Reklama

Siły zbrojne

Rosyjski pułk powietrzno-desantowy z nowymi wozami

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

247. Gwardyjski Pułk Powietrznodesantowy ze Stawropola otrzymał niemal 40 nowych wozów bojowych – BMD-4M i BTR-MDM Rakuszka. Jest to element programu modernizacji wojsk powietrzno-desantowych o nowe gąsienicowe pojazdy.

Uroczystość przekazania bojowych wozów desantowych BMD-4M i BTR-MDM Rakuszka miała miejsce 8 czerwca br. w koszarach 247. Gwardyjskiego Pułku Desantowo-Szturmowego Kozaków Kaukaskich, pułku wchodzącego w skład 7. Gwardyjskiej Górskiej Dywizji Desantowo-Szturmowej.

Jednostka znajduje się na Kaukazie w Południowym Okręgu Wojskowym, nieopodal granicy z Gruzją. Przekazanie wozów stanowił element programu dozbrajania rosyjskich jednostek powietrzno-desantowych o nowoczesny sprzęt, połączony z wycofywaniem przestarzałych, radzieckich pojazdów. Jak się okazuje, był to dziesiąty raz, kiedy to batalionowy zestaw wozów bojowych trafił do Wojsk Powietrznodesantowych.

W uroczystości wziął udział dowódca 247. pułku podpułkownik Konstanty Ziziewskij, przedstawiciele dowództwa Wojsk Powietrzno-Desantowych, weterani pułku i całego WDW, jak i przedstawiciele administracji obwodu stawropolskiego, duchowieństwo, młodzież szkolna i Junarmia.

Na rzeczony zestaw złożyło się 31 wozów BMD-4M Sadownica oraz 8 BTR-MDM Rakuszka. Uprzednio ich załogi przeszli w 242. Centrum Szkoleniowym w Omsku dwumiesięczny kurs do obsługi wozów bojowych.

Reklama
Reklama

W ubiegłym roku informowaliśmy o podobnym przezbrojeniu rosyjskiej jednostki desantowo-szturmowej. Pod koniec stycznia oraz w czerwcu były to dwa bataliony, wchodzące w skład 234. Czarnomorskiego Gwardyjskiego Pułku Desantowo-Szturmowego z Pskowa, wchodzącego w skład 76. Czernihowskiej Dywizji Desantowo-Szturmowej w Zachodnim Okręgu Wojskowym Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

We wszystkich wspomnianych w artykule przypadkach do rosyjskich jednostek trafiło 31 egzemplarzy BMD-4M oraz 8 egzemplarzy BTR-MDM Rakuszka. Przekazano je z pełnym ceremoniałem w postaci uroczystego apelu oraz w obecności prawosławnego duchownego, który dokonał poświęcenia wozów bojowych.

We wszystkich wypadkach celem dostawy batalionowego zestawu wsparcia było zastąpienie przestarzałych BMD-2 i BTR-D. Część z BMD-2 jest zresztą równolegle modernizowana, poprzez integrację nowych wież z ppk Kornet.

Jako ciekawostkę można podać fakt, że w ostatnich kilkunastu latach 247. Gwardyjski Pułk brał czynny udział w wojnach w Czeczenii, w wojnie z Gruzją w 2008 roku, uczestnicząc w bitwie w Wąwozie Kodori, jak i w sierpniu 2014 roku na Ukrainie.

BMD-4M Sadownica jest najnowszym bojowym wozem powietrzno-desantowym, mieszczącym dwuosobową załogę i pięciu żołnierzy desantu. Stanowi modernizację BMD-4, naturalnie wywodzącą się z BMD-3. Polegała ona na wzmocnieniu przodu kadłuba, szczególnie przeciw amunicji kalibru 23 mm na dystansie 100 metrów oraz zapewnieniu ochrony przeciwminowej podwozia do poziomu 3 kg trotylu. W marcu 2015 roku wprowadzono do służby pierwsze wozy. Rosyjska armia do 2025 roku planuje pozyskać je w liczbie 700 sztuk. 

BTR MDM Rakuszka to gąsienicowy transporter opancerzony desantu, zdolny do pomieszczenia 15 żołnierzy w tym 13-osobowego desantu. Zastępuje on BTR-MD, który został stworzony dla wojsk powietrzno-desantowych w latach siedemdziesiątych. Tak samo jak powyższej omawiany wóz, również i Rakuszka pojawiła się w rosyjskiej armii niedawno i tak samo jego proces wdrożeniowy ma się zakończyć do 2025 roku, uzupełniając w liczbie 1000 sztuk flotę pojazdów desantowych WDW. Jego konstrukcja jest oparta o BMD-4 i ulepszona, w tym o podwyższone nadwozie, i zmieniony kształt płytek pancerza.

Reklama

Komentarze

    Reklama