Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rosyjski Poprad na poligonie [WIDEO]

Pociski po opuszczeniu wyrzutni Gibka-S z użyciem ładunków startowych ale przed uruchomieniem silników. Fot. MO Rosji
Pociski po opuszczeniu wyrzutni Gibka-S z użyciem ładunków startowych ale przed uruchomieniem silników. Fot. MO Rosji

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, w grudniu 2019 roku z sukcesem zakończyły się testy państwowe mobilnego systemu przeciwlotniczego bardzo krótkiego zasięgu Gibka-S (ros. Гибка-С). Jest to poczwórna wyrzutnia pocisków kierowanych 9K333 Wierba i 9K338 Igła-S umieszczona w zdalnie sterowanym module na pojeździe terenowym 4x4 GAZ Tigr, której towarzyszy stacja radiolokacyjna na tym samym podwoziu. Elementem testów były ostre strzelania na poligonie rakietowym Kapustin Jar.

Próby systemu przeciwlotniczego Gibka-S były prowadzone od roku 2017 i obejmowały sprawdzenie możliwości nie tyko wyrzutni ale również pojazdów dowódczo-rozpoznawczych, wyposażonych w stację radiolokacyjną 1L122 Garmon. Umożliwia ona wykrywanie celów z odległości do 40 km i na pułapie do 10 km, zarówno podczas postoju jak i w ruchu. Zapewnia to wysoką autonomiczność działania systemu.

Sercem tego rozwiązania jest jednak pojazd-wyrzutnia, który powstał na bazie morskiego systemu do zwalczania nisko lecących środków napadu powietrznego 3M-47 Gibka zastosowanego m.in. korwetach rakietowych Bujan i Bujan-M. Wersja lądowa Gibka-S również jest uzbrojona w poczwórną wyrzutnię MANPADS i głowicę optoelektroniczną, jednak jej masa została zmniejszona przy jednoczesnym zastosowaniu systemu składania do położenia marszowego w którym rakiety znajdują się nisko, ponad dachem pojazdu. W takiej pozycji łatwiejsze jest ładowanie nowych pocisków przez załogę, która składa się z 4 osób: dowódcy, kierowcy i dwóch operatorów. W skład modułu ogniowego wchodzą 4 gotowe do strzału rakiety ziemia-powietrze 9K338 Igła-S lub najnowsze 9K333 Wierba, a 4 kolejne przewożone są we wnętrzu pojazdu.

image
Wyrzutnia Gibka-S (po prawej) i stacja radarowa 1L122 Garmon (na pierwszym planie) na poligonie Kapustin Jar. Fot. MO Rosji

GAZ Tigr w tej konfiguracji wyposażony jest również w dzienno-nocną głowicę optoelektroniczną, system elektrycznego sterowania i urządzenia do przedstartowego przygotowania rakiet, takie jak baterie i zbiorniki z ciekłym azotem służące do schładzania głowic pocisków rakietowych. Co ciekawe, wyrzutnia może być kontrolowana przez załogę z wnętrza pojazdu, zdalnie za pomocą zestawu 9S935 lub automatycznie ze stanowiska dowodzenia baterii.

W pojeździe znajdują się również systemy przekazywania danych z nadrzędnego stanowiska dowodzenia, który zapewnia łączność na dystansie 16 km podczas postoju i 8 km w ruchu. Jest to o tyle istotne, że system Gibka-S może odpalać pociski nie tylko podczas postoju, ale również jadąc z prędkością do 30 km/h. Oznacza to iż może zapewniać ochronę przed atakami z powietrza również podczas przemarszu. Zasięg tego zestawu wynosi do 6 km a pułap od 10 do 4500 metrów, przy prędkości celu do 400 m/s (1400 km/h).

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (11)

  1. zXXzXzCXXzC

    Czyli wreszcie w czymś my byliśmy pierwsi, a może i nawet lepsi.

  2. Koba

    Bardzo oryginalny pomysł. Gratulacje.

    1. Lord Godar

      Coś jak kolejny analog bez analoga ...

    2. janusz

      no faktycznie oryginalny :)

  3. mobilny

    No i wszystko wiadomo. Poprad to słuszna koncepcja

    1. Lord Godar

      Tak , słuszna . Tylko to podwozie mogli dać inne .

    2. andys

      Następny krok to polski Pancyr na bazie Loary.

    3. maruda

      Zadne nie było by dobre.

  4. [sic!]

    Na naszym Popradzie wykrywanie realizujemy "bierną" głowicą optoelektroniczną, a na Gibce ają aktywny radar.

  5. www

    Oni mają "Poprad" a my nie .... Pięknie ...

    1. Rex

      Chyba wg. Sputnika. Oni "Poprady" dopiero testują a u nas już są dostarczane do jednostek.

    2. Lord Godar

      No to leżymy ...

    3. mobilny

      No chyba mamy więc o co kaman?

  6. Rhotax

    Rosja ogłosiła że ich obrona PLOT potrafi zestrzeliwać rakietami - promienie lasera !

    1. MAZUR

      Jak się tu trolle produkują, ale Poprad to dziadostwo, panowie kto widział w XXI wieku takie dziadostwo, Rosja to dumnie brzmi, ale takie dziadostwo pokazywać? Kto pracuje w wysokich technologiach to może pochorować się ze śmiechu. Co to Rosjanie teraz śmiechem chcą zabijać, co to za auto jakieś w muzeum II wojny światowej znaleźli, szok ale jaja, choć to fizyce w brew wskazówka cofa się.

    2. Dobre

      Buahaha

    3. XatohR

      zgadza się do Twojej wiadomości, używają do tego dronów z lustrami sferycznymi ... gdzie Ty usłyszałeś o tej tajnej broni ?

  7. MAZUR

    Rosjanie mają humor pokazują takie dziadostwo? Pisząc że taka rakietka i zwalcza, ale co? Ja widziałem technologię Braun klasy Lazur, a to Gibka wygląda jak gibający się rezus, ostatnie ogniwo w łańcuchu Darwina, szok co oni teraz potrafią. To zaprzecza fizyce i komu to sprzedają i po ile?

    1. Fanklub Daviena

      Może sprzedadzą Amerykanom? Bo amerykańskie SHORAD są dużo gorszym dziadostwem od tego rosyjskiego rozwiązania, za to dużo droższym. :)

    2. Pim

      Takie same dziadostwo ma nasza armia. Poprad się nazywa. A zaprzezca fizyce w jaki sposób, że lata?

    3. January.

      Jakość technologii można było zobaczyć USA w Arabii Saudyjskiej i rosyjską w Syrii

  8. Pim

    To co irytuje, to to, że mając Poprad nie mamy jego morskiej wersji. Ponieważ nasza marynarka obecnie to "dowcip" , to do podstawowej obrony plot tych: trałowców, holowników, patrolowców, motorówek byłby idealny. Te śmieszne kosze na "strzelca" z Piorunem w warunkach morskich to dowcip urzędnika "ze sztabu" , który nigdy na morzu nie był. Taki moduł powinno się dać postawić na pokładzie, bez jego perforacji. Czyżby wykraczało to po za nasze możliwości?

  9. ???

    Jak to jest, że zaraz jak pojawi się artykuł dot. Rosji i jej broni wiadome trolle "przybywają masowo"?

  10. Kapustin

    Gibka na dwa baty plus ruska Sola radiolokacji plus zbiorniki z ciekłym azotem A to niespodzianka!!!!! Jest tam jakiś chemik?

  11. werte

    APKWS x5 i sprawa załatwiona. Nawet niedrogo.

Reklama