Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie szukają poległych żołnierzy na Elbrusie

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że podczas akcji „Wachta pamięci” odszukano szczątki 10 żołnierzy, którzy zginęli na Elbrusie w czasie II wojny światowej.

Tegoroczna akcja „Wachta pamięci” rozpoczęła się 1 sierpnia br. w miejscowości Prielbrusie. Jej celem było szukanie w wysokich górach szczątków czerwonoarmistów, którzy polegli w walce z Niemcami w czasie trwającej 14 miesięcy Bitwy o Kaukaz (od 25 lipca 1942 do 9 października 1943 r.). Oddział poszukiwawczy zorganizowano przede wszystkim z około 80 żołnierzy batalionu rozpoznawczego brygady górskiej Południowego Okręgu Wojskowego.

Poszukiwania prowadzono na wysokości 3500-4000 m na południowych stokach Elbrusu w rejonie lodowej bazy. Do transportu ładunków wykorzystywano konie, będące na wyposażeniu piechoty górskiej. Natomiast do poszukiwania metalowych przedmiotów wykorzystywano przenośne zestawy poszukiwania min „Kornet”. Przy okazji żołnierze szkolili się więc z obsługi sprzętu minerskiego oraz wysokogórskiego.

Fot. www.mil.ru

Odnaleziono szczątki dziesięciu czerwonoarmistów, fragmenty ich mundurów, butów, guziki, sznurki, elementy wyposażenia, łyżkę z inicjałami żołnierza, kolbę karabinu Mosin, część hełmu oraz łuski wystrzelonych pocisków.

Akcja „Wachta pamięci” została rozpoczęta w grudniu 2012 r. przez rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu z inicjatywy organizacji poszukiwawczych z Władykaukazu. Jej efektem są coroczne ekspedycje, w czasie których znaleziono od 2013 r. na Elbrusie szczątki 100 żołnierzy oraz ponad 1000 elementów wojskowego wyposażenia.

Reklama

Komentarze (2)

  1. grom

    Ponad 70 lat po Wielkiej Wojnie a oni nadal nie zdołali pochować swoich poległych, to tylko świadczy o tym jaką cywilizacyjną pustynią jest Rosja

  2. Realista33

    Z całym szacunkiem dla wojaków jako dla zwykłych ludzi. Teraz pozostało im odnaleźć pozostałe 28 mln

Reklama