Reklama

Siły zbrojne

Fot. mil.ru

Rosyjska Gwardia Narodowa zajmie się walką z "wrogami wewnętrznymi"

Prezydent Rosji wydał dekret, na mocy którego wojska wewnętrzne MSW Rosji przekształcone zostały w Gwardię Narodową. O zmianach rozpisują się największe rosyjskie dzienniki. Jak ocenia „Niezawisimaja Gazieta”, gwardia powstała by walczyć z „wrogami wewnętrznymi”, a Rosję „czekają niełatwe czasy w polityce”.  

Główne rosyjskie dzienniki poświęcają obszerne artykuły ogłoszonej we wtorek decyzji prezydenta Władimira Putina o powołaniu Gwardii Narodowej. Prasa podkreśla, że formacja tworzona z dotychczasowych wojsk wewnętrznych MSW, będzie podporządkowana bezpośrednio szefowi państwa.

"Pokazujemy +silną pięść+, która przeciwstawi się próbom destabilizowania sytuacji ze strony sił zewnętrznych" - ocenia decyzję o powołaniu gwardii politolog Jewgienij Minczenko, cytowany przez "Wiedomosti". Autor artykułu podkreśla, że powstanie "nowego supersiłowego resortu" można uważać za "oficjalne uznanie znaczenia nowego zagrożenia - wroga wewnętrznego".

Gwardia "stała się jedną z najsilniejszych struktur siłowych w kraju" - uważa "Kommiersant". Zaznacza, że chodzi o jedną z największych w ostatnich latach reform w systemie ochrony porządku publicznego. Przy czym - podkreśla gazeta - o powołaniu Gwardii Narodowej mówiono w Rosji już wcześniej "gdy do wojsk wewnętrznych (...) przeszedł jeden z najbardziej zaufanych ludzi prezydenta" generał Wiktor Zołotow. Wcześniej Zołotow dowodził prezydenckimi służbami ochrony.

Jak wskazują "Wiedomosti", oficjalnych danych o liczebności Gwardii Narodowej nie ma, ale struktury, jakie mają wejść w jej skład (wojska wewnętrzne, siły specjalne policji - OMON i SOBR, a także siły ochrony), liczą łącznie ok. 400 tys. ludzi. Według "Wiedomosti" nie jest jasne, czy wszyscy funkcjonariusze będą przyjęci do Gwardii Narodowej i "najprawdopodobniej nie obejdzie się bez redukcji".

"Można przypuszczać, że rosyjska Gwardia Narodowa otrzyma możliwość szerszego prowadzenia działalności kontrwywiadowczej i współpracy w tej sferze z innymi służbami specjalnymi" - pisze rządowa "Rossijskaja Gazieta". Dziennik dodaje również, że nie można wykluczyć wzmocnienia tych wojsk dodatkowym uzbrojeniem, w tym czołgami czy ciężką artylerią.

"RG" przypomina, że mianowany dyrektorem nowej struktury, Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej FR, generał Zołotow ma za sobą bogate doświadczenie pracy w służbach specjalnych. Teraz zyska status równy ministrowi i będzie odpowiadał bezpośrednio przed prezydentem. Będzie też stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

Rządowy dziennik wśród zadań Gwardii Narodowej wymienia: ochronę porządku publicznego razem z MSW, walkę z ekstremizmem i terroryzmem, udział w przerywaniu masowych zgromadzeń odbywających się bez zezwolenia, a także pomoc w ochronie granicy państwowej i ochronie ważnych obiektów.

Putin wydał we wtorek dekret, na mocy którego wojska wewnętrzne MSW przekształcone zostały w Gwardię Narodową, "w celu zapewnienia bezpieczeństwa państwa i obywateli, obrony prawa i swobód człowieka i obywatela". Wojska Gwardii Narodowej będą wchodzić w skład Federalnej Służby Gwardii Narodowej. Służba ta, jak wynika z dekretu, będzie miała na celu "wypracowywanie i realizację polityki państwowej oraz normatywno-prawnych regulacji w sferze działalności wojsk Gwardii Narodowej", a także w sferze obrotu bronią, działalności prywatnych firm ochroniarskich i obrony pozaresortowej.

PAP - mini

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (9)

  1. Specnaz

    Obrona terytorialna powinna sie na tym wzorowac

  2. lukas333

    Jak w usa. Żadna nowość poprostu zmieniło nazwę i tyle.

  3. dimitris (z Grecji)

    Ateny, grudzień 2008, przez dwa tygodnie płonęło centrum stolicy, zdumiewająca apatia policji (a krótko przedtem nieudany zamach jakichś służb specjalnych na premiera Karamanlisa), w efekcie nagłe zwalenie się kraju w recesję, jest w niej do dziś. - Ależ oczywiście, że był to moment, wymagający wyprowadzenia wojska na ulice, dla powstrzymania katastrof ! I wiemy dziś - rozważano to. Ale nie było jednostek wojskowych gotowych do takiej akcji. Brak scenariuszy, brak ćwiczeń, kompletne ogłupienie "demokratycznymi" teoriami, że wojsko bronić ma wyłącznie przed wrogiem zewnętrznym. Dziś za nie Grecy wciąż płacą.

    1. WojtekMat

      "był to moment, wymagający wyprowadzenia wojska na ulice," Armia nie jest przeznaczona do "wyprowadzania na ulice" tylko do obrony państwa przed wrogiem ZEWNĘTRZNYM. Apolityczność armii gwarantuje , że wszyscy obywatele, niezależnie od poglądów, są gotowi w niej służyć. Wyprowadzenie armii na ulice powoduje jej upolitycznienie - staje się ona wtedy rządową bojówką. Do zapewnienia porządku wewnętrznego przeznaczona jest POLICJA. A rząd, który nie jest w stanie rządzić tak, aby nie było potrzeby rozruchów nie powinien być rządem. Natomiast rząd , który wykorzystuje armię do "stabilizacji sytuacji wewnętrznej" jest tak naprawdę dyktaturą.

  4. WojtekMat

    "udział w przerywaniu masowych zgromadzeń odbywających się bez zezwolenia" Putin przygotowuje się na rozruchy. Łatwiej będzie "sprzedać" pacyfikacje wykonane przez "Gwardię Narodową" niż przez wojska MSW.

  5. Max Mad

    Zmiana plakietek nic innego... te same zadania, ta sama formacja tylko nazwa bardziej "cool".

  6. Dana

    Czyli przygotowuje się do wojny. Ruscy tradycyjnie przed konfliktem wykańczają część swoich którzy im nie pasują i dla przykładu. Reszta w przerażeniu pójdzie tam gdzie car zdecyduje...

    1. Rtech

      Też tak uważam,że coś w tym jest.

  7. tramchorzów

    korea i chiny komunistyczna będzie cienka ,opozycja pomaszeruje na marsz i ich rozjadaom transporterami albo gorzej,patrz protest na placu Tienanmen w chinach ,a ruskie dalej testują bron w boju ostatnio smigłowce szturmowe mi28- szpiegują nuklearne okrety podwodne franci i anglików, największe zagrozenie odwetem ...to niusy z wczoraj hiszpania testing przed 1939r.....

  8. grogreg

    Niech ktoś mi przypomni.... po co obecna władza tak proponuje ideę jednostek OT?

  9. Berger

    Biorąc pod uwagę to co się dziś dzieje w Rosji na tle gwałtownie narastającego konfliktu sufizm vs salafizm(Dagestan, Czeczenia i Inguszetia), oraz bardzo szybkiej derusyfikacji Kaukazu Północnego i Powołża, to stworzenie takich sił gotowych do pacyfikacji tych obszarów i prowadzenia ograniczonej wojny "domowej" jest jak najbardziej zasadne.

Reklama