzystaniem samolotów dalekiego zasięgu.

W świetle kryzysu na Ukrainie Rosja znacząco zwiększyła aktywność lotnictwa wojskowego, między innymi w Europie, a także w rejonie wybrzeży Japonii i Stanów Zjednoczonych. Komentatorzy podkreślają, że działania sił lotniczych Federacji stały się w ostatnim czasie bardziej agresywne i obejmują wykonywanie symulowanych uderzeń bombowców czy naruszanie przestrzeni powietrznej państw neutralnych, jak Szwecja i Finlandia. Zapowiedzi szefa resortu obrony wskazują na dążenie do dalszego zwiększania intensywności operacji lotnictwa, co prawdopodobnie przyczyni się do eskalacji napięcia międzynarodowego w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi, państwami NATO czy krajami Unii Europejskiej.

Reklama

Komentarze (11)

 1. Darek S.

  Wpływ na działania polityków ma opinia publiczna. Politycy są świadomi śmieszności działań Rosji na morzu Karaibskim na swoich przestarzałych samolotach zapóźnionych technologicznie w stosunku do potęgi amerykańskiej. Opinia publiczna nie zdaje sobie do końca sprawy z tego, że Rosja to karzełek militarny na tym teatrze działań i jej działania na morzu Karaibskim, to działania czysto propagandowe i w pewnym stopniu śmieszne. Dlatego właśnie poprzez wpływ na amerykańską opinię publiczną Putin szachuje poczynania Obamy. Putin liczy na zniechęcenie amerykańskiej opinii publicznej do działań antyrosyjskich, bo rodzi to zagrożenie dla Ameryki. Ot takie proste przesłanie dla prostych amerykanów.

 2. Abrams

  Jak rosyjskie bombowce strategiczne wlecą w rejon morza karaibskiego i zatoki meksykańskiej, to zaczną znikać w trójkącie bermudzkim.

 3. observer

  To jest pewnie odpowiedź na zasadzie jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie. Trzeba było nie latać i pływać amerykanom po Morzu Czarnym tombyłby spokój a tak ruskie odpłacają tym samym

 4. Willgraf

  zamknąć Bałtyk dla kacapów to może wewnętrzne UE !

  1. SPQR

   Może to i wewnętrzne morze ale na pewno nie może. Zanim napiszesz bzdurę walnij głową w klawiaturę.

 5. jn

  A jak oni tam dolecą, czy gdzie wylądują i jak będą zaopatrywali się w paliwo ?

 6. kpt_red

  Dość kosztowna zabawa, a w przypadku awarii...

  1. podbipiet

   Rekiny.....

  2. Raa

   W przypadku awarii Amerykanie będą szukać na karaibach łodzi podwodnej. Szwedzi tez mysleli, że to schodzaca pod wode łódź podwodna była, a to rutynowy lot patrolowy był...

 7. perun

  Bombowce będą patrolować... to taki sam oksymoron jak "rosyjskie siły pokojowe"

  1. :)

   Tak mnie właśnie zastanawia, dlaczego każdemu normalnemu krajowi do "patrolowania" (czyt. działalności szpiegowskiej) służą samoloty rozpoznawcze, ale Rosja koniecznie musi używać w tym celu bombowców strategicznych.

 8. olo

  NATO powinno to samo robić przy rosyjskich granicach i zobaczymy kto ma mnie $$ i sprzętu :) Rosja jest jak ten przedszkolak co to straszy Pudziana że go kopnie w kostkę :) Dzieki tym smiesznym ruchom Rosji Szwecja i Finlandia sa o krok od NATO a to będzie wielki minus dla Rosji bo NATO będzie na rzut BERETEM od LENINGRADU :)

 9. say69mat

  Jak wiadomo, prezentacja militarna FR, w rejonie Karaibów. Ma szczególne znaczenie dla rosyjskojęzycznej mniejszości zamieszkującej ten rejon kuli ziemskiej. Ze względu na głębokie przywiązanie do tradycji Prawosławia, narażonej na nieustanne prześladowania przez lokalne subkultury wyznawców Rasta, Voodoo czy też Santorii. Stąd, wydaje się, że stała prezentacja sił zbrojnych Federacji Imperium Rosyjskiego. W tej części świata, jest ze wszech miar pożądaną i usprawiedliwioną. Poza tym, stałe dostawy Stolicznej, Moskowskoj i Piatozawodnoj zabezpieczą mniejszość rosyjskojęzyczną, zamieszkującą rejon Karaibów i Zatoki Meksykańskiej. Przed, zdecydowanie destrukcyjnymi dla Rosyjskiej Duszy, skutkami nadużywania lokalnego Rumu. Zapewne celem strategicznym tego typu prezentacji militarnej będzie, również misja cywilizacyjna. Polegająca na efektywnym zastąpieniu lokalnych trunków ...swojskimi.

  1. jang

   te demonstracje to objaw troski FR o spokojne ,bezpieczne życie Kozaków Kubańskich na Kubie

  2. Pawel

   Wg mnie wydaje sie byc to odpowiedzia na destabilizacje wschodniej czesci Europy. W sumie najlepsza obrona jest atak.

 10. Maruda

  Prędzej się zużyją, a nowych nie ma i na razie nie będzie ;)

 11. kiepski3

  pogonic kacapow,raz a dobrze......az pod Mongolską granice..........

Reklama